MDF, HDF i płyty wiórowe. Co kryje się w Twoich drzwiach?

Oceń artykuł:

50%
50%

Wybierając drzwi wewnętrzne czy drzwi wejściowe do domu, zdecydowana większość z nas zwraca uwagę tylko na to, co widoczne gołym okiem – a więc na design drzwi, przeszklenia, okucia, odpowiedni wybór ościeżnicy… Tymczasem równie ważną kwestią okazuje się materiał, z którego nasze drzwi zostały wykonane i którym zostały wypełnione. Podstawowy materiał produkcji drzwi o wysokiej jakości, dobrej izolacyjności i odporności na wypaczenia stanowią płyty wiórowe, MDF i HDF. Ze względu na ich właściwości stosuje je nie tylko w stolarce drzwiowej, ale też w meblarstwie i budownictwie. Co trzeba o nich wiedzieć i czym się między sobą różnią?

MDF, HDF i płyty wiórowe. Co kryje się w Twoich drzwiach?

Drzwi wewnętrzne PORTA - z czego są produkowane?

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie te trzy typy materiałów – a więc tak płyty wiórowe, jak i płyty MDF i HDF – zalicza się do najlepszych i najpopularniejszych w stolarce drzwiowej materiałów. Dlatego też wykorzystujemy je w procesach produkcyjnych naszych drzwi. Jak można krótko scharakteryzować i zróżnicować te surowce?

Choć te terminy i skróty mogą wydawać się bardzo skomplikowane, wystarczy poznać ich rozwinięcie, by przekonać się, że w istocie są bardzo proste. Płyty wiórowe to produkty drewnopochodne, które powstają poprzez sprasowanie wiórów drzewnych (lub innych drobnych cząstek drewna czy włóknistych surowców drewnopodobnych) zaprawionych syntetycznym klejem. Jak to się odbywa? Cały proces przeprowadzany jest w warunkach wysokiej temperatury i dużego ciśnienia.

http://blogporta.pl/wp-content/uploads/MDF-Matte.jpg

MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to z kolei płyta o średniej gęstości od 650 do 850 kg/m3. HDF (High Density Fibreboard) charakteryzuje się jeszcze większą twardością, a przy tym podwyższoną gęstością – powyżej 850 kg/m3. Dzięki temu, choć twardsza, może być ona dużo cieńsza niż MDF.

Czym różnią się od siebie drzwi z płyty wiórowej, drzwi MDF i drzwi HDF?

Jak się więc okazuje, technologia produkcji wszystkich tych trzech rodzajów płyt jest bardzo podobna. Zasadnicza różnica tkwi w tym, że w wypadku płyt MDF i HDF materiał drzewny jest dużo bardziej rozdrobniony, a na dodatek włókna drzewne zaprawione są żywicą i innymi związkami łączącymi i utwardzającymi.

Warto też dodać, że ich prasowanie odbywa się też w wyższej temperaturze. W efekcie płyty MDF i HDF mają większą gęstość niż płyta wiórowa i bardziej jednolitą powierzchnię. Przeklada się to bezpośrednio na cechy drzwi, z których się je wykonuje – drzwi HDF i MDF będą więc bardziej zwarte i gęstsze niż te z płyty wiórowej.

płyta wiórowa

Zalety drzwi z płyty MDF i HDF

Wszystko to sprawia, że płyty MDF i HDF, w przeciwieństwie do drewna, są jednorodne pod względem składu i mają dużą gęstość (przekraczającą gęstość litego drewna nawet o 50%). Dzięki temu drzwi z płyty MDF i HDF są twardsze i trwalsze niż drzwi z płyty wiórowej. Co ważne, cechują się dobrą izolacyjnością akustyczną – to ważne szczególnie tam, gdzie cisza i spokój są najbardziej pożądane.

Drzwi MDF i drzwi HDF nie są też tak podatne na wypaczenia. Jak zostało już wspomniane, płyty te mogą być cienkie, a przy tym bardzo twarde. Niezwykle istotną ich cechą jest także to, że łatwo je maszynowo obrobić - profilować, wiercić, frezować czy tłoczyć.

Znacząco wpływa to na ich popularność – można je bowiem z powodzeniem zastosować we wszelkich projektach niestandardowych. Dzięki zwiększonej gęstości i twardości drzwi wewnętrzne i drzwi wejściowe, które wykonane zostały z płyt MDF i HDF, okazują się dużo bardziej trwałe i wytrzymałe niż drzwi z płyty wiórowej. Biorąc zaś pod uwagę fakt, że skrzydła drzwiowe to inwestycja na długie lata, warto zainwestować w ich najwyższą jakość.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, jakie drzwi wewnętrzne PORTA będą najlepsze w Twoim przypadku, nie bój się zapytać o to naszych ekspertów. Dysponują oni długoletnim doświadczeniem i bez wątpienia będą w stanie Ci pomóc. Skontaktuj się z nimi za pośrednictwem naszej strony internetowej www.porta.com.pl lub w salonach dystrybucji PORTA DRZWI.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym