Aranżacje wnętrz – programy telewizyjne dla miłośników tematu

Oceń artykuł:

67%
33%

Niektórzy uwielbiają programy o gotowaniu, inni nie mogą żyć bez rad udzielanych przez telewizje śniadaniowe. Są i tacy, którzy non stop śledzą wiadomości podawane w telewizjach informacyjnych. Jeśli żadne z powyższych was nie dotyczy, może jesteście fanami programów o urządzaniu wnętrz i ciągle śledzicie porady dotyczące tego, jak wykonać gustowne aranżacje okien w salonie i jaki wystrój małego mieszkania jest teraz najbardziej popularny? Poznajcie najciekawsze programy o urządzaniu wnętrz!

Aranżacje wnętrz – programy telewizyjne dla miłośników tematu Stopklatka z programu "Fixer Upper"

Polski hit: "Dorota was urządzi"

Dorota Szelągowska jest polską królową przerabiania, remontowania i dekoracji mieszkań. Na jej koncie znajduje się całkiem pokaźna liczba programów telewizyjnych. Poza uwielbianym show, w którym Szelągowska przeprowadza metamorfozę jednego pomieszczenia w domu bohaterów, można oglądać również tytuły: "Dorota się urządza", "Polowanie na kuchnię", "Polowanie na mieszkanie", "Weekendowe metamorfozy Doroty Szelągowskiej", "Wielkanocne metamorfozy Doroty Szelągowskiej". To oczywiście nie wszystkie programy, których była prowadzącą.

Część z nich znajdziecie na Playerze stacji TVN, bo to właśnie pod tą marką Szelągowska dokonuje cudów (kanał HGTV należy do Grupy TVN). Możecie więc urządzić sobie maraton z Dorotą i dowiedzieć się, jak powinien wyglądać wystrój salonu i jak najlepiej zrobić aranżację kuchni otwartej na salon. Nawet odrobina takiej wiedzy ułatwia domowe remonty. Co ciekawe, w jednym z programów stylistka przemienia własne lokum, a w innym prezentuje wystroje na Wielkanoc!

Szelągowska jest na tyle rozpoznawalna, że zyskała status gwiazdy. Choć pilnie strzeże prywatności, plotkuje się o jej życiu pozazawodowym. Projektantka wnętrz jest córką Katarzyny Grocholi i byłą partnerką Adama Sztaby. Z muzykiem rozstała się po 12 latach związku, obecnie jest w kolejnym i spodziewa się drugiego dziecka. Choć Szelągowska ma dopiero 37 lat, jej syn to już nastolatek.

O tym, co Szelągowska robi zawodowo, można dowiedzieć się nie z portali plotkarskich i kolorowych magazynów, ale na przykład z jej bloga. Zdjęcia z pracy znajdziecie też na jej instagramowym profilu.

Gdy Szelągowska zaczynała pracę w mediach, internet w Polsce raczkował. Pamiętacie "Rower Błażeja"? W 1998 roku Dorota była jedną z prowadzących. Zanim odnalazła pasję do projektowania wnętrz (ma własną firmę o nazwie ManiaDesign), spełniała się dziennikarsko.

Urządzanie wnętrz – program w amerykańskim stylu: „Fixer Upper”

Chip i Joanna Gaines są małżeństwem, wychowują aż 4 dzieci. On buduje, ona projektuje, więc świetnie się uzupełniają. Wspólnie założyli firmę Magnolia, razem publikują książki, wspólnie prowadzą program o urządzaniu wnętrz, chociaż w tej dziedzinie to Joanna jest profesjonalistką. Chip sprawia, że jej plany stają się realne. Mieszkają w Teksasie w miejscowości Waco.

Do tej pory nakręcili 3 sezony programu „Fixer Upper”. W każdym odcinku para prowadzących przedstawia klientom oferty kilku domów odpowiadających wymaganiom kupców. Ceny określa sztywny budżet. Część posiadanych pieniędzy klienci muszą przeznaczyć na remont. Po zakupie posiadłości do akcji wkracza Joanna, która przedstawia nowym właścicielom plan przebudowy i proponuje bardziej nowoczesny wystrój domu. W finale oglądamy wnętrza, które po metamorfozie są nie do poznania.

W odcinkach specjalnych show można oglądać zmagania Chipa i Joanny z innymi wyzwaniami, na przykład, remontem starego budynku, w którym ostatecznie decydują się… otworzyć piekarnię. Ale to nie wszystko. Zaradni małżonkowie mają też firmę sprzedającą nieruchomości, linię własnych farb do wnętrz, magazyn ("Magnolia Journal") o wnętrzach, sklepy i domy na wynajem.

Wiedzie im się doskonale – nie dość, że mają nosa do biznesu (i show-biznesu – ich instagramowe profile śledzi w sumie ponad 7 milionów osób), to za każdy odcinek programu otrzymują gażę w wysokości 30 tysięcy dolarów. Na dodatek oboje nadal są sympatyczni, zakochani w sobie i znajdują czas dla dzieci. Prowadzą idealne życie? Może warto mu się przyjrzeć?
Część odcinków "Domów z potencjałem", bo tak brzmi polski tytuł programu, można znaleźć w serwisie Player.pl.

Programy o aranżacji wnętrz online można znaleźć w serwisie Player.pl pod nazwą „Domy z potencjałem”.

Dużo wiedzy: "Dekoratornia"

Program istnieje już od 12 lat! Pierwsze odcinki wyemitowano w 2005 roku. W ciągu ponad dekady przez show przewinęło się kilkoro utalentowanych projektantów i prowadzących, nagrano ponad 420 odcinków, wyremontowano tyle samo wnętrz.
Ekipa pracująca na planie zazwyczaj nie przeprowadza zaskakujących metamorfoz, tylko urządza mieszkanie od zera – projektanci tworzą plan, inwestorzy go akceptują, wspólnie czuwają nad postępami. Nie ma niespodzianki, ale za to otrzymujemy mnóstwo dobrych rad i sporo możemy się na temat remontów dowiedzieć. To najlepszy sposób na znalezienie pomysłu na urządzenie mieszkania w bloku lub dekoracji ściany w sypialni.

Jeśli chcielibyście wrócić do któregoś z 12 sezonów programu, możecie to zrobić, bo wszystkie epizody dostępne są na Ipli, można je też oglądać w telewizji (stacja TV6). Od 3 lat show prowadzi Maciej Bogaczewicz, projekty tworzy także Ula Kołodziejek-Herman.

Konkurs: "Bitwa o dom" czy "Dom marzeń"?

Stacja TVN jakiś czas temu zaproponowała widzom dwa formaty związane z urządzaniem wnętrz, ale mające formułę konkursową. Zwycięzcy wygrywali mieszkanie lub dom. W 2013 roku zadebiutował polski show "Bitwa o dom". Pokazano 3 sezony, ostatni wiosną 2014 roku. Uczestnikami były pary, które otrzymywały zadania związane z projektowaniem części mieszkania i, co ważne, wprowadzeniem planów w życie. Ich pracę oceniało jury złożone z Małgorzaty Rozenek-Majdan, Natalii Nguyen i Tomasza Pągowskiego. Perfekcyjną panią domu wspierali więc architekt i projektant wnętrz.

Dwa lata po zakończeniu emisji polskiego programu widzowie mogli oglądać polską wersję bardzo podobnej, brytyjskiej produkcji. W „Domu marzeń” pary remontują okazałe domostwo, na dodatek mieszkają na budowie, więc pokazywane są nie tylko ich talenty remontowe, ale i interakcje, kłótnie, zawiązywanie paktów. Niektórych kwestie urządzania domu interesują znacznie mniej niż stosunki pomiędzy uczestnikami, innych ten aspekt show irytuje. Ten program o aranżacji wnętrz prowadzi Urszula Chincz, nie ma w nim sędziów. Uczestnicy co tydzień głosują, eliminując jedną z par walczących o główną nagrodę. 

A jakie programy o urządzaniu wnętrz wy oglądacie?

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym