Jak stworzyć wnętrze inspirowane przyrodą? Mnóstwo pomysłów

Oceń artykuł:

100%
0%

Nie tylko surowy minimalizm, nie tylko skandynawski miszmasz czy mieniący się złotem styl glamour są obecnie modne. Coraz częściej wracamy do korzeni – dosłownie – i urządzamy mieszkania tak, by były ciepłe, przytulne, nie zapominając przy tym o przyrodzie, którą można wprowadzić do wnętrza na wiele sposobów

Jak stworzyć wnętrze inspirowane przyrodą? Mnóstwo pomysłów

Ci, których na to stać, w duchu otwierania się na naturę budują przyjazne jej domy, inni wybierają opcje zakrojone na mniejszą skalę, choć i dla nich przyroda jest ważna. Jak to pokazać, gdy mieszkamy w typowym polskim bloku? Kamień na ścianę do salonu? A może skóry owcze na podłogę? Tak, ale też warto dodać, że mieszkanie naturalne może być jednocześnie minimalistyczne lub w stylu skandynawskim, a nawet glamour.

Kolory natury, czyli jakie?

O tym, jaki nastrój panuje w mieszkaniu, bardzo często decydują barwy, po które sięgamy. Jeśli zależy ci na mieszkaniu przyjaznym, inspirowanym naturą, zastanów się, jakie odcienie z jej bogatej palety sprawią ci radość, ukoją nerwy, zrelaksują. Pierwsze skojarzenie? Natura to delikatne beże, przygaszone odcienie zieleni, żółtego, niebieskiego, szarego, czyli kolory przywodzące na myśl ziemię, piasek, wodę, słońce, trawę i skały.

Ktoś może powiedzieć, że przyroda to znacznie więcej i będzie miał rację. Pytanie tylko, czy przebywanie w bordowym salonie, pomarańczowej sypialni albo seledynowej kuchni jest dobrym pomysłem. W mieszkaniu spędzamy mnóstwo czasu, musimy w nim nabierać sił, a nie z nich opadać. Pierwszym krokiem do stworzenia lokum z przyrodą jako inspiracją jest więc pomalowanie ścian. Kolejny to wybór koloru podłóg i drzwi.

iStock-901546496

Tu warto wziąć pod uwagę drzwi Porta VERTE HOME. Skrzydła drzwiowe w tej kolekcji to ramiakowa konstrukcja. Do wnętrz urządzonych w duchu natury ten rodzaj drzwi nadaje się idealnie z uwagi na okleiny inspirowane drewnem drzew takich jak: orzech jasny i ciemny, dąb, akacja czy norweska sosna. Z kolei matowe szyby zapewniają prywatność, a także wprowadzają do wnętrza nieco lekkości.

 

Naturalne materiały

Jeśli pragniemy mieszkać w zgodzie z naturą, wybierzmy naturalne materiały. Podłogi i drzwi powinny być drewniane. Jeśli chcemy w kuchni, przedpokoju lub łazience położyć płytki – sięgnijmy po te kamienne, marmurowe albo granitowe lub wręcz po kamień naturalny do wnętrz. Z tych materiałów mogą być wykonane także blaty czy umywalka, a nawet schody i podłogi.

Przyroda to także skóry, które dodadzą wnętrzu ciepła, wiklina, rattan, który sprawdzi się nie tylko jako tworzywo idealne na taras, bambus, który może zastąpić drewno, trawa morska, a nawet metale. Te ostatnie kojarzą się raczej ze stylem industrialnym, z loftami, a nie mieszkaniami inspirowanymi przyrodą, ale przecież jedno drugiego nie wyklucza. Poza tym świetnie wyglądają połączenia ciężkich, metalowych elementów z przytulnym drewnem.

iStock-653477360

Meble zaprojektowane w zgodzie z naturą lub ozdobione przyrodniczym motywem

Przyroda w mieszkaniu oznacza meble wykonane z naturalnych materiałów, a więc na przykład drewna lub rattanu, ale nie tylko. Można wprowadzić ją także w inny sposób. Na przykład szafa z drzwiami suwanymi ozdobionymi wizerunkami roślin, kwiatów, plaży, morza będzie przyciągać spojrzenia i jasno mówić, co jest ważne dla mieszkańców lokum.

iStock-691782194

Naturalne meble nie muszą być drogie. Drewniane szafy i komody znajdziemy w nawet w sieciówkach. W roli mebli sprawdzą się też drewniane skrzynki – powieszone na ścianie spełnią rolę półek, ułożone jedna na drugiej zamienią się w regał, uzupełnione kółkami staną się mobilnymi kontenerami na dziecięce zabawki. To rozwiązanie tanie i ekologiczne, dobrze wpisujące się w trend inspirowany przyrodą.

W mieszkaniach urządzonych w naturalnym stylu świetnie wyglądać będą też ciężkie drewniane skrzynie, większe i mniejsze kosze wyplatane z wikliny, pojemniki z trawy morskiej.

Inne opcje? Zamiast zwyczajnych foteli możemy wybrać bujane – typowe lub podwieszane, ale koniecznie zrobione z materiałów występujących w przyrodzie. Bujane fotele kojarzą się z ogrodem, więc idealnie dopełnią aranżację z naturą jako motywem przewodnim. Z kolei w roli taboretów lub szafek nocnych sprawdzą się drewniane pieńki.
Nie zapominajmy o meblach tapicerowanych. Aby uzupełniały lokum inspirowane naturą, warto, by zostały obite tkaninami z lnu, płótna lub skórą.

Dodatki z motywami roślinnymi, zwierzęcymi

Motywy roślinne i zwierzęce nie wychodzą z mody. Kubki, ściereczki w kwiatki, zastawa stołowa z delikatnym, pnącym się liściastym wzorem, owocowy, roślinny lub warzywny nadruk na szkle znajdującym się pomiędzy szafkami sprawdzą się w kuchni.

Zasłony z wzorem w liście monstery (domowa dżungla!), fototapety z widokami lasów, pół, gór, chmur, tapety w łączkę, obrazki, zdjęcia, plakaty z roślinami i zwierzętami w rolach głównych, pościel, poduszki w liście lub kwiaty, z wizerunkami zwierząt, szczególnie dzikich, będą idealne do salonu i sypialni.

Coś dla odważnych – kwiecista lub liściasta kanapa albo krzesła obite wyrazistą, wzorzystą tkaniną. Koniecznie naturalną. Opcji jest mnóstwo, a w sklepach znajdziemy dodatki z roślinnymi i zwierzęcymi motywami w każdym stylu.

Dary natury

Najlepszym sposobem na wprowadzenie przyrody do wnętrza jest dosłowne potraktowanie tematu. Rośliny doniczkowe lub wiązanki ciętych kwiatów, piasek w szklanych butelkach, ramki z muszlami lub zasuszonymi liśćmi, misa wypełniona zebranymi podczas spacerów kamieniami, szyszkami – wszystko to, co daje nam natura, może stać się dodatkiem zdobiącym każde pomieszczenie w domu. Wystarczy wyobraźnia i dobre chęci, aby zwyczajną gałąź zamienić w karnisz, a płaskie kamienie w podkładkę pod talerz.

Ważne jest umiejętne łączenie naturalnych materiałów, roślinnych wzorów, kolorów natury i jej darów, a także odpowiednie ich dopasowanie do stylu wnętrza. Jeśli chcemy zdobić nasze M roślinami, pamiętajmy, by sprawdzić, jakie kwiaty, pnącza, drzewka będą się dobrze czuły na naszym terenie. Nie sięgajmy po daną roślinę tylko dlatego, że jest ładna lub aktualnie modna – ważne, byśmy mogli spełnić jej wymagania co do warunków hodowli.

Jeżeli nie mamy ręki do kwiatów, zaopatrzmy się w doniczki z ziołami. Ich uprawianie jest banalnie proste, zioła ładnie wyglądają w kuchni i wpiszą się w naturalny trend.

Inspiruj się przyrodą i dbaj o nią

Jeżeli przyroda stanowi dla nas inspirację do urządzania wnętrz, idźmy o krok dalej. Pamiętajmy, by nie tylko jeść z talerza w kwiatki, siedząc przy drewnianym stole, ale też aby jeść zdrowo i jak najbardziej naturalnie, by racjonalnie korzystać z zasobów naturalnych i niepotrzebnie nie tracić wody, by segregować odpadki i dbać o naturę. W końcu jesteśmy jej częścią.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym