Domofon - ważny element bezpieczeństwa w domu

Oceń artykuł:

50%
50%

Obecny w polskich domach od lat stał się standardem, nad którym rzadko się zastanawiamy. Domofon, bo o nim mowa, ma na celu zapewnić domownikom nie tylko wygodę, ale przede wszystkim – bezpieczeństwo. Warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem, aby czuć się w swoich czterech kątach jeszcze bardziej komfortowo. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie domofonu.

Domofon - ważny element bezpieczeństwa w domu

Budowa domofonu - to prostsze niż myślisz

Jak można bez trudu zaobserwować w życiu codziennym, domofon składa się z dwóch części:

bramofon – montowany jest przy bramie lub wejściu do mieszkania

unifon – to słuchawka ulokowana wewnątrz budynku

Wydaje się, że wybór domofonu to prosta sprawa. Na pierwszy rzut oka różnice między dostępnymi na rynku urządzeniami nie są bowiem znaczne. Zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu, warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Jaki domofon - analogowy czy cyfrowy?

Instalacje domofonowe mogą się różnić kilkoma zasadniczymi parametrami. Podstawową kwestią jest rodzaj zastosowanej w ich konstrukcji technologii.

Domofon analogowy to starszy technologicznie typ domofonów. Nie oznacza to jednak, że jest gorszy, wręcz przeciwnie – w większości przypadków okazuje się zupełnie wystarczający. Domofony analogowe dobrze sprawdzą się w domach jednorodzinnych - najczęściej przewiduje się dla nich jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Uwaga – warto wiedzieć, że większa liczba zainstalowanych unifonów wiąże się ze stratami na jakości dźwięku. Należy pamiętać, że montaż domofonu analogowego wymaga kabla, który łączy jego poszczególne części – nie można zapomnieć o jego instalacji na etapie budowy.

Urządzeniami bardziej nowoczesnymi i bardziej technologicznie zaawansowanymi są domofony cyfrowe. Jak to działa? Każdy taki domofon wyposażony jest w centralę cyfrową z dekoderami. Taka centrala działa na takiej samej zasadzie jak kaseta bramowa w domofonach analogowych. Urządzenie to wyposażone jest w numeryczną klawiaturę, poprzez którą wprowadza się odpowiedni numer lokalu lub kod dostępu, otwierający furtkę lub drzwi. Domofon cyfrowy pozwala dodatkowo na ustawienie czasu wejścia, a także długości dzwonienia czy rozmowy. Jego niewątpliwą zaletą jest wysoka jakość połączeń. Poza tym cyfrowe instalacje domofonowe pozwalają na bezstratne (jeśli chodzi o jakość dźwięku) podłączenie większej liczby unifonów. Dlatego też to rozwiązanie najczęściej stosuje się w budynkach wielorodzinnych i blokach, gdzie sprawdza się idealnie.

046

To nie jedyne dostępne na naszym rynku opcje. Spotkać można również domofony analogowo-cyfrowe. Najczęściej są to analogowe unifony, które łączy się z cyfrową kasetą bramową. Dzięki temu możliwe jest wejście do obiektu przez wpisanie kodu lub przybliżenie specjalnej karty. To rozwiązanie stworzone jednak przede wszystkim z myślą o domach jednorodzinnych.

A może wideofon?

W naszych domach popularniejsze stają się także wideofony (zwane też wideodomofonami). To urządzenie skonstruowane tak jak domofon cyfrowy, ale przy tym dodatkowo wyposażone w kamerę i ekran. Mechanizm działania wideodomofonu jest bardzo prosty. Kamera uruchamia się wraz z naciśnięciem przycisku w bramofonie, zwykle istnieje także możliwość włączenia jej za pomocą unifonu. Warto wiedzieć o ciekawej funkcji wideofonu: jeżeli nikogo nie ma w domu, po naciśnięciu przycisku w furtce uruchamiana jest kamera. Rozpoczyna się rejestracja obrazu, który zapisuje się w pamięci urządzenia łącznie z datą i godziną wizyty. Zebrane w ten sposób obrazy można w dowolnej chwili łatwo odtworzyć. Niektóre modele mają również funkcję monitoringu otoczenia. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na unifonie kamera zaczyna rejestrować obraz, zapisując go w wybranych odstępach czasowych. To rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne dla osób, które często przebywają poza domem.

Domofon oraz wideofon z pewnością zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników. Równie ważną rolę w tym zakresie pełnią solidne drzwi wejściowe, które budują poczucie niezdobytej twierdzy i uniemożliwiają nieproszonym gościom wejście do domu. Jeśli zależy Ci na komforcie Twoich bliskich, koniecznie sprawdź ofertę PORTA DRZWI. Wśród propozycji z kolekcji antywłamaniowych drzwi wejściowych do mieszkania GRANIT, GRANIT PS oraz z kolekcji antywłamaniowych drzwi wejściowych do mieszkania Eco POLAR, Eco POLAR PASSIVE i Eco NORD z pewnością znajdziesz skrzydła odpowiadające Twoim potrzebom. Pamiętaj - bezpieczeństwo przede wszystkim!

047

 

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym