(Nie)potrzebny wiatrołap

Oceń artykuł:

0%
0%
Dom bez wiatrołapu jeszcze niedawno był rzadkością. W ostatnich latach wielu inwestorów rezygnuje z wydzielonego przedsionka. Co w ten sposób zyskują, a co tracą?

Tanie ogrzewanie

Domowy wiatrołap pełni funkcję śluzy chroniącej wnętrze przed przeciągami, a także chłodem i niepogodą. Dwie pary drzwi oddzielają mieszkańców od otoczenia i pomagają utrzymać stałą temperaturę w budynku. Zmniejszenie strat ciepła to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie, stanowiących zwykle znaczną część domowego budżetu.

Mniejsza powierzchnia domu

Przedsionek jest standardowym elementem domu jednorodzinnego, uwzględnianym w większości projektów gotowych. Nie jest jednak obowiązkowy. Wielu inwestorów szuka planów domu bez wiatrołapu albo decyduje się na modyfikację projektu. Głównym celem jest pomnożenie wykorzystywanej na co dzień powierzchni. Kilka czy kilkanaście dodatkowych metrów kwadratowych powiększa korytarz i mieszkalną część domu.

Ciepło i bezpiecznie

Rola przedsionka nie ogranicza się do ochrony przed zimnym wiatrem. W dobrze zaprojektowanej przestrzeni można umieścić szafy na kurtki, płaszcze i buty, a jeśli miejsca jest więcej, także dziecięcy wózek albo rower. W ten sposób rozwiązany zostaje problem wnoszonego na podeszwach piasku i błota, a strefa mieszkalna oddzielona jest od zewnętrznego świata. Rozwieszone na kołkach okrycia mogą wywoływać wrażenie bałaganu i ciasnoty. Ten klaustrofobiczny efekt jest jeszcze silniejszy, gdy brakuje światła. Lepiej od wieszaków sprawdzają się zabudowane szafy. Dobrym pomysłem jest też też optyczne powiększenie pomieszczenia przez jasne kolory, ograniczenie detali na rzecz gładkich powierzchni i zawieszenie na ścianie dużych luster.

Przedsionek jest ważny także dla osób ceniących sobie prywatność. Podwójne drzwi sprawiają, że przypadkowe osoby nie zajrzą do wnętrza domu. Kurier czy dostawca nie muszą wchodzić do części mieszkalnej.

Duży przedsionek może być domowym "skrzyżowaniem", z oddzielnymi wejściami prowadzącymi do garażu, kotłowni albo innych pomieszczeń gospodarczych.

Jasne wnętrze

We współczesnych domach często łączy się pomieszczenia na parterze, by uzyskać jak najbardziej obszerną przestrzeń dzienną. Wydzielony przedsionek zdaniem wielu inwestorów nie pasuje do otwartego planu. Możliwe są jednak rozwiązania kompromisowe, na przykład optyczne połączenie obu pomieszczeń przez przeszklenia, począwszy od szklanych drzwi wewnętrznych do ścianki działowej z przezroczystych tafli i metalu. Zaletą takiego połączenia jest lepsze oświetlenie wnętrz. Okno w przedsionku, a przynajmniej szyba w zewnętrznych drzwiach wprowadzają w głąb domu naturalne światło.

Z drugiej strony także do strefy wejściowej dociera więcej promieni słonecznych, zwłaszcza jeśli naprzeciw umieszczone jest wejście do ogrodu albo panoramiczne okno. Ciemny przedsionek sprawia niekorzystne wrażenie, w dodatku oznacza zwiększone wydatki na elektryczność, bo nawet w dzień trzeba w nim korzystać ze sztucznego oświetlenia.

Mały dom, duży dom

Im mniejszy budynek, tym ważniejsze staje się optymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. W niewielkich domach rezygnacja z wiatrołapu może ułatwić zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni. Zwłaszcza, że zbyt ciasny przedsionek nie jest praktyczny i nie spełnia swojej roli. Jeśli mieści się w nim tylko jedna osoba, wniesienie większych zakupów czy wprowadzenie gości okazuje się kłopotliwe. Chyba, że otwarte są obie pary drzwi, w tej sytuacji trudno jednak mówić o przeciwdziałaniu stratom ciepła. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z przedsionka. W domu bez tego pomieszczenia rolę bariery chroniącej przed wiatrem może w pewnym stopniu przejąć szafa usytuowana naprzeciw wejścia czy odpowiednio umieszczona klatka schodowa.

W chłodnym klimacie sienie, ganki, werandy i przedsionki były budowane powszechnie, bo przemawiała za nimi praktyka. Dobrze zaprojektowany wiatrołap poprawia komfort cieplny i daje oszczędność energii. Nie warto więc pochopnie z niego rezygnować, choć w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest wejście prowadzące bezpośrednio do domu.

To cię też zainteresuje: Najpopularniejsze drzwi do domu. Trwale, ładne i niedrogie

Oceń artykuł:

0%
0%