Drzwi płytowe czy płycinowe? - Wybierz pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Oceń artykuł:

25%
75%

Wybór drzwi do mieszkania czy do domu nie jest prostą sprawą. Choć najważniejszy wydaje się ich design, czyli styl, kolor i faktura, to jest wiele niuansów technicznych, o których często nie mamy pojęcia wcześniej. Drzwi wewnętrzne, drzwi wejściowe, drzwi łazienkowe mogą być skonstruowane zupełnie odmiennie i to stanowi problem, ponieważ trudno ocenić, które z nich będą lepsze w naszym przypadku.

Drzwi płytowe czy płycinowe? - Wybierz pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Najczęściej stosowane są drzwi drewniane, ale jest to pojęcie bardzo szerokie. Dopiero, gdy sprzedawca zada pytanie – jaka konstrukcja drzwi nas interesuje, zaczynamy szukać odpowiedzi na to pytanie. Okazuje się, że musimy się zdecydować, czy odpowiednie będą drzwi płytowe czy też drzwi płycinowe. Jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Drzwi płycinowe

Tego typu drzwi mają tradycyjną, drewnianą konstrukcję, której podstawowym elementem jest gruba rama wykonana z litego drewna. Ten rodzaj drewna, dziś zwykle zastępuje się drewnem klejonym, czyli skleja się cieńsze listwy drewniane ze sobą i tak powstaje popularna klejonka. Rozwiązanie to jest o bardzo korzystne, z punktu widzenia użytkownika, ponieważ zapobiega to wypaczaniu się drzwi.

W ramie umieszczone są pionowe i poziome słupki, które zwane są szprosami. To dzięki nim cała konstrukcja drzwi jest usztywniona. Szprosy dzielą powierzchnię przyszłego skrzydła drzwiowego na mniejsze pola, które nazywane są płycinami, a płyciny wypełnia się różnymi elementami.

Mogą to być kasetony, wykonane z ozdobnych płyt drewnianych, montuje się szkło lub inne elementy. Na zewnętrznych powierzchniach, jako wykończenie, pojawia się ozdobna, drewniana okleina. Pomiędzy płycinami często umieszcza się elementy termoizolacyjne, takie jak styropian czy pianka poliuretanowa.

Tanie drzwi wewnętrzne wykonywane są z drewna sosnowego. Eleganckie drzwi drewniane wewnętrzne lub drzwi zewnętrzne drewniane produkowane są z drewna dębowego, bukowego, a ostatnio także z drewna egzotycznego, takiego jak mahoń czy palisander.

Drzwi płytowe

Konstrukcja drzwi płytowych oparta jest o ramę, która wykonana jest z klejonego warstwowo drewna. Całą konstrukcję współtworzą sztywne płyty drewnopochodne, kompozytowe lub metalowe, które są zewnętrznymi okładzinami drzwi.

W drzwiach o konstrukcji płytowej występuje wypełnienie kartonowe, czyli tak zwany plaster miodu lub wypełnienie z płyty wiórowej pełnej bądź posiadającej otwory. W drzwiach płytowych montuje się też przeszklenia wykonane z szyby matowej lub zwykłej. Przeszklenia umieszcza się w dodatkowej ramie, która pełni też rolę wzmacniającą.

Drzwi płytowe mają zazwyczaj proste formy i nowoczesną stylistykę, które świetnie pasują do minimalistycznych wnętrz. Producenci jednak oferują też modele drzwi płytowych, które idealnie wpisują się we wnętrza urządzone w innych stylach, jak chociażby drzwi Porta z kolekcji Classic.

Oceń artykuł:

25%
75%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym