Plaster miodu czy płyta - konstrukcja drzwi ma znaczenie!

Oceń artykuł:

44%
56%

Wybierając drzwi, zwracamy zazwyczaj uwagę na te elementy, które widoczne są na pierwszy rzut oka. Zastanawiamy się zatem nad modelem drzwi, ewentualnymi przeszkleniami, rodzajem klamek i ościeżnic…

Plaster miodu czy płyta - konstrukcja drzwi ma znaczenie!

Konstrukcja drzwi wewnętrznych

Choć przy zakupie drzwi to kwestia kluczowa, niewiele osób wie, jak skonstruowane jest skrzydło drzwiowe. Przyznaj – czy przyszło Ci do głowy, żeby się nad tym zastanowić? Tymczasem budowa drzwi to jedna z ważniejszych cech każdego modelu. By mądrze wybrać swoje drzwi wewnętrzne warto wiedzieć, że ze względu na ich konstrukcję wyróżnia się skrzydła płytowe i ramiakowe, opisywane też jako płycinowe.

Czym się między sobą różnią? W skrzydłach ramowych/płycinowych nie wybieramy wypełnieniaKonstrukcja drzwi płytowych opiera się natomiast na ramie, która stanowi szkielet skrzydła. Rama jest wykonana z drewna, klejonego zgodnie z technologią zapobiegającą gięciu się materiału pod wpływem zmian wilgotności.

Sama rama tworzyłaby jednak zbyt słabą konstrukcję, dlatego umieszczone jest w niej tak zwane wypełnienie. Jego podstawowym zadaniem jest stabilizowanie całej konstrukcji, ale w zależności od materiału, z którego zostało wykonane, może również pełnić dodatkowe funkcje - izolacji termicznej, akustycznej a nawet przeciwpożarowej. Wypełnienie skrzydła wewnętrznego to najczęściej plaster miodu, płyta wiórowo-otworowa lub płyta pełna. Po obu stronach rama i wypełnienie obłożone są płytą MDF lub HDF. Taka płyta różni się od płyty wiórowej ściślejszym sprasowaniem materiału, dzięki czemu jest ona znacznie cieńsza i wytrzymalsza. Drzwi MDF charakteryzują się zwykle wysoką jakością, a ponadto mają bardzo szerokie zastosowanie w praktyce.

Wszystko to nadal brzmi tajemniczo? Zaraz postaramy się wyjaśnić, czym różnią się poszczególne rodzaje wypełnień.

Konfiguruj drzwi

Plaster miodu – co to znaczy?

Nietrudno się domyślić, skąd się wzięła nazwa plaster miodu. Jeśli kiedykolwiek było Ci dane zobaczyć plastry miodu z pszczelego ula, masz już pewne pojęcie o tym, jaką strukturę wypełnienia mają drzwi wewnętrznePlaster miodu to nic innego jak tekturowy wkład stabilizujący o sześciokątnej konstrukcji, który znacznie redukuje ciężar skrzydła i niezwykle skutecznie usztywnia je. Charakteryzuje się on małą objętością oraz niewielkim ciężarem

Jego niewątpliwą wadą jest fakt, że nie zapewnia dobrego wyciszenia. Nie sprawdzi się więc zbyt dobrze np. w sypialni czy w gabinecie, gdzie zależy nam na wysokiej izolacji dźwiękowej. Ponadto, gdy w mieszkaniu pojawi się wilgoć bądź co gorsza dojdzie do zalania, plaster miodu momentalnie traci swoje właściwości. Nie sposób jednak przeoczyć największej zalety drzwi wypełnionych plastrem miodu, jaką jest niska cena. 

Unknown

Płyta wiórowo-otworowa

Drzwi wewnętrzne, wypełnione płytą wiórowo-otworową zapewniają dużo lepszą izolację akustyczną, co – jak już zostało wcześniej wspomniane – w niektórych pomieszczeniach okazuje się sprawą kluczową. Jest to rozwiązanie wykorzystujące też trwalsze materiały, ale co za tym idzie – jest droższe niż plaster miodu.

Gdy masz ograniczony budżet, możesz świadomie zarządzić swoimi potrzebami. Część pomieszczeń wyposaż w drzwi z wypełnieniem droższym, część z tańszym „plastrem miodu”. Wszystkie drzwi będą wizualnie wyglądać tak samo, jednak zagwarantują wyższą izolację akustyczną dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Pełna płyta wiórowa

Drzwi z płyty wiórowej to najczęściej modele specjalistyczne, techniczne, tj. akustyczne, antywłamaniowe czy przeciwpożarowe. Ze względu na ciężar takiego wypełnienia, trzeba zainstalować specjalne zawiasy, które umożliwią ich pełną funkcjonalność, ale ich koszt należy także doliczyć do ceny drzwi.

Mając na uwadze wszystkie wady i zalety dostępnych rozwiązań, warto skalkulować swój budżet i przemyśleć potrzeby. Plaster miodu czy płyta wiórowa? Decyzja należy do Ciebie. Eksperci PORTA DRZWI chętnie pomogą Ci w rozwiązaniu tego dylematu – skontaktuj się z nami.

Oceń artykuł:

44%
56%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym