Kolor sufitu – jak zaaranżować niezwykły i oryginalny sufit, który odmieni twoje wnętrze?
Oceń artykuł:
Gdy decydujemy się na remont, zazwyczaj skupiamy się na podłodze i ścianach, o suficie nie myśląc za wiele. No bo i o czym tu myśleć? Będzie po prostu biały, prawda? Niekoniecznie! Projektanci wnętrz zachęcają do mniejszych lub większych szaleństw w tym zakresie.
Sufit może być kolorowy, wzorzysty, obniżony, zaopatrzony w wiele różnych punktów świetlnych, przeszklony. Opcji jest naprawdę dużo. Najtrudniejsze może być dopasowanie odpowiedniej do danego wnętrza. Mamy dla was kilka wskazówek i sporo inspiracji. Co wybrać?
Podwieszany sufit - aranżacje
Niektórzy uważają, że sufit podwieszany to przeżytek, relikt lat 90., kiedy to był jednym z wyznaczników luksusowo urządzonego wnętrza. Inni twierdzą, że nowoczesny, dobrze zaprojektowany obniżony sufit może nadal być ozdobą. Z kim wy się zgadzacie?
Podwieszenie sufitu daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych – konstrukcja może być prosta, minimalistyczna, biała, może nie rzucać się w oczy, a jedynie zakrywać to, czego nie chcemy pokazywać. Sufit w kolorze ścian to bezpieczna propozycja dla fanów klasyki. Zwolennicy odważniejszych rozwiązań mogą wybrać kontrastowy kolor sufitu lub zdecydować się na instalację w niecodziennym kształcie. Im prostsze podwieszenie, tym większa pewność, że za kilka lat nadal będziemy mogli na niego patrzeć.
Fani kolorowych, dyskotekowych świateł mogą pozwolić sobie na obniżenie sufitu w salonie i zaopatrzenie go w taśmy LED. Ci, którzy nie lubią, gdy rury idą na wierzchu ścian, mogą wykonać podwieszenie w kuchni, zgrywając sufit z kolorem szafek. Bywa, że podwieszane sufity wykonuje się też w przedpokoju, łazience – wszystko po to, aby zaskakiwać świetlnymi scenami wyłaniającymi się spod konstrukcji albo efektem kilkupoziomowego sufitu. Oczywiście im wyższe mieszkanie, tym większe pole do popisu.
Warto dodać, że podwieszenie może spełniać nie tylko funkcję estetyczną – sufit wykonany z płyt akustycznych będzie wygłuszał mieszkanie.
Ściany i sufit w jednym kolorze – relikt przeszłości czy elegancka klasyka?
Najczęściej sufit malujemy na biało, niewiele się zastanawiając nad innymi kolorami. Jeśli jednak wybieramy do danego pomieszczenia kolorowe farby, można wziąć pod uwagę pomalowanie sufitu tym samym lub nieco rozbielonym kolorem.
Ściany i sufit w tym samym kolorze najlepiej wyglądają w niewielkich mieszkaniach. Nie warto tam natomiast malować sklepienia ciemną zielenią albo granatem, chociaż oba kolory są bardzo modne, zwłaszcza jesienią. Nie sprawdzą się w maleńkim wnętrzu w bloku, za to w wysokim mieszkaniu w kamienicy jak najbardziej.
Jasne kolory sufitów "oszukują" oczy, sprawiają, że pomieszczenia wydają się wyższe. Mile widziane są wszelkie pastele, a jako że ich odcień nie będzie miał nic wspólnego z oklepaną bielą, sufit nabierze charakteru.
Jeżeli pomalowanie czterech ścian i sufitu na beżowo albo szaro to dla was zbyt wiele, ale nie chcecie rezygnować z barwnej "piątej ściany", kombinujcie. Dwie ściany pomalujcie na biało, dwie pozostałe i sufit innym kolorem. Podobnych aranżacji nie widuje się za często, więc lokum będzie zwracać uwagę.
A może coś jeszcze innego?
Sufit, szczególnie umiejscowiony wyżej niż 2,5 m nad głowami, spokojnie można pomalować kolorem zupełnie innym niż odcień wybrany na ściany. Ważne, by sklepienie nie było zbyt krzykliwe – wówczas szybko się znudzi, może męczyć i irytować.
Sufit ciemniejszy niż ściany sprawi, że wysokie mieszkanie wyda się niższe, przytulniejsze. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie ścian do trzech czwartych wysokości jednym kolorem, a najwyższej części i sufitu innym – złudzenie optycznie obniży sufit w zbyt wysokim lokum. Jeżeli nie wiesz, na jaki kolor pomalować sufit, bardzo pomocne będą programy do aranżacji wnętrz online.
Kolorowa tapeta ścienna na suficie
Kładzenie tapety na suficie to zadanie dla profesjonalistów lub osób cierpliwych i dokładnych – trzeba być uważnym, szczególnie gdy kolejne pasy tapety należy łączyć idealnie, by ukazać piękno wzoru. To żmudna i ciężka praca, ramiona i kark bolą, jednak efekt wart jest poświęcenia. Pomyśl, jak pięknie może wyglądać na przykład aranżacja sypialni z tapetą na suficie.
Kolorowa tapeta ścienna fantastycznie się prezentuje, gdy sufit staje się przedłużeniem jednej z wykończonych nią ścian. Sprawdza się też na skosach, odcinając je i wyróżniając. Na sufity można kłaść tapety do malowania – w sklepach budowlanych ich wybór jest ogromny. To dobry sposób, by przykryć stary, nierówny, zniszczony sufit.
Mieszkanie w stylu loft – sufit z betonu
Beton jest modny od kilku sezonów. Najpierw wdarł się na ściany nowoczesnych mieszkań wykończonych w stylu industrialnym. Teraz widuje się go także na sufitach. Aby stworzyć betonowy efekt, nie trzeba kłaść na suficie prawdziwego betonu. Wystarczy użyć tynku strukturalnego lub farb strukturalnych.
Betonowy sufit warto podkreślić ciekawym oświetleniem – to może być najbardziej efektowny element wnętrza, idealne dopełnienie minimalistycznego lokum. Betonowy kolor sufitu będzie wyglądał doskonale także w mieszkaniach urządzonych na modłę skandynawską, z dużą ilością bieli i jasnego drewna.
Jaki kolor na sufit w jasnych pomieszczeniach?
Nie wiesz, jak wykończyć sufit w jasnym mieszkaniu, w którym dominuje biel i mnóstwo odsłoniętych okien oraz świateł? Nie szukaj daleko i postaw na rozświetlenie. Sklepienie domu warto zaopatrzyć w świetliki, można też w nim umieścić dodatkowe okna.
W mieszkaniach sufit może z kolei rozświetlić się mnóstwem lamp. O ile gęste rozmieszczanie w nim punktów świetlnych może przywodzić na myśl lata 90. i modę na halogeny, o tyle już postawienie na nowoczesne reflektorki, nawet w dużej liczbie, powinno wyglądać doskonale.
Ozdobne deski
Sufit nie musi być gładki – panele na sklepieniu mogą ładnie dzielić przestrzeń sufitu lub być odzwierciedleniem podłogi, gdy drewniane deski znajdą się pod i nad ścianami. Bywa, że podłoga wyłożona zostaje płytkami lub wykończona wykładziną, a drewno kładzione jest na ścianę oraz sufit. Choć ma to nieco wspólnego z dawną modą na boazerię, w nowoczesnym wydaniu naprawdę robi wrażenie.
Ciekawie prezentuje się biała podłoga w zestawieniu z drewnianym sufitem – odwrócenie konwencji, do której przywykliśmy, sprawi, że wykończenie przestrzeni pod nogami i nad głową będzie centralnym punktem aranżacji.
Drewnianymi belkami można także wykończyć podwieszany sufit. Aranżacje tego typu mogą przywodzić na myśl wiejską chatę lub rezydencję, wszystko zależy od stylu wnętrza. Skandynawskie mieszkania często ozdobione są białymi, drewnianymi deskami – wykłada się nimi ściany, ale i sufity. Fani nordyckiego stylu mogą przenieść to do polskich mieszkań.
Która opcja sufitu innego niż gładki i biały pasowałaby do waszego wnętrza?
Oceń artykuł: