Malowanie ścian w łazience – kiedy się na to zdecydować i jaką farbę wybrać?

Oceń artykuł:

67%
33%
Łazienka, podobnie jak inne pomieszczenia domowe, wymaga odpowiedniego zaaranżowania. Cała jej wyjątkowość polega jednak na tym, że panuje w niej zawsze duża wilgoć, przez co nie można tam wykorzystywać wszystkich materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. Jeszcze do niedawna najczęstszym pomysłem na wystrój tego rodzaju przestrzeni były płytki ścienne.
Malowanie ścian w łazience – kiedy się na to zdecydować i jaką farbę wybrać?

Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od niego na rzecz innych rozwiązań, takich jak chociażby dobrze dobrana farba (kafelki kładzie się zwykle wyłącznie w „mokrej strefie”, czyli wokół umywalki, kabiny prysznicowej czy wanny). Malowanie łazienki nie jest w końcu wcale rzeczą trudną, o ile tylko dobrze się na nie przygotuje.

Co trzeba wiedzieć przed samym malowaniem?

Na malowanie warto się zdecydować wówczas, gdy płytki nas nie przekonują, chcemy lepiej otworzyć ciasną przestrzeń lub zaproponować ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Oczywiście zaraz na początku pojawia się pytanie, jak pomalować łazienkę, by zrobić to dobrze.

Nim więc w ogóle położy się farbę, trzeba odpowiednio przygotować sobie podłoże. Należy je więc starannie oczyścić, usuwając kurz oraz tłuszcz – pomoże w tym mieszanka wody i detergentu. Jeśli na ścianie znajduje się zmiana grzybicza, trzeba zdjęć warstwę wcześniejszej farby, a następnie umyć to miejsce specjalnym środkiem przeciw rozwojowi grzybów.

Łazienka pomalowana farbą nigdy nie będzie wyglądać efektownie, jeśli na ścianach znajdą się nierówności. Właśnie dlatego mury trzeba najpierw wyrównać przy pomocy masy szpachlowej lub też gładzi gipsowej. Mury muszą też zostać odpowiednio zagruntowane (właściwy preparat można bez trudu znaleźć w wyspecjalizowanym sklepie). Efektowna okaże się też łazienka częściowo w płytkach – wtedy warto zadbać o spójność kolorystyczną i stylistyczną obu powierzchni. 

Rodzaje farb, które sprawdzą się w łazience

Nie wszyscy wiedzą, jaka farba do łazienki zapewni właściwe krycie oraz nie okaże się wrażliwa na działanie wilgoci. Tak naprawdę bardzo dużo zależy od gustu właściciela, ponieważ wszystkie wersje, które oznaczono jako łazienkowe, powinny bez problemu stanąć na wysokości zadania.

Najpopularniejsza okazuje się jednak farba akrylowa do łazienki. Jako spoiwa używa się w niej żywicy. Dużą zaletą takiej farby jest dobra przepuszczalność powietrza, dzięki czemu ściana może oddychać, a jej powierzchnię da się zmywać bez obaw o trwałość koloru. Niestety, akryle bardzo słabo pokrywają nierówności.

Inną propozycją są z kolei farby lateksowe do łazienki. Dzięki temu, że wykorzystują większą ilość żywicy niż farby akrylowe, zapewniają lepsze krycie. Są to preparaty szybkoschnące, a ich barwy okazują się odporne na promieniowanie UV. Co więcej, niektóre wersje posiadają dodatek czystego srebra, dzięki czemu charakteryzują się właściwościami bakteriobójczymi.

Można też zwrócić uwagę na farby ceramiczne do łazienki. Są one pewnego rodzaju odmianą farb akrylowych, która posiada technologię ceramicznych mikrokuleczek. Z tego powodu tworzą szczelną warstwę, niepozwalającą na osadzanie się kurzu ani innych zanieczyszczeń. 

Jakie kolory prezentują się najlepiej?

Kolory farb do łazienki są tak naprawdę bardzo różne. Zwykle jednak przyjmuje się, że należy wybierać te uspokajające, nastrajające pozytywnie, sprzyjające relaksowi. Właśnie dlatego malowana łazienka nie powinna być raczej zaaranżowana w ostrych barwach, budzących negatywne skojarzenia czy po prostu rozdrażniających.

Często decydujemy się na błękity, ponieważ taka tonacja kojarzy nam się bezpośrednio z wodą. Lepiej jest jednak zastosować szarości, biele czy ciepłe beże, by przy każdym wejściu do pomieszczenia porządnie się zrelaksować, także psychicznie.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym