Jak stylowo urządzić pokój dziecka - 10 prostych zasad

Oceń artykuł:

0%
0%

Urządzenie dziecięcego pokoju to dla rodziców nie lada wyzwanie. W jednym pomieszczeniu musi znaleźć się miejsce do wypoczynku, nauki, zabawy oraz spotkań z rówieśnikami. Jak połączyć wszystkie te funkcje w stylową całość?

Jak stylowo urządzić pokój dziecka - 10 prostych zasad

1. Wydziel strefy

Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni i jej podział na strefy to działania, od których warto zacząć urządzanie pokoju dla dziecka. W przypadku najmłodszych maluchów wystarczające będzie wyodrębnienie dwóch stref – snu i zabawy. Strefa snu to oczywiście łóżeczko. Dobrze jest umieścić je w spokojniejszej części pokoju, dalej od okna, tworząc intymny kącik sprzyjający relaksowi. Strefę zabawy wyznacza najczęściej dywan, na którym maluchy bawią się najchętniej. Powinna mieścić się blisko okna, aby docierało do niej jak najwięcej światła dziennego. W pobliżu muszą znaleźć pojemniki z zabawkami, możemy też ustawić mały stoliczek i krzesełka, aby dziecko miało wygodne miejsce do rysowania. Kiedy nasza pociecha osiągnie wiek szkolny, niezbędne jest wygospodarowanie właściwego miejsca na strefę nauki, najlepiej pod oknem. Wygodne biurko i krzesło oraz regał na książki to trzy najważniejsze elementy, które muszą się w niej znaleźć.

2. Niekoniecznie kolor

Po szale kolorystycznym we wnętrzarstwie nastąpił powrót do czystych, spokojnych barw. Inspiracją stały się zwłaszcza jasne, minimalistyczne wnętrza w skandynawskim stylu. Obawiasz się, że przez stonowane kolory pokój dziecięcy będzie wyglądał smutno i nijako? Zabawki oraz kolorowe dodatki szybko rozwiążą ten problem! Jasne wnętrza są przyjemne, ponadto pokój będzie mniej przytłaczający, a przestrzeń wyda się optycznie większa.

3. Motyw przewodni

Wybór motywu przewodniego, któremu podporządkowany będzie wystrój, ułatwi Ci stworzenie spójnej, stylowej całości. W przypadku maluchów doskonale sprawdzą się pokoje tematyczne, jak choćby wyspa piratów czy zamek księżniczki. Decydując się na motyw przewodni dla starszego dziecka, postaw raczej na jego hobby. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru – zamiast wybierać fototapetę z ulubionymi bohaterami z bajki, pomyśl o pościeli lub dodatkach. Dzięki temu łatwo przearanżujesz przestrzeń, gdy Twoje dziecko zaczną interesować inne rzeczy.

4. Meble na lata

Pokój dziecka powinien zmieniać się wraz z nim – warto mieć to na uwadze, wybierając meble dziecięce. Zdecyduj się na biurko z regulowaną wysokością blatu. Dostępne są także łóżeczka dziecięce, które można w łatwy sposób powiększyć, kiedy maluch urośnie. Dzięki temu możesz zainwestować w ciekawe, stylowe meble na lata.

5. Dobrze wykorzystaj przestrzeń

Dzieci mają bardzo dużo zabawek, więc warto stworzyć miejsce na nie np. pod łóżkiem. Ciekawym pomysłem, który z pewnością spodoba się Twojej pociesze, jest zakup łóżka z antresolą. W ten sposób uzyskasz dodatkową przestrzeń do zabawy lub przechowywania. Pomocne w jak najlepszym zagospodarowaniu pokoju będą również funkcjonalne meble modułowe, które można zestawiać na różne sposoby. Zapewni Ci to wiele możliwości aranżacyjnych.

6. Zadbaj o porządek

Równie ważny w stylowym pokoju jest… porządek! Niezastąpione w poskramianiu twórczego chaosu będą pudełka na zabawki. Klocki, figurki, gry – wszystko to zdecydowanie lepiej wygląda schowane niż po prostu poukładane na półce. Stylowe pojemniki staną się ponadto ozdobą pokoju.

7. Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie w pokoju dziecka, tak jak w innych pomieszczeniach, pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i ozdobną. Wybierając je, zwróćmy uwagę, aby pasowało do wystroju wnętrza. Główne źródło światła uzupełnijmy o subtelną lampkę nocną, która ułatwi maluchowi zasypianie. W pokoju ucznia nie może natomiast zabraknąć oświetlenia biurka.

8. Mniej znaczy więcej

To zasada, która dotyczy nie tylko sposobu aranżacji. Twoje dziecko powinno mieć w pokoju jak najwięcej miejsca, ponieważ odpowiednio duża przestrzeń to gwarancja znakomitej zabawy, a także bezpieczeństwa. Dbaj również o to, by w pokoju nie znajdowały się zbędne elementy, takie jak zepsute zabawki czy ubrania, z których Twoja pociecha już wyrosła. Dzięki temu duża łatwiej będzie utrzymać porządek.

9. Drzwi do zadań specjalnych

Zapoznaj się z ofertą drzwi z tablicą magnetyczną VERTE. Takie rozwiązanie pozwala puścić wodze fantazji i dowolnie wykorzystać dużą przestrzeń do rysowania, malowania, pisania i organizowania życia domowego. Twoje dziecko będzie zachwycone!

10. Pozwól dziecku współdecydować

Pamiętaj jednak, że to pokój dla Twojego dziecka, a nie Ciebie. Niezależnie od własnych upodobań słuchaj swojej pociechy. Starszemu dziecku daj możliwość współdecydowania o pokoju – zanim zaplanujesz kolorystykę i dodatki, razem wybierzcie podstawowe barwy i styl, w jakim będzie utrzymany pokój.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym