Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

Oceń artykuł:

100%
0%
Styl klasyczny? Wiele osób zastanawia się, jak urządzić swoje mieszkanie tak, aby jego wystrój nie znudził się zbyt szybko właścicielom, aby nie przytłoczył ich w krótkim czasie. Co chwilę słyszymy, że modne są wnętrza skandynawskie albo te urządzone w stylu rustykalnym czy industrialnym. O klasyce we wnętrzach mówi się stosunkowo rzadko, a szkoda, bo to styl ponadczasowy, który opiera się wszystkim trendom. Urządzanie mieszkań według jego zasad zawsze będzie wyrazem dobrego gustu i subtelnej elegancji.
Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

Harmonijne klasyczne wnętrza

Mieszkanie w stylu klasycznym to jasność i przestronność. To także umiejętnie dobrane meble, oświetlenie i tradycyjny, czytelny podział na strefy funkcjonalne.

Klasyczny wystrój mieszkania to jednak przede wszystkim naturalne kolory. Stonowana i spokojna paleta barw, które królują w tego typu wnętrzach, opiera się na jasnych odcieniach beżu. Czasem kolorystyka sięga nawet głębokich brązów albo zwraca się ku ciepłym szarościom – ten właśnie trend obserwujemy ostatnio.

Naturalna kolorystyka niezwykle korzystnie wpływa na mieszkańców takich wnętrz, wprowadzając klimat harmonii, spokoju i wyciszenia, który zdecydowanie wspomaga relaks i wypoczynek. 

Podłogi i drzwi 

Na podłogach powinny znaleźć się deski w naturalnych odcieniach drewna lub panele podłogowe, które też będą znakomicie się sprawdzać. Kolory, pod względem intensywności, dobierać należy odpowiednio do wielkości pomieszczeń. W mniejszych wnętrzach lepiej sprawdzą się barwy jaśniejsze, w dużych salonach i pokojach można sobie pozwolić na ciemniejsze odcienie. 

Bardzo ważne są drzwi wewnętrzne, które powinny korespondować z podłogą. Tu doskonale sprawdzą się klasyczne modele drzwi, jak chociażby kolekcje Porta BALANCE czy Porta HARMONY. Dąb klasyczny, południowy, skandynawski – to tylko nieliczne przykłady kolorystyki tej stolarki drzwiowej, a każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich pomieszczeń. 

Możemy zdecydować się na drzwi z przeszkleniami, które będą zdecydowanie najlepsze do pomieszczeń nieco słabiej doświetlonych. W jaśniejszych wnętrzach możemy z powodzeniem stosować drzwi pełne, które zapewniają też troszkę więcej prywatności. 

Meble klasyczne i aranżacja w stylu klasycznym 

Korespondujące ze stylem klasycznym meble utrzymane są w podobnej kolorystyce jak ściany i podłogi. Dominują tu beże i brązy w różnych wydaniach. Tym, co wyróżnia meble tapicerowane, są faktury materiałów, które powinny być ciekawe, a czasami wręcz intrygujące.

Oryginalne sploty, tłoczenia – wszystko powinno jednak utrzymywać się w stonowanym klimacie. Tkaniny przyjemne i miękkie w dotyku stwarzają wrażenie ciepła i przytulności, a o to przecież chodzi.

Komody, stoły, szafki powinny mieć klasyczną formę, bez nachalnych ozdobników. Dobrze jest, jeśli ta klasyczna forma poczuje powiew nowoczesności. W końcu mamy XXI wiek, a mnogość materiałów i struktur jest chyba nieskończona. Subtelne elementy dekoracyjne, szklane wstawki czy lśniące lustro dodają wyrafinowanej elegancji.

We wnętrzach, w których przeważają proste formy, można pozwolić sobie na jeden, dwa elementy, które będą zdecydowanie odważniejsze. W tak subtelnie urządzonym salonie, pięknie może wyglądać na przykład kryształowy żyrandol. Trzeba jednak pamiętać, że to wystarczająca ekstrawagancja.

Pomieszczenia przeładowane dodatkami tracą swój klasyczny, elegancki charakter. I choć stara prawda mówi, że dzieło wieńczy detal, to trzeba też pamiętać o innym powiedzeniu – mniej znaczy więcej.

Klasycznie urządzone wnętrze nigdy nie wyjdzie z mody. W końcu klasyka to harmonia i umiar. W doborze mebli i detali warto kierować się prostotą i jakością, a taki duet broni się zawsze.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym