Kuchnia połączona z salonem - sposób na brak okna kuchennego

Oceń artykuł:

100%
0%

Kuchnia bez okna to znak rozpoznawczy starego budownictwa z wielkiej płyty. Ciasne i ciemne pomieszczenie często jest mało funkcjonalne, a przy tym przygnębiające i ponure. Jak urządzić taką kuchnię, by gotowanie i spędzanie w niej czasu stało się prawdziwą przyjemnością? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów!

Kuchnia połączona z salonem - sposób na brak okna kuchennego

Jasne kolory to podstawa

Postaw na jasne kolory – nie tylko ścian, ale także szafek, blatu czy podłogi. Najlepszym wyborem będą niezwykle modne ostatnio białe meble kuchenne, zwłaszcza te z wysokim połyskiem, które dodatkowo odbiją i rozproszą światło. Poza bielą dobrze sprawdzą się też pastele, a także elementy z jasnego drewna. Dzięki tym trikom pomieszczenie wyda się optycznie większe i jaśniejsze.

Oświetlenie

Równie istotny jest wybór oświetlenia. Z odpowiednim oświetleniem nawet ciemna kuchnia będzie wyglądać na bardziej przestrzenną. Nie ograniczaj się do jednego źródła światła. Zdecyduj się na oświetlenie główne, oświetlenie podszafkowe i dodatkowe – dekoracyjne, które doświetli konkretne strefy we wnętrzu. Pamiętaj, że w przestrzeni pozbawionej dostępu do dziennego światła sztuczne oświetlenie powinno mieć ciepłą barwę, która doda pomieszczeniu przytulności. Zainwestuj w energooszczędne żarówki i listwy ledowe – ponieważ ze sztucznego światła będziesz korzystać tu znacznie częściej niż w innych pomieszczeniach, warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które pozwolą Ci ograniczyć wydatki na energię elektryczną.

Imitacja okna – czy to możliwe?

Czy kuchnia bez okna może nagle zyskać... okno? Jak najbardziej! Na wolnej ścianie umieść panoramę, fototapetę z perspektywą lub spore lustro w ozdobnej ramie. Efekt? Artystycznie ozdobiona i optycznie powiększona przestrzeń!

Udaną imitację okna w ślepej kuchni mogą również stanowić dobrze dobrane drzwi. Należy wybrać model z dużym przeszkleniem. Mogą to być drzwi z jedną większą szybą, lub z paroma mniejszymi. Drzwi wewnętrzne z kolekcji Porta KONCEPT z szybą sprawdzą się w tej roli idealnie - wpuszcza do pomieszczenia światło z lepiej doświetlonej części mieszkania, a sama kuchnia wyda się optycznie większa i jaśniejsza.

Kuchnia otwarta na salon – rozwiązanie idealne

Jeżeli Twoje mieszkanie posiada kuchnię bez okna, zastanów się nad przearanżowaniem wnętrza, czyli zburzeniem ściany dzielącej kuchnię i salon. To najlepsze rozwiązanie, które sprawi, że mieszkanie zyska dużą, otwartą przestrzeń, stając się bardziej przestronnym. Ponadto okno salonowe dostatecznie doświetli powstały aneks kuchenny. Kuchnia z salonem to bardzo popularne rozwiązanie, dobrze sprawdzające się w nowym budownictwie. W większości przypadków, o ile stan techniczny budynku pozwala, z powodzeniem można zastosować także w mieszkaniu z wielkiej płyty.

Jak zaaranżować powstałą przestrzeń?

Sposobów jest co najmniej kilka. Wybór zależy między innymi od stylu, w jakim chcesz zaaranżować nową przestrzeń, Twoich przyzwyczajeń czy preferencji. Zanim ściana zostanie wyburzona, zastanów się także, czy chcesz usunąć ją całą, łącząc salon z kuchnią, czy tylko jej część – otwierając kuchnię na salon, jednak przy zachowaniu odrębności obu pomieszczeń.

Bar

To modny kompromis między całkowitym a częściowym wyburzeniem ściany. Barek z designerskimi hokerami sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, dodając im luzu i lekkości. Będzie nie tylko ciekawą ozdobą, ale też znakomitym miejscem do wypicia porannej kawy czy zjedzenia szybkiego śniadania. W przypadku małych pomieszczeń takie rozwiązanie okaże się także dobrą alternatywą dla tradycyjnego stołu – dla wygody warto wówczas zadbać o szerszy blat.

Stół jadalniany

Łącząc pokój z aneksem kuchennym, możemy tez zyskać dodatkową przestrzeń na stół jadalniany. Z powodzeniem zastąpi on wyburzoną ścianę, łagodnie zacierając granicę pomiędzy oba pomieszczeniami. Znacznie łatwiej będzie Ci serwować rodzinne obiady czy przygotowywać kolacje dla przyjaciół – duży stół i wygodne krzesła sprawią, że Wasze spotkania będą upływały w jeszcze przyjemniejszej niż dotychczas atmosferze.

Wyspa

Uzyskaną przestrzeń możesz też wykorzystać na wyspę. Ten pomysł przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom gotowania, ponieważ kuchnia z wyspą to nie tylko modne, ale też bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Zyskasz w ten sposób dodatkowy blat roboczy oraz miejsce do przechowywania. Podczas przygotowywania posiłków będziesz mieć swobodny kontakt z pozostałymi domownikami, przebywającymi w salonie, możecie też gotować wspólnie. Ponadto wyspa prezentuje się naprawdę efektownie.

Zadbaj o ujednolicenie przestrzeni

Decydując się na salon z aneksem kuchennym, zadbaj o to, aby wygląd tych dwóch, dotychczas oddzielnych pomieszczeń stworzył wizualnie spójną całość. Być może niezbędne będzie wymienienie mebli kuchennych albo przynajmniej ich frontów? Ważne jest też pomalowanie ścian na ten sam kolor, a także wybór ogólnej stylistyki, która najlepiej podkreśli walory otrzymanej przestrzeni.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym