Letnie klimaty w Twoim domu - wnętrze w stylu prowansalskim

Oceń artykuł:

0%
0%

Jako mieszkańcy regionu o niezbyt przyjaznym przez znaczną część roku klimacie zazwyczaj zazdrościmy południowcom warunków, w jakich toczy się ich życie. Środek lata, słońce, aromatyczne owoce, rozgrzane powietrze… Tak wyobrażamy sobie ich codzienność i chcielibyśmy przeszczepić choć małą jej cząstkę do siebie. Nic zatem dziwnego, że popularność w dziedzinie aranżacji wnętrz zdobywają trendy takie jak styl prowansalski. Nawet jeśli nigdy nie udało Ci się zawitać do Francji, wiesz zapewne, z czym należy kojarzyć ten region: skąpane w słońcu winnice, fioletowe wzgórza pachnące lawendą, niespieszny, typowo wiejski styl życia… Kochasz takie klimaty? Mieszkanie w stylu prowansalskim to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Jak je urządzić i na co zwrócić uwagę?

Letnie klimaty w Twoim domu - wnętrze w stylu prowansalskim

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Na początku warto może dokładniej zdefiniować styl prowansalski i wymienić cechy, którymi się odznacza. Jak już wspomnieliśmy, Prowansja to położony na południu Francji sielankowy, prawdziwie bukoliczny region. Jego krajobrazy to przede wszystkim niekończące się pola lawendy i winnice. Nietrudno więc się domyślić, że styl prowansalski czerpie garściami z tych południowych wiejskich krajobrazów i obyczajów. Z uwagi na to w wielu aspektach przypomina styl rustykalny - oba wprost odwołują się do swojskiego klimatu wsi i domowego ciepła. Wnętrza w stylu prowansalskim zdominowane są zazwyczaj przez naturalne, żywe kolory charakterystyczne dla tego regionu: żółcie, błękity, wszystkie pastele, łagodny fiolet oraz kolory naturalnych kamieni.

Prowansalskie wnętrza – jakie dobrać drzwi?

W każdym tradycyjnym domu w centrum uwagi znajdują się drzwi jako swego rodzaju brama do rodzinnej twierdzy. Nie inaczej jest w przypadku Prowansji. Jeśli więc chcesz stworzyć prawdziwie prowansalskie wnętrza, musisz odpowiednio dobrać skrzydła drzwiowe – tak, by jak najbardziej udanie imitowały drzwi z południa Francji. Urządzając kuchnię czy salon w stylu prowansalskim, postaw najlepiej na drzwi w naturalnej okleinie. Zważ też na to, że meble prowansalskie to niemal zawsze meble białe – świetnie więc uzupełni taki wystrój wnętrza oferowana przez PORTA DRZWI kolekcja Viladora RETRO. Rządzą tam drzwi w różnych odcieniach bieli: możesz wybrać np. Biel Dorycką czy Wenecką. Wnętrze prowansalskie stanie się dzięki nim jeszcze bardziej romantyczne, a ich dębowa okleina podkreśli rustykalne korzenie tej stylizacji.

Meble w stylu prowansalskim – naturalny sznyt mile widziany

Wspomnieliśmy już nieco o tym, jak w tym stylu prezentują się meble – Prowansja stawia zazwyczaj na biel, jeśli chodzi o kolor. W temacie materiałów liczy się przede wszystkim naturalność i tradycja. Bardzo charakterystyczne dla Prowansji okazują się więc postarzane meble z naturalnych materiałów takich jak drewno, cynk czy... kamienne płyty. Świetnie wyglądają komody czy szafy z tzw. przecierką oraz meble bielone. Dzięki nim dom będzie sprawiał wrażenie kształtowanego od pokoleń.

Kuchnia w stylu prowansalskim skupiać się powinna wokół sprawiającego wrażenie obecnego z rodziną od stuleci stołu. Dookoła niego ustaw krzesła prowansalskie o charakterystycznym, prostym designie łączącym biel z naturalnym kolorem drewna.

Dekoracje prowansalskie – po pierwsze: lawenda

Gdy uda Ci się już dobrać odpowiednie drzwi, gdy znajdziesz idealne wyposażenie salonu i meble kuchenne w stylu prowansalskim, czas na coś, bez czego nie uda Ci się stworzyć prawdziwego klimatu południowej Francji. Chodzi oczywiście o typowe dodatki kojarzące się jednoznacznie z Prowansją. Rolę główną bez względu na wszystko odgrywać powinna lawenda – rozpoznawalny na całym świecie symbol tego regionu, obecny tam w każdym domu i stanowiący jeden z głównych towarów eksportowych. W Twoim mieszkaniu powinny więc znaleźć się liczne dekoracje inspirowane lawendą – od pachnących świeżych i suszonych bukiecików tego kwiatu przez zapachowe lawendowe świeczki po zdobione drobnym kwiatowym motywem bibeloty.

Wszelkie drobiazgi, jak porcelana czy akwarelowe obrazki, są zresztą w stylu prowansalskim bardzo mile widziane. Można powiedzieć, że – podobnie jak przy aranżacjach rustykalnych – pożądany jest efekt kontrolowanego „artystycznego nieładu”. Wiadomo, jak bywa w wiejskich chatach – pomieszanie z poplątaniem i kolekcja licznych niewielkich artefaktów. Jeśli więc lubisz bibeloty, styl prowansalski pokochasz od pierwszego wejrzenia.

Francuskie lato przez cały rok jest na wyciągnięcie ręki – odważ się!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym