Aranżacja wejścia do domu, czyli efektownie od progu

Oceń artykuł:

100%
0%

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, nic więc dziwnego, że wejście traktowane jest jako wizytówka domu.

Aranżacja wejścia do domu, czyli efektownie od progu Eco POLAR PASSIVE

Współczesne domy są bardzo różnorodne, przez co nie da się wskazać jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym przypadku. Najlepiej, by aranżacja wejścia do domu była dopasowana charakterem do całego budynku. Ważna jest też jej odpowiednia wielkość. Zbyt rozbudowane wejście do małego budynku może wyglądać groteskowo, za małe w dużym domu także zepsuje proporcje.

Wejście do domu – aranżacje wykorzystujące naturę

Bardzo efektowne i niestandardowe wejście do domu można stworzyć, budując pergolę. Takie rozwiązanie kojarzy się przede wszystkim ze stylem rustykalnym, ale odpowiedni dobór materiałów oraz roślin pozwoli zbudować pergolę pasującą do dowolnego budynku – modernistyczną albo tradycyjną. Można ją obsadzić winoroślą, kwitnącymi pnączami, różami czy zimozielonym bluszczem.

Część działki między ogrodzeniem a budynkiem warto zaaranżować z odrobiną fantazji. Alternatywą dla typowego trawnika może być np. naturalna łąka kwietna. Nie tylko dobrze wygląda, ale też wymaga mniej pracy, nie trzeba jej regularnie kosić. Nie jest to wszakże propozycja dla wszystkich – jeśli dzieci grają przed domem w piłkę, lepiej sprawdzi się równa murawa. Jednak nawet na ciasnym, wyłożonym kostką podwórzu można wygospodarować miejsce na rośliny, choćby pnącza.

christopher-harris-55545-unsplash

Schodki do wejścia do domu

Wejście jest najwygodniejsze, gdy usytuowane nieco powyżej poziomu terenu, na tyle nisko, że wystarczy przekroczyć próg. Często jednak schody są niezbędne. Powinny być odpowiednio szerokie i mieć powierzchnię antypoślizgową. Najlepiej sprawdzają się materiały chropowate, nienasiąkliwe, a przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne – takie stopnie będą przecież intensywnie użytkowane. Ciekawie wygląda dekoracja ściany przy schodach. Możesz zastosować normalną elewację, ale bardzo ładnie będą prezentowały się pasujące do całości cegiełki lub ozdobny tynk.

Drzwi wejściowe w stylu angielskim

Wiele domów na gęsto zabudowanych przedmieściach wygląda jak ilustracja hasła "mój dom to moja twierdza". Dbający o prywatność właściciele najważniejsze pomieszczenia lokują z dala od ulicy, odwracając dom w kierunku ogrodu. Fasada w takim budynku ma niewiele okien, drzwi stają się więc bardziej wyeksponowane i powinny być dobrane szczególnie starannie – wykończone szlachetnym drewnem albo patynowanym metalem są dla elewacji "biżuterią".

Różne faktury aranżacji wejścia do domu

Budynki o prostej, geometrycznej bryle i białych elewacjach uważane są często za „chłodne” w wyrazie.

Strefę wejściową można zaznaczyć kolorem albo fakturą inną niż w pozostałej części elewacji. Budynki o prostej, geometrycznej bryle i białych elewacjach uważane są często za "chłodne" w wyrazie. Trochę domowego ciepła wnosi drewniana okładzina ścian. Najbardziej naturalne jest surowe drewno, np. modrzew, który z biegiem czasu nabiera szlachetnego srebrno-szarego odcienia. Inwestorzy, którzy chcieliby zachować na dłużej miodową barwę desek, decydują się raczej na drewno lakierowane lub olejowane. Jeszcze trwalsze, choć odmienne w wyrazie, są materiały przypominające wyglądem drewno, np. panele z barwionego betonu albo duże ceramiczne płytki z wzorem słojów.

Aranżacja wejścia do domu z wnęką

Praktycznym pomysłem jest wydzielenie przed wejściem osłoniętego kąta, w którym będzie można otworzyć parasol w deszczowy dzień. Zamiast tradycyjnego daszku sprawdzi się niewielka wnęka. W dodatku takie wcięcie dodaje przestrzenności bryle domu, budynek wygląda dzięki niej bardziej interesująco. Właściciele małych domów muszą jednak liczyć się wówczas z nieznacznym pomniejszeniem powierzchni mieszkalnej.

Staroświecki ganek, czyli aranżacje w tradycyjnym stylu

Symbolem polskiej architektury tradycyjnej jest dworek – z centralnie usytuowanym gankiem, kolumnami oraz trójkątnym naczółkiem. Budynki stylizowane na szlachecką siedzibę wznoszono chętnie w latach 20. XX wieku, ale też na początku wieku XXI. Ostatnio ich popularność przygasła. Sam schemat reprezentacyjnego wejścia ujętego dwiema podporami ma się jednak dobrze. Można go zobaczyć i w drewnianych dmokach z bali, i w nowoczesnych domach z płaskim dachem.

iStock-175411337

We współczesnej architekturze po raz kolejny wraca moda na nawiązanie do tradycji. W niektórych regionach Polski charakterystycznym elementem budynku były podcienia pod wysuniętym dachem. Tę osłoniętą przestrzeń latem wykorzystywano jako miejsce do pracy i wypoczynku. Nową interpretację podcieni proponuje np. pracownia projektowa BXB Studio Bogusław Barnaś.

Weranda kojarzy się na ogół ze staroświeckimi domami na wsi. We współczesnej wersji może stać się reprezentacyjnym pomieszczeniem mieszczącym mały ogród zimowy. Taka przybudówka służy przy tym jako "śluza" chroniąca przed stratą ciepła.

Pomysł na dekorację ściany przy wejściu

Wyjątkowy charakter domu można podkreślić dekoracją strefy wejściowej. Mozaika albo kamienne obramowanie z geometrycznym wzorem będą wyróżniać budynek. Projekt trzeba powierzyć specjaliście – zbyt wyraziste albo źle dobrane dekoracje wyglądają tandetnie.

Przedpokój – aranżacje w nieszablonowym stylu

Strefa wejściowa to także wnętrze domu. Typowe przedsionki pełne przeładowanych wieszaków na kurtki nie wyglądają szczególnie atrakcyjnie. Na szczęście wiatrołap można urządzić inaczej.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym