Jak urządzić małe i wąskie wnętrze?

Oceń artykuł:

0%
0%
Rozkład mieszkań, szczególnie na rynku wtórnym, bywa dość skomplikowany i niełatwy do zagospodarowania. Często zdarza się, że jedno z pomieszczeń pełniące funkcję sypialni lub pokoju dziennego jest bardzo długie i wąskie. Z taką sytuacją spotkać się można głównie w mieszkaniach o małym metrażu. Aranżacja małych wnętrz okazuje się zaś wyjątkowo trudna... Warto więc poznać kilka sprytnych sposobów i sztuczek, które pomogą zniwelować efekt „tunelu” i sprawić, że pokój wyda się bardziej przestronny.
Jak urządzić małe i wąskie wnętrze?

Aranżacje małych pokoi stanowią zawsze spore wyzwanie. Wąskie i długie pomieszczenia, które często spotykamy w małych mieszkaniach, nie są zbyt ustawne i mogą sprawić problemy podczas urządzania własnych czterech kątów. Czasami istnieje możliwość poszerzenia pokoju poprzez przesunięcie ściany. Jeśli w naszym przypadku to niewykonalne, można jednak postarać się powiększyć wnętrze optycznie. Jak urządzić mały pokój, by był funkcjonalny i komfortowy? Jeśli chcesz poznać podstawowe zasady aranżacji niewielkich wnętrz, zapraszamy do dalszej lektury.

Kolory ścian w małym pokoju

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że odpowiedni dobór kolorów ścian jest w stanie znacząco zmienić proporcje pomieszczenia. Warto mieć na uwadze starą wnętrzarską zasadę: jasne barwy sprawiają wrażenie odległości i przestrzeni, a ciemne bliskości. A więc - jak pomalować mały pokój? Najbardziej oddaloną ścianę długiego i wąskiego pomieszczenia najlepiej będzie potraktować ciemniejszym odcieniem farby, a boczne ściany pozostawić w jasnej tonacji. Taki zabieg sprawi, że wnętrze będzie się nam wydawało bardziej kwadratowe. Inny dobry pomysł na mały pokój to zestawienie kontrastowej farby na wąskiej ścianie oraz suficie z jasną na pozostałych. Jeśli jednak nie przepadasz za mocnymi kolorami, wszystkie ściany możesz pomalować po prostu na biało. To rozwiązanie uniwersalne – ale i skuteczne.

Farby nie są jedynym sposobem na manipulację poczuciem przestronności poprzez wystrój małego pokoju. Warto też wykorzystać możliwości, jakie dają kolorowe tapety – najlepiej w pasy. Pionowe pasy na ścianie pomogą skrócić perspektywę i sprawią, że pokój wyda się wyższy niż w rzeczywistości, z kolei poziome pasy umieszczone na krótkiej ścianie optycznie ją poszerzą.

 

Jak umeblować mały pokój?

Jeśli chodzi o umeblowanie małego pokoju, najlepszym rozwiązaniem będzie modny aktualnie styl minimalistyczny. Warto zachować umiar, jeśli chodzi o liczbę obiektów w długim i wąskim pomieszczeniu. Aby stworzyć wrażenie wolnej przestrzeni, wybierz kilka najbardziej potrzebnych mebli, które nie zajmują dużo miejsca, koniecznie w jasnych kolorach. Najlepsze będą meble kwadratowe lub okrągłe. Podłużne ustawione pod dłuższymi ścianami spotęgują wrażenie „tunelu” czy „prostokąta”. W tym miejscu sprawdzą się za to jasne i błyszczące przedmioty, które odbijają światło.

Oświetlenie

Niezwykle istotne w długim i wąskim wnętrzu okazuje się odpowiednie oświetlenie. Jeśli okno w pokoju znajduje się na krótszej ścianie, efekt tunelu wydaje się jeszcze wyraźniejszy. W architekturze wnętrz nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. W tym wypadku dobrze będzie zastosować żaluzje o układzie poziomym. W ciemniejszych, niedoświetlonych zakątkach pomieszczenia możemy wówczas zamontować światło sztuczne. Najważniejsze, aby oświetlenie było dość mocne. Im jaśniej w pokoju, tym bardziej wydaje się on przestronny. Warto zastosować białe, ciepłe światło – dobrze wpłynie na ogólny wystrój małego pokoju.

Drzwi do małego pokoju

Ważną decyzją, gdy zastanawiasz się, jak zagospodarować mały pokój, jest odpowiedni dobór drzwi. Dobrze wkomponowane w cały wystrój wąskiego i długiego pomieszczenia skrzydła też mogą optycznie zmienić jego proporcje. Najlepiej sprawdzą się te z przeszkleniami – zapewnią dodatkowe źródło światła w pokoju. Jeśli jednak zależy Ci na prywatności i pełnej wersji skrzydeł, postaw na drzwi z lustrem. Umiejscowione na dłuższej ścianie i naprzeciwko okna sprawią, że mały pokój dzienny czy sypialnia wyda się znacznie bardziej przestronny i kwadratowy. Drzwi z lustrem są również designerskim elementem aranżacji wnętrza – nadadzą mu oryginalnego charakteru. Wśród kolekcji drzwi wewnętrznych PORTA DRZWI znajduje się kilka, które oferują modele z drzwi z lustrem. Są to Porta GRANDE, Porta INSPIRE oraz Natura Classic.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym