Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Oceń artykuł:

100%
0%
Aranżacja pokoju dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Małe lokatorki bardziej niż chłopcy pragną angażować się w urządzanie swojego kąta, a ich gust nastawiony jest przede wszystkim na dekoracyjność. My jednak musimy pamiętać, że pokoik dla dziewczynki powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Jak osiągnąć kompromis w tej kwestii?
Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Róż kontrolowany

Różowy pokój dla dziewczynki, choć nieoficjalnie uchodzi za wzorzec, rzadko jest w pełni trafionym pomysłem. Od małego przyzwyczajamy córeczki do tego, że wszechobecny róż idealnie do nich pasuje, a tym samym powielamy stereotypy. Co prawda cukierkowe wnętrze może spodobać się kilkulatce, lecz nie ma gwarancji, że po krótkim czasie nie znudzi się jej, zwłaszcza gdy wszystko wokół także jest różowe.

Nie znaczy to, rzecz jasna, że powinniśmy wyeliminować zupełnie tę kultową barwę. Warto jednak postawiać na pastelowy róż zamiast jaskrawego odcienia i połączyć go z innym stonowanym kolorem. Pokój różowo-szary będzie prezentować się znacznie ciekawiej i mniej krzykliwie.

Uniwersalna biel

Wbrew powszechnej opinii pokój dla dziewczynki (czy w ogóle dla maluchów) nie musi mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Coraz częściej spotyka się dziecięce pomieszczenia utrzymane w estetyce monochromatycznej, niekiedy nawet minimalistycznej. Wnętrze urządzone w białej tonacji to zawsze dobry pomysł. Dzięki temu pokój wyda się przestronniejszy, jaśniejszy i bardziej schludny.

PortaDECOR_pelneDuzaRamka Porta DECOR

Jeśli jednak nie chcemy zupełnie rezygnować z kolorów, warto postawić na białe ściany i drzwi, białe lub drewniane meble, a dodatki w pastelowych barwach. Meble w odcieniu jasnego brązu świetnie skomponują się z szarymi, miętowymi i jasnoróżowymi akcesoriami, takimi jak poduszki, zasłony, pojemniki na zabawki czy pufy. Tak zaaranżowany pokoik dziewczynki będzie jednocześnie przyjazny, oryginalny i z pewnością posłuży przez wiele lat.

Warto pamiętać, że wystrój dziecięcego pokoju powinien uwzględniać nie tylko piękny wygląd i funkcjonalność wyposażenia. Równie istotną cechą jest bezpieczeństwo malucha i jego dobre samopoczucie. Wybierając drzwi do pokoju dziewczynki, nie kierujmy się wyłącznie kolorystyką. Idealnym rozwiązaniem będą drzwi z mleczną szybą, które zagwarantują dziecku poczucie prywatności, a jednocześnie sprawią, że pociecha nie odniesie wrażenia całkowitego odcięcia od reszty domu i pozostałych domowników. Godnym uwagi modelem są drzwi Porta KONCEPT C.6.

Pokój dla dwóch dziewczynek

Pomysły jak urządzić pokój dla dziewczynki przychodzą do głowy z łatwością. Co jednak, jeśli w jednym pokoju mają zamieszkać dwie małe księżniczki? Wspólny pokój dziewczynek wcale nie musi być rezultatem niedostatku domowego metrażu. Kiedy różnica wieku między siostrami jest niewielka, dzielenie sypialni pomoże im zbudować dobrą relację, zacieśnić więzi oraz nauczy współpracy i sztuki kompromisu. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, bez trudu wydzielimy każdej z pociech ich własny kąt, pozostawiając jednocześnie miejsce na wspólną przestrzeń do zabawy i odpoczynku.

Kiedy metraż pomieszczenia jest dość ograniczony, liczyć się będzie każdy metr kwadratowy. Jednak nawet wtedy należy zwracać szczególną uwagę na wydzielenie dla każdego dziecka strefy, która będzie należeć tylko dla niego. Łóżka piętrowe to znaczna oszczędność miejsca, a nowoczesne modele zapewniają także wiele innych atrakcji, jak dodatkowe szafki, szuflady i skrytki, które małym dziewczynkom szczególnie przypadną do gustu.

Łóżko piętrowe nie musi także oznaczać tradycyjnej dwupoziomowej konstrukcji, gdzie górny materac spoczywa dokładnie nad dolnym. Bez problemu znajdziemy ciekawe aranżacje narożne, w których łóżka usytuowane są prostopadle do siebie. Pokoje dla dziewczynek stają się wówczas bardziej dynamiczne i przestronne, pomimo niezbyt dużej powierzchni.

Wystrój pokoju to jednak nie tylko kolory ścian i wybór miejsca do spania. Kupując pozostałe meble, pamiętajmy, aby ograniczyć je do minimum. Najlepiej sprawdzą się komody służące jednocześnie za blaty, a zamiast wielu zamykanych szafek zdecydowanie lepiej postawić na ażurowe regały. Maluchy większość rzeczy i tak trzymają w rozmaitych pudełkach i pojemnikach, które świetnie pasują do odkrytych półek.

Taki sposób przechowywania przedmiotów jest wygodny, a przede wszystkim sprzyja gustownemu wystrojowi. Ozdobne pudełka i skrzynki stanowią bowiem doskonałe dopełnienie aranżacji regałowej ściany. Ustawione pośród zabawek, książek i innych gadżetów będą prezentowały się znakomicie.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym