Jak urządzić małe i wąskie wnętrze?

Oceń artykuł:

100%
0%

Rozkład mieszkań, szczególnie na rynku wtórnym, bywa dość skomplikowany i niełatwy do zagospodarowania. Często zdarza się, że jedno z pomieszczeń pełniące funkcję sypialni lub pokoju dziennego jest bardzo długie i wąskie. Z taką sytuacją spotkać się można głównie w mieszkaniach o małym metrażu. Aranżacja małych wnętrz okazuje się zaś wyjątkowo trudna... Warto więc poznać kilka sprytnych sposobów i sztuczek, które pomogą zniwelować efekt „tunelu” i sprawić, że pokój wyda się bardziej przestronny.

Jak urządzić małe i wąskie wnętrze?

Aranżacje małych pokoi stanowią zawsze spore wyzwanie. Wąskie i długie pomieszczenia, które często spotykamy w małych mieszkaniach, nie są zbyt ustawne i mogą sprawić problemy podczas urządzania własnych czterech kątów. Czasami istnieje możliwość poszerzenia pokoju poprzez przesunięcie ściany. Jeśli w naszym przypadku to niewykonalne, można jednak postarać się powiększyć wnętrze optycznie. Jak urządzić mały pokój, by był funkcjonalny i komfortowy? Jeśli chcesz poznać podstawowe zasady aranżacji niewielkich wnętrz, zapraszamy do dalszej lektury.

Jak urządzić mały pokój?

Jeszcze przed rozpoczęciem planowania wystroju małego pokoju należy zastanowić się, jakie ma być przeznaczenie wnętrza. Warto od razu podjąć decyzję, czy w pokoju ma zmieścić się jedynie sofa i półka pod telewizor, czy dodatkowo np. regał z książkami lub stolik i krzesła. Wbrew pozorom, duża liczba mebli na małej przestrzeni nie musi być problemem, o ile poszczególne elementy wystroju będą przemyślane, a ich rozmieszczenie dobrze rozplanowane. Dobrym przykładem jest umieszczenie ażurowej przegrody w poprzek pomieszczenia, przy jednoczesnym pozostawieniu ok. 1.5 metra wolnego przejścia. Takie rozwiązanie optycznie skróci pokój, a jednocześnie pozwoli uzyskać miejsce na dodatkowe półki.

Kolory ścian w małym pokoju

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że odpowiedni dobór kolorów ścian jest w stanie znacząco zmienić proporcje pomieszczenia. Warto mieć na uwadze starą wnętrzarską zasadę: jasne barwy sprawiają wrażenie odległości i przestrzeni, a ciemne bliskości. A więc - jak pomalować mały pokój? Najbardziej oddaloną ścianę długiego i wąskiego pomieszczenia najlepiej będzie potraktować ciemniejszym odcieniem farby, a boczne ściany pozostawić w jasnej tonacji. Taki zabieg sprawi, że wnętrze będzie się nam wydawało bardziej kwadratowe. Inny dobry pomysł na mały pokój to zestawienie kontrastowej farby na wąskiej ścianie oraz suficie z jasną na pozostałych. Jeśli jednak nie przepadasz za mocnymi kolorami, wszystkie ściany możesz pomalować po prostu na biało. To rozwiązanie uniwersalne – ale i skuteczne.

Farby nie są jedynym sposobem na manipulację poczuciem przestronności poprzez wystrój małego pokoju. Warto też wykorzystać możliwości, jakie dają kolorowe tapety – najlepiej w pasy. Pionowe pasy na ścianie pomogą skrócić perspektywę i sprawią, że pokój wyda się wyższy niż w rzeczywistości, z kolei poziome pasy umieszczone na krótkiej ścianie optycznie ją poszerzą.

 

Jak umeblować mały pokój?

Jeśli chodzi o umeblowanie małego pokoju, najlepszym rozwiązaniem będzie modny aktualnie styl minimalistyczny. Warto zachować umiar, jeśli chodzi o liczbę obiektów w długim i wąskim pomieszczeniu. Aby stworzyć wrażenie wolnej przestrzeni, wybierz kilka najbardziej potrzebnych mebli, które nie zajmują dużo miejsca, koniecznie w jasnych kolorach. Najlepsze będą meble kwadratowe lub okrągłe. Podłużne ustawione pod dłuższymi ścianami spotęgują wrażenie „tunelu” czy „prostokąta”. W tym miejscu sprawdzą się za to jasne i błyszczące przedmioty, które odbijają światło.

Przy planowaniu wystroju małego pokoju, warto unikać ustawiania mebli wzdłuż dłuższych ścian. Wszystko dlatego, że takie działanie doprowadzi do uzyskania efektu labiryntu, a pokój będzie wyglądał na niepraktyczny i jeszcze dłuższy niż jest w rzeczywistości. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka, komody czy łóżka wzdłuż krótszej ściany. Ten prosty zabieg sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej funkcjonalne, a przestrzeń zostanie optycznie powiększona.

Oświetlenie

Niezwykle istotne w długim i wąskim wnętrzu okazuje się odpowiednie oświetlenie. Jeśli okno w pokoju znajduje się na krótszej ścianie, efekt tunelu wydaje się jeszcze wyraźniejszy. W architekturze wnętrz nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. W tym wypadku dobrze będzie zastosować żaluzje o układzie poziomym. W ciemniejszych, niedoświetlonych zakątkach pomieszczenia możemy wówczas zamontować światło sztuczne. Najważniejsze, aby oświetlenie było dość mocne. Im jaśniej w pokoju, tym bardziej wydaje się on przestronny. Warto zastosować białe, ciepłe światło – dobrze wpłynie na ogólny wystrój małego pokoju.

Aranżując mały pokój, warto postawić również na lustra. To ponadczasowy dodatek, który doskonale prezentuje się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, optycznie powiększając ich powierzchnię. Dobrym sposobem na doświetlenie wnętrza jest także zastosowanie połyskujących materiałów na dodatkach czy powierzchni mebli.

Drzwi do małego pokoju

Ważną decyzją, gdy zastanawiasz się, jak zagospodarować mały pokój, jest odpowiedni dobór drzwi. Dobrze wkomponowane w cały wystrój wąskiego i długiego pomieszczenia skrzydła też mogą optycznie zmienić jego proporcje. Najlepiej sprawdzą się te z przeszkleniami – zapewnią dodatkowe źródło światła w pokoju. Jeśli jednak zależy Ci na prywatności i pełnej wersji skrzydeł, postaw na drzwi z lustrem. Umiejscowione na dłuższej ścianie i naprzeciwko okna sprawią, że mały pokój dzienny czy sypialnia wyda się znacznie bardziej przestronny i kwadratowy. Drzwi z lustrem są również designerskim elementem aranżacji wnętrza – nadadzą mu oryginalnego charakteru. Wśród kolekcji drzwi wewnętrznych PORTA DRZWI znajduje się kilka, które oferują modele z drzwi z lustrem. Są to Porta GRANDE, Porta INSPIRE oraz Natura Classic.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym