8 polskich budynków, których zazdrości nam cały świat

Oceń artykuł:

100%
0%
Bywało różnie, ale jest coraz lepiej. Może musieliśmy wyszaleć się stylistycznie i kolorystycznie w latach 90 XX., by dojrzeć estetycznie w nowym milenium. Dziś łatwiej niż 15-20 lat temu znaleźć w Polsce budynki, które nie tylko cieszą mieszkańców, ale też budzą podziw za granicą.
8 polskich budynków, których zazdrości nam cały świat

Budujemy w Polsce intensywnie od ponad 25 lat. I wciąż jesteśmy na ciekawym etapie – coraz dojrzalsi estetycznie. Powstaje więc dużo dobrze zaprojektowanych, niebanalnych realizacji architektonicznych. Oto nasze typy, które warto zobaczyć na własne oczy.

Filharmonia w Szczecinie, proj. Barozzi Veiga

Obsypany deszczem nagród budynek autorstwa pracowni z Barcelony napawa dumą szczecinian i zachwyca przyjezdnych. Turystyka kulturalna w Szczecinie kwitnie – goście falami zalewają miasto ciekawi doznań wizualnych i dźwiękowych. Choć biała bryła budynku przypomina zamek z lodu, Filharmonia Szczecińska nie onieśmiela. Jest odwrotnie – zachęca do odwiedzin. Hol wejściowy, który wydaje się gościom większy, niż jest w rzeczywistości, z powodzeniem pełni funkcję miejskiego zadaszonego placu i wspaniale komponuje się z otwartym placem przed budynkiem. Dlatego filharmonia stała się szybko miejscem spotkań niezależnie od pogody.

 

Centrum Dialogu Przełomy, proj. KWK Promes Roberta Koniecznego

Nieopodal Filharmonii znajduje się inny, nowy i niezwykły budynek, który pozwala wybrzmieć imponującej bryle Filharmonii Szczecińskiej. Centrum Dialogu Przełomy, o którym mowa, jest mistrzem drugiego planu; budynkiem wizualnie skromnym, niemal niewidocznym z wielu perspektyw. Jest jednocześnie budynkiem dosłownie odczuwalnym dla każdego pieszego, który przemierza plac Solidarności – wybrzuszenie placu to w istocie dach zanurzonego w ziemi Centrum.

Poświęcone najnowszym dziejom Szczecina Centrum Dialogu Przełomy jest pawilonem wystawowym Muzeum Narodowego w Szczecinie, a za projektem stoi pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Dla znanej i nagradzanej pracowni ze Śląska Centrum jest pierwszym zrealizowanym budynkiem użyteczności publicznej.

 

 

Dom urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli. Rozbudowa Muzeum i rewitalizacja parku, proj. Stelmach i Partnerzy

Maleńka Żelazowa Wola zawsze była miejscem pielgrzymek melomanów. Co roku odwiedza ją ok. 200 tysięcy turystów z Polski i ze świata – wszyscy zakochani w muzyce Fryderyka Chopina. Od kilku lat wyjeżdżają stąd zakochani także w magii miejsca. Wielka w tym zasługa zrealizowanej kilka lat temu rozbudowy Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i rewitalizacji parku. Projekt, który zwyciężył w konkursie, stworzyła pracownia Bolesława Stelmacha, czyli Stelmach & Partnerzy. Nowe obiekty architektoniczne to centrum obsługi odwiedzających, wielofunkcyjna sala koncertowa oraz zadaszony w części amfiteatr. Nowe budynki mają formy pawilonów i są dyskretnie odsunięte od dworku, w którym podobno urodził się genialny kompozytor. Nie konkurują ze sobą, nie przyćmiewają malowniczej urody mądrze zrewitalizowanego parku ani dworku. Nowa architektura towarzyszy starej i subtelnie wprowadza nowoczesność do istniejącego miejsca.

file.muzeum-fryderyka-chopina Źródło: Muzeum Fryderyka Chopina

Kaplica Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą, proj. Beton

Maleńki jest też Tarnów nad Wisłą i maleńki jest kościół, który został zbudowany na skarpie tuż nad rzeką. To nie jest architektura sakralna, do której w Polsce przywykliśmy. Zdarza się więc, że skromna Kaplica Votum Aleksa bywa krytykowana. Krytyka płynie jednak od tych, którzy nie odwiedzili miejsca. Wielu, którzy byli w kaplicy, przyznaje, że w tej skromności, kameralności i ciszy tkwi wielka siła, a niewielkie wymiary budynku (12 m wysokości, 9 m długości i niespełna 5 m szerokości) nie odbierają świątyni duchowej wielkości. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie – udało się tu za pomocą niewielkich środków stworzyć nastrój sprzyjający pogłębionej kontemplacji. Budynek był nominowany w 2011 r. do prestiżowej architektonicznej nagrody Miesa van der Rohe.

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW), proj. Marek Budzyński, Zbigniew Badowski, projekt zieleni Irena Bajerska

Baśniowa, monumentalna, zmienna i fascynująca – taka jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, czyli BUW. Jest też miejscem przyjaznym wewnątrz i na zewnątrz. Zachwycający ogród jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie, a z każdym rokiem staje się bujniejszy i coraz bardziej magiczny. W słoneczne dni spełnia funkcję miejskiej oazy – wypoczywają tu pracownicy naukowi, studenci, mieszkańcy stolicy i turyści, a dla każdego znajdzie się ławka albo kawałek trawy. Niektórzy twierdzą, że Warszawa zmienia się cały czas, a wszystko musi być błyszczące i nowe. BUW na pewno nie musi być błyszczący, ba od początku miedź na fasadzie była spatynowana. Choć projekt powstał w latach 90. XX w., czas mu służy – budynek godnie wkracza w każdy kolejny rok, gęściej porastając bluszczem, obrastając w historie kolejnych roczników studentów. Jest tylko jeden problem – ze względu na efektowną, ale i cenną miedź, miejsce lubią także złomiarze, którzy regularnie wyrywają fragmenty miedzianych krat…

 

Strefa Kultury w Katowicach

Na poprzemysłowym terenie dawnej Kopalni Katowice nowe, świetne realizacje są aż trzy: Nowe Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR).
Nieopodal słynnego katowickiego Spodka wyrasta z ziemi przedzielona szczeliną czarna, nieregularna bryła budynku o rozrzeźbionym zielonym dachu, który zaprasza do odpoczynku. Ten niebanalny obiekt to Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci – największy tego typu obiekt w Polsce. To architektura, która połączyła trudne z niemożliwym: czerń bryły budynku nawiązuje do historii miejsca, ale zielony dach zmienia zupełnie dotychczasowe postrzeganie i odbiór miejsca.

Tuż obok Muzeum Śląskie projektu Riegler Riewe Architekten. Historia tego budynku jest opowieścią o tym, jak kopalnię węgla można przemienić w niezwykłą kopalnię kultury. Bogate dziedzictwo kulturowe Śląska zostało wyeksponowane na głębokości 14 m pod ziemią. Pod ziemią znajdują się skarby Muzeum Śląskiego oraz sale edukacyjne, biblioteka, czytelnia, audytorium i wysoka na 12,5 metra przestrzeń idealna na wystawy czasowe. Ponad ziemię wystają subtelnie szklane kostki, które pełnią funkcję świetlików. W Muzeum Śląskim można też spojrzeć na Katowice i Strefę Kultury z nadziemnej perspektywy, czyli szybu wyciągowego.

"Nowa siedziba NOSPR miała być muzyczna i śląska, co chcieliśmy uczytelnić już w samej bryle" – pisał architekt Tomasz Konior o budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koniorowi udało się wszystko. Jest cegła w połączeniu z czerwienią nisz, która przywodzi na myśl familoki. Bryła jest zwarta, spójna i tylko pozornie prosta, bo skrywa perfekcyjnie przemyślaną konstrukcję. Perfekcyjna jest też akustyka sali koncertowej – serca NOSPR-u. W sprawę zaangażował się światowej sławy pianista Krystian Zimerman. Dzięki niemu Tomasz Konior poznał w Japonii wybitnych akustyków z Nagata Acoustics, którzy odpowiadają za dźwięk najwspanialszych sal koncertowych świata. Dzisiaj ta polska zachwyca muzyków i gości z całego świata, ale miejsce wraz z otoczeniem cieszy nie tylko melomanów – są tu ławki, zieleń, miejsca do wypoczynku, muzyczne zabawki, labirynt, fontanna i amfiteatr.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym