Mieszkanie czy dom. Co wybrać?

Oceń artykuł:

94%
6%

Ile można żyć na walizkach? Każdego z nas dopada w końcu chęć wprowadzenia się "na swoje". Gdy jednak przychodzi do decyzji – mieszkanie czy dom – wybór często okazuje się bardzo trudny. Jak go dokonać?

Mieszkanie czy dom. Co wybrać? Fot. Adobe Stock

Odpowiedź na zasadnicze pytanie "mieszkanie czy dom" musi oczywiście spotkać się z odpowiedzią "to zależy". Różne są przecież nasze potrzeby, różni się również oferta domów i mieszkań na lokalnym rynku. Spróbujmy jednak zestawić najważniejsze zalety obu możliwości.

Wolność Tomku w swoim domku

Decydując się na własne lokum, z pewnością mamy nadzieję, że zyskamy pełniejszą kontrolę nad własnym życiem. Teraz my decydujemy jakiego koloru mają być ściany, kiedy zapraszać gości oraz jak długo ma grać muzyka w głośnikach. Nie mówiąc już o tym, że chcemy trzymać w domu zwierzęta, albo planujemy założyć dużą rodzinę.

W tej kategorii zdecydowanie wygrywa dom. Dysponując działką i dużą przestrzenią, możemy zażyć wolności jak nigdy przedtem. Grill na podwórku czy ulubiony koncert puszczony na odtwarzaczu DVD do późna? Czemu nie! Decydując się na mieszkanie, decydujemy się również na bycie członkami wspólnoty ze wszystkimi tego konsekwencjami. Obowiązuje nas zarówno cisza nocna, jak i współudział w utrzymaniu posesji. A więc wynik porównania chwilowo kształtuje się tak: Dom 1:0 Mieszkanie

Wygodne życie

Taka sama przynależność do wspólnoty ma również niezaprzeczalne plusy. Lokator mieszkania najczęściej ma prawo wymagać od zarządcy posesji wynajęcia ogrodnika wiosną, zimą zaś osobę do odśnieżania podwórka. Koszty remontów budynku opłacane są z funduszu remontowego, wchodzącego w skład comiesięcznego czynszu. Lokatorzy mieszkań nie muszą się również przejmować wywózką śmieci, wystarczy że przestrzegają zasad segregacji.

W przypadku domu dużo więcej ląduje na naszej głowie. To my na przykład odśnieżamy podwórko oraz plac przed domem. Sami dbamy również o trawnik i obejście. Kiedy zaś zobaczymy, że sufit nam przecieka, albo ma miejsce awaria sieci elektrycznej, możemy liczyć głównie na siebie… I mamy remis. Dom 1:1 Mieszkanie

Rodzina na swoim

Często decyzja o zakupie własnego domu lub mieszkania zapada pod wpływem okoliczności. Taką może być perspektywa szybkiego założenia lub powiększenia rodziny. Dom wydaje się na pierwszy rzut oka dużo lepszym rozwiązaniem w takim wypadku. Większy metraż oznacza również możliwość wykorzystania powierzchni do budowy pokoju dziecięcego, a czasami nawet kilku. Dom to również większy kontakt z naturą, ważny tak dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Aby wyrównać te zalety domu, mieszkanie potrzebuje naprawdę sporej powierzchni (ponad 100 mkw.). Jeśli umieszczone jest blisko centrum miasta, jest wprawdzie większa szansa, że będziemy mieli blisko do szkoły i miejsca pracy. Tu jednak pojawia się kwestia miejsca do parkowania samochodu – częstej pięty achillesowej mieszkań, która w przypadku domu po prostu nie istnieje. Dom 2:2 Mieszkanie

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Możemy sąsiadów, z którymi dzielimy budynek, lubić bądź nie. Nie zmienia to faktu, że kiedy wyjeżdżamy, mamy świadomość, że mieszkanie jest pod choćby symboliczną obserwacją. W razie awarii bądź niebezpieczeństwa, pomoc zostaje wtedy wezwana szybciej. W przypadku domu może się zdarzyć, że pod naszą nieobecność nastanie prawdziwy armageddon. Włamanie, odkręcony kran, albo awaria instalacji elektrycznej? Nasza reakcja będzie siłą rzeczy znacznie późniejsza. Jeśli nasz dom znajduje się na zupełnym odludziu, w razie wypadku możemy czekać na nadejście pomocy bardzo długo. Dom 2:3 Mieszkanie

Cenowy zawrót głowy

Przyznajmy szczerze, gdy spoglądamy na ceny nieruchomości dostępnych na lokalnym rynku, wiele marzeń i wymagań przyjdzie nam brutalnie zweryfikować. Ceny różnią się wprawdzie w zależności od regionu, szybko mogą jednak nabywcę przyprawić o zawrót głowy.

Zwykle przyjmuje się, że domy są droższe i w kupnie, i w utrzymaniu. Okazuje się jednak, że w praktyce wiele zależy od lokalizacji. I tak najdroższe mieszkania znajdziemy w Warszawie (nawet do 15 mln zł, 30 tys. zł za mkw.). Tymczasem w okolicach Zielonej Góry kupimy 5-pokojowy dom w dużo niższej cenie (650 tys. zł, 4,5 tys. za mkw.). Są to oczywiście przykłady skrajne, ale doskonale obrazują, o jak wielkim zróżnicowaniu cen mówimy.

A koszty eksploatacji? Jeśli zliczymy wszystkie opłaty, jakie musi uiścić lokator mieszkania (45 – 60 mkw.) z wydatkami szczęśliwego posiadacza domu (100 do 150 mkw.), sumy okażą się podobne. To, co właściciele mieszkania oszczędzają na ogrzewaniu, muszą wydać w postaci czynszu. Oczywiście i tu mamy wiele zmiennych, trudno jednak wskazać zdecydowanego zwycięzcę. Dom 3:4 Mieszkanie

I mimo, iż w wymienionych przez nas kategoriach wygrywa mieszkanie, mamy poczucie, że i tak rozgrywka zakończyła się remisem. Nasz wybór nie będzie najprawdopodobniej wypadkową obiektywnych korzyści, lecz indywidualnych preferencji. Spróbujmy jednak dokonać choćby przybliżonego podsumowania.

Dom będzie odpowiedniejszy dla rodzin, ponieważ daje przestrzeń bardzo ważną dla rozwoju dziecka. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie kontakt z naturą oraz wolność robienia w czterech ścianach czego dusza zapragnie.

iStock-875233818

Mieszkanie z kolei jest rozwiązaniem dla ludzi ceniących wygodę, bezpieczeństwo oraz bliskość do najważniejszych punktów miasta. Single bądź pary znajdą tu idealne lokum dla życia szybkiego, pełnego ruchu i dalekich wyjazdów.

Oceń artykuł:

94%
6%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym