Salon połączony z kuchnią - czy to dobre rozwiązanie?

Oceń artykuł:

75%
25%

Kuchnia otwarta na salon stanowi rozwiązanie, z którym możemy coraz częściej spotkać się w nowym budownictwie. To opcja dostępna nie tylko dla osób dysponujących większym metrażem, lecz także dla właścicieli kawalerek. Czy jednak takie połączenie na pewno sprawdzi się w każdym mieszkaniu? Czy warto decydować się na nie, kierując się modą? Jakie są jego wady i zalety? Zapraszamy do lektury!

Salon połączony z kuchnią - czy to dobre rozwiązanie?

Salon z kuchnią – zalety

Połączenie kuchni i salonu ma wiele plusów. Dzięki temu mieszkanie będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego, zyskamy też wiele dodatkowego miejsca, które zajmowałaby ściana – możemy wykorzystać je na wiele sposobów, na przykład stworzyć jadalnię. Ponadto projekty kuchni z salonem są naprawdę ciekawe i zakładają wiele możliwości aranżacyjnych – to dobry sposób na urozmaicenie wnętrza. Poniżej najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

1. Elastyczność wnętrza

Salon z aneksem kuchennym tworzy harmonijną całość. Wnętrze zmienia swój charakter – staje się mniej oficjalne niż salon, a jednocześnie bardziej przytulne i reprezentacyjne niż sama kuchnia. Dzięki połączeniu jedno pomieszczenie zaczyna pełnić kilka funkcji: salonu, jadalni, kuchni, ale także miejsce do odpoczynku, wspólnej zabawy i spotkań z bliskimi.

2. Integracja

Kuchnia otwarta na salon służy mieszkańcom i ich wzajemnym kontaktom. Jeżeli posiadasz większą rodzinę i dość dużo czasu spędzasz w kuchni, to rozwiązanie z pewnością zwiększy częstotliwość Waszych relacji. Osoby przygotowujące posiłki nie będą w ten sposób odizolowane od reszty domu, więc podczas gotowania mogą jednocześnie doglądać bawiących się w salonie dzieci, zerkać na telewizję czy aktywnie uczestniczyć w rozmowie. 

3. Jadalnia

Kuchnia z salonem pozwala na wydzielenie części jadalnianej. Ustawienie dużego stołu w miejscu, gdzie znajdowałaby się ściana stworzy płynną granicę między dwoma pomieszczeniami. Zyskamy w ten sposób przestrzeń odpowiednią do spożywania wspólnych posiłków w rodzinnym gronie. Bez problemu będziemy mogli też zaprosić większą grupę gości. Co więcej – miejsce to staje się świetną okazją do wspólnego pichcenia. Otwarcie kuchni w naturalny sposób „zaprasza” do towarzyskiego mieszania w garnkach czy wymiany kulinarnych doświadczeń.

4. Wyspa kuchenna

To właśnie w takiej konfiguracji kuchni i salonu najczęściej tworzy się wyspy kuchenne, przedłużenia blatu czy barki z wysokimi krzesłami. Rozwiązania te są efektowne, a przede wszystkim funkcjonalne. Kuchenna wyspa z designerskim sprzętem AGD świetnie wygląda w otwartym, nowoczesnym wnętrzu. Tworzy też dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków oraz przechowania naczyń i sprzętów. Kuchnia z barkiem i hokerami sprawdzi się zwłaszcza w przypadku par – jeżeli domowników jest więcej, niekoniecznie może być to wygodnym rozwiązaniem.

5. Oszczędność miejsca

Nawet nieduże wnętrze optycznie wyda się większe i bardziej przestronne dzięki połączeniu kuchni z salonem. Dodatkowo lepiej doświetlimy kuchnię, co jest ogromną zaletą w przypadku pomieszczeń, które nie posiadają własnego okna.

Salon z kuchnią – wady

Aneks kuchenny w salonie ma jednak także kilka minusów. Rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów i hałasu czy konieczność utrzymania nienagannego porządku na blacie to najistotniejsze z nich. Jakie są inne wady takiego rozwiązania?

1. Zapach

Rozprzestrzenienia się kuchennych zapachów po całym mieszkaniu naprawdę trudno uniknąć, nawet mimo doskonałej wentylacji, dostępu do okna czy posiadania okapu. Tłuste opary oraz zapachy łatwo wnikają w tkaniny – na przykład sofę czy tapicerowane krzesła.

2. Porządek

Meble oraz sprzęt AGD w otwartej kuchni powinny być atrakcyjne wizualnie. W związku z tym, aranżując aneks kuchenny często wydajemy na niego więcej pieniędzy. Musimy też dużo bardziej dbać o porządek w tej przestrzeni, zazwyczaj sprzątając od razu po posiłku – nie każdy to lubi, a wymaga to sporej dyscypliny. Przyjmując gości pamiętajmy o tym, że zobaczą oni cały bałagan towarzyszący przygotowywaniu posiłków.

3. Hałas

Szum zmywarki, dźwięk pracującego okapu, brzęk mytych szklanek czy talerzy… Posiadając kuchnię połączoną z salonem, przygotuj się na to, że hałas będzie słyszalny w całym wnętrzu.

4. Bezpieczeństwo

Jeżeli masz małe dzieci, musisz pamiętać o tym, że w kuchni znajduje się wiele potencjalnie niebezpiecznych dla nich przedmiotów. Pilnuj, aby nie znalazły się one w zasięgu małych rączek, zamykaj też szafki specjalnymi zabezpieczeniami. Jeżeli pieczesz lub gotujesz, uważaj na to, aby maluchy nie zbliżały się do sprzętów AGD.

Kuchnia otwarta – kuchnia zamknięta

A co powiesz na połączenie obu tych koncepcji? To możliwe! Wystarczy zdecydować się na drzwi przesuwne, oddzielające w miarę potrzeby oba pomieszczenia? Dysponujesz wtedy otwartą kuchnią tylko na życzenie. W ofercie drzwi Porta znajdziesz kilka propozycji systemów przesuwnych, które sprawdzą się także w Twoim mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie najlepiej uwzględnić już na etapie projektu.

 

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym