Domy ekologiczne pod każdym względem – zasady bezpiecznego sprzątania
Oceń artykuł:
Wiele osób błędnie uważa, że nie ma znaczenia, jakich produktów używa się do sprzątania domu. Natomiast współczesna chemia czy zawarte w niej detergenty bywają zabójcze nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla odporności ludzi, którzy coraz częściej borykają się z alergiami. Stosując ekologiczne środki, dbamy o przyrodę, oczywiście, lecz również o własny dom, zdrowie lub... portfel, bo naturalne sprzątanie to - wbrew powszechnej opinii - tańsze sprzątanie
Ekologiczne domowe środki czystości: soda, ocet i cytryna
Już nasze babcie wiedziały, że te trzy składniki idealnie nadają się do sprzątania domu oraz tak naprawdę spokojnie mogą zastąpić większość płynów do mycia, czyszczenia i walki z brudem, zwłaszcza w kuchni czy łazience. Teraz możesz też wykorzystać takie ekologiczne rozwiązania w domu. Sodę, ocet i cytrynę kupimy nawet w osiedlowym warzywniaku za jedyne kilka złotych. Co ważne: nie uczulają, nie drażnią dróg oddechowych, nie powodują alergii. Nie znaczy to jednak, że możemy sprzątać bez rękawiczek ochronnych: powinny one zawsze chronić dłonie podczas prac domowych, bez względu na to, jak ekologiczne będą.
Samą sodą oczyszczoną, całkowicie przyjazną środowisku, wyszorujemy to, czemu nie podołały detergenty; zwłaszcza armaturę. Soda jest największym sprzymierzeńcem ekologicznego sprzątania łazienki. Ma wiele zalet: zmiękcza wodę, a dodana do prania zapewni piękną biel ubrań oraz poradzi sobie nawet z tłustymi plamami. Dodatkowo pomoże usunąć brud z dłoni oraz nieprzyjemne zapachy, np. czosnku. Miseczka z sodą wstawiona do lodówki pomoże rozwiązać problem zapachu wilgoci i jedzenia.
Naturalne domowe środki czystości często wykorzystują kwasek cytrynowy lub cytrynę. Podobnie jak soda, działają odkamieniająco i wybielająco. Świetnie usuwają plamy, nabłyszczają naczynia oraz zapewniają przyjemny zapach. Natomiast ocet doskonale sprawdzi się w walce z tłuszczem i kamieniem, a w parze z sodą potrafi zdziałać cuda. Ponadto pozostawia lustrzany połysk, dlatego warto przemywać roztworem z octu i wody wszystkie szklane powierzchnie.
Jak zrobić domowe środki czystości?
Na dnie czajnika – elektrycznego lub zwykłego – prędzej czy później gromadzi się kamień, a ten w nadmiarze może wyrządzić sporo szkody. Aby się go pozbyć, nalej do środka mieszankę wody i octu (w stosunku 2:1), zagotuj oraz odczekaj godzinę. Zamiast octu możemy użyć kwasku cytrynowego, który, po rozpuszczeniu w wodzie, również zagotowujemy.
Kamień gromadzi się również w łazience. Ten zalegający w wannie usuniemy mieszanką octu, soli i cytryny. Szorujemy, zostawiamy na godzinę, spłukujemy. Nasączona octem ściereczka owinięta wokół kranu oczyści go z zacieków. Zaś zatkany zlew udrożnimy mieszanką octu i sody (2:1). Wlewamy ją do odpływu, po czym zostawiamy na całą noc.
Przypalony spód żelazka uniemożliwia prasowanie? Pomoże ściereczka z ciepłym octem oraz mieszanką wody i sody. Najpierw przecieramy stopę octowym "wywarem", a następnie polerujemy wspomnianą pastą. Efekt lustrzanego odbicia gwarantowany. Ocet pomoże także uporać się ze spalenizną w garnku, nawet tą, która pozornie jest nie do usunięcia. Trzeba tylko zagotować ocet, odczekać pół godziny i usunąć spaleniznę gąbką.
Ekologiczne sprzątanie domu
Oprócz trzech wspomnianych produktów podczas sprzątania domu świetnie sprawdzą się inne naturalne rozwiązania. Domowych sposobów na czystość, które były wykorzystywane przez nasze babcie i prababcie, jest naprawdę bardzo dużo. Sól nie tylko poprawi smak potraw, ale również pomoże doszorować kubki i szklanki z zaciekami po kawie czy herbacie. W połączeniu z cytryną "odczaruje" zaśniedziałe sztućce oraz srebro. Natomiast wymieszana z sodą i gorącą wodą usunie przypalone resztki jedzenia z piekarnika. Trzeba tylko nałożyć gęstą pastę na wybrane miejsca oraz dać jej dłuższą chwilę na „załatwienie sprawy”...
Proszek do pieczenia odświeży szare fugi (można je nim szorować albo po prostu nałożyć i odczekać, a potem zmyć) oraz odświeży brudny dywan. Posypujemy nim poplamione fragmenty, wcieramy suchą ściereczką, zostawiamy na kilka godzin, po czym odkurzamy. Podobnie można potraktować nieświeży materac lub pokrowiec na kanapę, który najlepsze czasy ma już za sobą. Posypujemy proszkiem, delikatnie wcieramy, czekamy, odkurzamy. Gotowe.
Domowe środku czystości – przepisy na idealne pranie
Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do orzechów piorących, które w wielu domach na dobre zastąpiły już proszek do prania. Kupić je można w sklepach z produktami ekologicznymi oraz w Internecie.
Łupiny orzechów, oprócz tego, że w kontakcie z wodą w każdej temperaturze usuwają nawet tłuste plamy, pięknie się pienią. Nie pachną, zatem do prania warto dodać odrobinę olejku naturalnego, np. lawendowego, który długo utrzyma się na ubraniach i pościeli. Co ważne, orzechy piorące nadają się do wielokrotnego użytku. Dbamy nie tylko o środowisko, ale również o domowy budżet.
Zobacz też: Wąski pokój w bloku. Czego unikać przy jego urządzaniu?
Oceń artykuł: