Chalet style. Z górskiej chatki prosto do twojego mieszkania

Oceń artykuł:

100%
0%

Czy podczas wycieczki narciarskiej albo wspinaczkowej zachwyciły nas przytulne wnętrza chatek ukrytych pomiędzy stokami? Nawet jeśli mieszkamy w krainie nizin, możemy odtworzyć piękne pomieszczenia typu chalet style w naszych czterech ścianach.

Chalet style. Z górskiej chatki prosto do twojego mieszkania

Przytulność zamknięta w tradycji

Wnętrza chalet style przywędrowały do nas z wysokich gór Szwajcarii, Skandynawii i Niemiec. Architektura tamtejszych budynków - zarówno małych chatek, jak i pokaźnych schronisk - rządzi się prawami, które wymusiła na nich natura. Obok murowanych fundamentów mamy tu drewniane, często piętrowe konstrukcje o spadzistych dachach, a także obszernych tarasach i balkonach. Również ich wnętrza, rozgrzane trzaskającym ogniem w kominku i wypełnione zapachem drewna, trudno pomylić z czymkolwiek innym.

Wśród popularnych w Polsce wystrojów wnętrz chyba tylko styl rustykalny rządzi się podobnymi prawami, jak chalet style. Tak jak on lubi meble z przeszłością, motywy drewniane a także tradycyjne tkaniny w charakterze ozdób. Między nimi istnieją jednak istotne różnice. Przede wszystkim górskich domostw nie wypełnia bujna roślinność. W niedostępnych zimą górskich osiedlach podlewanie ich uznano by zapewne za marnotrawstwo wody przeznaczonej dla domowników!

Nie zmienia to faktu, że wnętrza typu chalet style mają swój niezaprzeczalny urok. Jak stwierdziła publicystka Claire Bingham na łamach magazynu Elle Decoration: - Trudno znaleźć styl wnętrzarski, który stylowość łączyłby w tak wielkim stopniu z przytulnością.

Drewno i szkło

W górach ciężko było o cegły, a z budową trzeba było się spieszyć przed nadejściem zimy. Dlatego w naszym własnym wnętrzu chalet style elementy drewniane muszą stać na pierwszym miejscu. Kolumny i belki pod sufitem są jego niemal nieodłączną częścią. Niemal, gdyż jeśli mieszkamy w bloku, przestrzeń możemy wypełnić parkietem, listwami oraz tradycyjnymi meblami. Obecność naturalnych materiałów jest więcej niż mile widziana

AdobeStock_231474151

Skoro jesteśmy przy ozdobach - chalet style lubi ręcznie wykonane dodatki. Dotyczy to nie tylko wzorów na listwach, krawędziach stołów albo szuflad i drzwiczek masywnych szaf. Na blatach postawmy porcelanowe lub szklane naczynia i figurki. Wśród koców, poduszek na sofie czy dywanów powinny dominować tradycyjne wzory. Szkocka krata, góralskie rąby, imitacja skóry, czy też bogate we frędzle zdobienia idealnie się tu odnajdą.

Drzwi i okna do górskiej krainy

Ze stylem skandynawskim wspomniany design łączą obszerne okna, a także przeszklone drzwi na balkon, z którego mieszkańcy obserwują górskie krajobrazy. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, możemy zamontować w mieszkaniu gazowy kominek, który będzie przywoływał wspomnienia o palenisku w skrytym pośród szczytów schronisku. Decydując się na oświetlenie, zrezygnujmy z nowoczesnego wzornictwa - klosze i abażury powinny być maksymalnie vintage.

Również wybierając drzwi wewnętrzne w przypadku chalet style powinniśmy mieć oczy zwrócone w kierunku klasyki. Dlatego pożądane są drzwi, takie jak Porta Harmony lub Porta Verte Home z okleiną w kolorze naturalnego drewna. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach rustykalnych, więc i tu znajdą dla siebie miejsce. Design chalet style nie lubi symetrii czy harmonii – ani w fakturze oklein, ani nawet w kształcie klamki do drzwi. Króluje tu przecież pełna różnorodności i fantazji natura.

PortaHARMONY_B0_PS80_perfect3dDabSyberyjski_klamkaSIMPLE_arn_Porta_RN (2)

Na koniec – zima

Żadne inne wnętrze nie wygląda tak dobrze zimą, jak właśnie górski chalet style w czterech ścianach. Ogień w kominku, ozdobiona kolorowymi bombkami choinka oraz śnieg sypiący za oknami. To właśnie moment, na który warto czekać cały rok, decydując się na podobny wystrój wnętrza.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym