10 zasad domowego BHP

Oceń artykuł:

0%
0%
Skrót BHP kojarzy nam się przede wszystkim z miejscem pracy. Jednak zasady, które stosujemy, by zapewnić bezpieczeństwo domownikom, powinny być równie ścisłe. Oto 10 zasad, które uczynią z naszych czterech ścian miejsce bezpieczne dla każdego.

1. Zasada pięciu testów

Przyznajmy szczerze, ile razy zapomnieliśmy wyłączyć telewizor bądź komputer, gdy spieszyliśmy się do pracy? A przecież są w domu urządzenia, których niekontrolowane działanie może przynieść przykre konsekwencje! "Zasada 5 testów" jest znana na całym świecie. Polega na sprawdzeniu przed wyjściem z domu lub mieszkania, czy wyłączyliśmy ważne urządzenia gospodarstwa domowego. Są to: kuchenka, piekarnik, żelazko, krany, piecyki gazowe bądź elektryczne.

2. Dobra organizacja to podstawa

Zasada niezmiernie ważna zwłaszcza w domu, w którym przebywają dzieci. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej, w naszym mieszkaniu znajduje się mnóstwo niebezpiecznych rzeczy. Ostre narzędzia oraz sztućce najlepiej trzymać w szafkach umieszczonych wysoko, by dzieci nie miały do nich dostępu. Tak samo środki chemiczne oraz detergenty. Tych ostatnich nie przechowujmy w butelkach po napojach – nawet dorosła osoba może się pomylić!

3. Upadki kontrolowane

Do kwestii podłóg w domu powinniśmy podchodzić podobnie jak do organizacji szafek i półek. Dzieci oraz osoby starsze mogą ulec upadkowi o trudnych do przewidzenia konsekwencjach, jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy mieszkania.
Warto pamiętać za każdym razem o dosuwaniu krzesła do krawędzi stołu. Uważajmy na dzieci, które bawią się na tapczanie bądź fotelu. Nie zaszkodzi również mata antypoślizgowa, zwłaszcza w łazience, gdzie łatwo poślizgnąć się na mokrej podłodze.

4. Pierwsza pomoc

Znaczenia tego punktu z pewnością nie trzeba podkreślać. Pierwsze sekundy reakcji w momencie nieszczęśliwego wypadku są często najważniejsze. Dajmy naszym bliskim pewność, że wiemy, jak zareagować w każdej sytuacji zagrożenia zdrowia. Osobnym tematem jest konieczność posiadania w domu kompletnej apteczki. Jej zawartość pomoże nam zadbać o zdrowie rodziny nawet w błahych, wydawałoby się, okolicznościach.

5. Alergie i alergeny

Różnego rodzaju uczulenia są znakiem naszych czasów. Alergie bywają uciążliwe i potrafią skutecznie utrudnić życie. Dlatego upewnijmy się, że nie mamy w domu żadnych alergenów. Rośliny, środki chemiczne, nawet skład niektórych farb ściennych – w razie wystąpienia uczulenia trzeba sprawdzić absolutnie wszystko. Warto jednak poświęcić czas na alergiczne śledztwo. Oprócz zdrowia poprawi się również komfort mieszkania.

6. Nie ma dymu bez ognia

Niestety aż 25 proc. pożarów wybucha na skutek lekkomyślnego zachowania dorosłych. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w starym mieszkaniu, czy też w nowoczesnym apartamencie, zasady przeciwpożarowe są takie same.
Powinniśmy zaopatrzyć się w gaśnicę mgłową, która skutecznie przeciwdziała płomieniom i pozostawia mało śladów. Wszystkie łatwopalne środki i urządzenia powinny być odpowiednio zabezpieczone.

7. Z wodą również ostrożnie

Wspomnieliśmy już o matach antypoślizgowych w łazienkach. Jednak o wodzie musimy pamiętać nie tylko wtedy, kiedy wychodzimy z wanny. W łazience nie używajmy urządzeń elektrycznych, kiedy akurat ktoś się kąpie. Podczas sprzątania nigdy nie dotykajmy gniazdek mokrymi dłońmi.

8. Czujniki dla przezornych

Nie wszystko, co może nam zaszkodzić, jest wyczuwalne lub dostrzegalne. Odpowiednie czujniki tlenku węgla, gazu i dymu pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek. To ważne zwłaszcza zimą, gdy instalacje grzewcze mogą się okazać nieszczelne bądź, na przykład w przypadku komina, pozbawione odpowiedniej wentylacji.

9. Numery "w razie w"

Numery 112 (numer alarmowy), 997 (policja), 998 (straż pożarna) oraz 999 (pogotowie ratunkowe) po prostu musimy znać. To numery, pod które telefonujemy w razie sytuacji, która wydaje nam się niepokojąca. Jeśli mamy w domu telefon stacjonarny, warto je dodatkowo zapisać na karteczce, którą przykleimy zaraz obok niego.

10. Praktyka przede wszystkim

Żadne zasady nie pomogą, jeśli nie będą stosowane. Wpajajmy dobre nawyki domownikom już od pierwszego dnia mieszkania w nowym miejscu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że mieszkanie jest nie tylko przytulne, lecz także bezpieczne.

Oceń artykuł:

0%
0%