Podłogi w harmonijnej aranżacji. Jak je właściwie dobrać?

Oceń artykuł:

0%
0%
Podłoga to ten element wykończenia, który wymienia się na ogół dopiero wtedy, gdy się zużyje. Urządzając od podstaw dom lub mieszkanie, trzeba więc podjąć decyzję na lata. Pozostaje też kwestia jak najlepszego skomponowania posadzki z innymi częściami wystroju.

Jasne czy ciemne, naturalne czy z tworzyw sztucznych? Ogromny wybór surowców wykończeniowych wcale nie ułatwia zadania. Największy dylemat dotyczy zwykle zharmonizowania podłogi ze stolarką, a w szczególności z drzwiami wewnętrznymi. W tym zakresie możliwości jest kilka, i to zwykle one narzucają ton wykończeniu wnętrz. Warto więc uczynić z tego punkt wyjścia, by wypracować optymalne rozwiązanie aranżacyjne.

Na miarę metrażu

Popularna reguła mówi, że niewielkie wnętrza lub te skąpo wyposażone w okna potrzebują jasnych kolorów, które optycznie je powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Duże, przestronne wnętrza staną się z kolei bardziej przytulne, jeśli zastosuje się do ich wykończenia ciemne barwy. Jeśli twoje mieszkanie jest niewielkie, pomyśl o zastosowaniu podłogi w kolorze jasnego drewna czy płytek w delikatnych odcieniu szarości. W tym przypadku dobrze sprawdzą się też białe drzwi lub takie z dużymi przeszkleniami, które dodają wystrojowi lekkości. W małym mieszkaniu doskonałym pomysłem jest też inwestycja w drzwi przesuwne.

Źródło: Porta Drzwi, kolekcja VECTOR

Na pokaźniejszych metrażach ciemne podłogi bywają stylowym tłem dla jasnych mebli. Nie musisz jednak od razu decydować się na czerń. Kamienne posadzki w odcieniach antracytu łatwo zharmonizować z drzwiami w podobnym kolorze, a niektóre okleiny fantastycznie imitują nawet beton.

Bezpieczna klasyka

Dobry efekt daje na ogół zastosowanie zasady podobieństwa. Jeśli masz już wybrany kolor podłogi, dopasuj drzwi w tym samym odcieniu. Dla osiągnięcia efektu spójności liczy się zarówno ta sama barwa, jak i faktura. Jeśli trudno jest dobrać idealny odcień, zastosuj stolarkę o ton ciemniejszą od posadzki. W przypadku drzwi pokrytych okleiną najlepiej, by odwzorowywała ona ten sam gatunek i usłojenie drewna co na podłodze.

Zharmonizowanie koloru podłogi i drzwi ma wiele plusów. Do takiego duetu pasuje niemal każdy kolor ścian i wyposażenia.

Wystudiowana elegancja

Innym, ale równie dobrym pomysłem, jest wtopienie drzwi w ścianę. Plusem takiego rozwiązania jest to, że można wtedy poszaleć przy wyborze podłogi. Drewno o wyrazistym usłojeniu czy panele we wzory idealnie komponują się z jednokolorowymi murami.

Neutralnym wyborem jest biel. Do białych ścian, nawet fakturowanych, najłatwiej jest też dobrać drzwi. Gładkie tafle skrzydeł zawsze są na miejscu. Białe drzwi nie muszą być jednak neutralne. By nieco przełamać ich monotonię, warto zastosować rozwiązania o ciekawych zdobieniach płycin. Atrakcyjnym wyborem są też modele o fantazyjnych żłobieniach idealnie wpisujące się w styl angielski czy shabby chic.

Odważne mariaże

Dla tych, którzy są dalecy od wyboru bezpiecznych rozwiązań, istnieje jednak jeszcze cała paleta możliwości. Do wnętrz można wnieść bowiem więcej ekspresji. Oryginalne efekty daje np. zastosowanie kontrastu. Biała podłoga i czarne drzwi – dlaczego nie?

Źródło: Quick-Step

Pamiętaj jednak, że to wybór na lata. Dlatego też lepiej jest unikać ekstrawaganckich deseni na podłodze i drzwiach, a zamiast tego indywidualizować przestrzeń za pomocą dodatków, które łatwiej jest wymienić na inne. Dzięki temu podłogi i towarzyszące im drzwi nie będą stanowić ograniczenia podczas kolejnych zmian aranżacji, stając się bardziej otwarte na trendy.

Zobacz też: Prosta i efektowna metamorfoza sypialni. Bez remontu!

Oceń artykuł:

0%
0%