Dekoracje wnętrz w stylu berlińskim, moskiewskim i praskim – jak mieszkają nasi sąsiedzi?

Oceń artykuł:

100%
0%

Polska sąsiaduje z siedmioma państwami. Jak żyją obywatele trzech spośród nich, jak swoje wnętrza urządzają mieszkańcy stolic? Zapraszamy was na małą podróż do trzech miast. Zobaczcie mieszkania zlokalizowane w Berlinie, Moskwie i Pradze. Widać, że nie są to lokale należące do Polaków?

Dekoracje wnętrz w stylu berlińskim, moskiewskim i praskim – jak mieszkają nasi sąsiedzi? Fot. Westwing.pl

W XXI wieku bez większych przeszkód możemy jechać tam, gdzie nam się zamarzy. Od lat mówi się, że świat to globalna wioska, tym samym przegląd zagranicznych stylów urządzania wnętrz i typów mieszkań jest na wyciągniecie ręki. Dawniej, zanim trendy popularne w jednym miejscu trafiły do innego, mijało sporo czasu. Dziś włączamy Internet w telefonie, przeglądamy zagraniczne strony dotyczące projektowania wnętrz i już wiemy, co i gdzie jest teraz modne. Możemy zajrzeć do mieszkań blogerów i instagramerów. A żeby zobaczyć, jak mieszkają zwykli ludzie, wystarczy odwiedzić serwisy z ogłoszeniami o sprzedaży mieszkań. Przekonajmy się, jak mieszkają w Berlinie, Moskwie i Pradze!

Aranżacje nowoczesnych wnętrz w Berlinie

Berlińczycy są bardzo często osobami pochodzącymi z różnych krajów – Berlin to miasto wielokulturowe, co jest dla niektórych jego największą zaletą, dla innych zaś wadą. Przyjezdni przywożą ze sobą lokalny koloryt, pokazują go na ulicach, przemycają do wnętrz.

Mówi się, że Niemcy lubią porządek. Ich mieszkania powinny być więc czyste, niezagracone, wręcz minimalistyczne, tak by każdy przedmiot miał swoje miejsce. W niektórych faktycznie tak jest, inne to miejsca pełne książek i bibelotów niekoniecznie równo poustawianych na półkach.

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, mile widziane jest połączenie bieli i drewna w ciepłym odcieniu. Skandynawski wystrój, a przede wszystkim białe ściany nie wychodzą z mody ani u nas, ani u naszych zachodnich sąsiadów. Można z nimi zrobić absolutnie wszystko. W ramach dodatków sprawdzają się żywe rośliny (monstera) lub roślinne motywy dekoracyjne. W mieszkaniach eleganckich ozdoby są białe, czarne lub złote, w tych bardziej żywiołowych, artystycznych widzimy sporo orientu, klimatu boho – wydaje się, że Niemcy naprawdę wiedzą, jak łączyć kolory. Jednak biel oraz drewno podobają się wszystkim bez względu na styl mieszkania.

Blogerzy, którzy interesują się urządzaniem wnętrz, kupują meble z sieciówek, ale stawiają je obok gablotek i komód odziedziczonych "po babci". Bardzo popularne jest dodawanie pomieszczeniom wyjątkowego charakteru poprzez wieszanie ram ze zdjęciami (niekoniecznie rodzinnymi), plakatami, sztuką nowoczesną. Ramki zazwyczaj są proste, często zajmują miejsce na półkach i szafkach, stoją oparte o ściany. W cenie jest też dobry polski design.

Jak urządzić dom w stylu moskiewskim

Jeśli chodzi o styl skandynawski, moda ta rozpanoszyła się również w Moskwie. Rosyjscy projektanci często urządzają wnętrza białymi i szarymi meblami, uzupełniając je o naturalne dodatki. Niektórzy jednak gustują w przepychu i stylu glamour z dodatkami niczym ze złotej ery Hollywood – typowo amerykańskie wysokie zagłówki za łóżkami, ściany pokryte sztukateriami, błysk kryształowych żyrandoli. Rosjanie nie rezygnują przy tym z płytek – ci bardziej świadomi wybierają modne, wzorzyste, które doskonale prezentują się w przedpokoju lub kuchni.

file.salon (3) Źródło: Visionnaire-home.com

Mieszkanie Sergeia Semaka ulokowane w Moskwie to przykład lokum, które mogłoby sprawiać wrażenie kiczowatego, gdyby nie było tak urocze. Piłkarz w salonie ma nowoczesne regały, drewniane szafki „na wysoki połysk”, które Polska pamięta z czasów PRL-u, dziwaczny szklany stolik i dwa przepiękne, wzorzyste fotele. Trudno nazwać to domem w stylu retro, jest na to za bardzo eklektyczny, ale przy tym inspirujący.

Jeśli stronicie od miszmaszu, a ze złotem wam nie po drodze, styl preferowany przez mieszkańców Moskwy może wam nie odpowiadać. Tandetnie wyglądające ozdoby, błyszczące tkaniny, nadmiar złota – Rosjanie wciąż są skłonni inwestować w takie dodatki i daleko im do mieszkania w stylu minimalistycznym. Coraz częściej jednak projektanci i młodzi ludzie zaczynają odczuwać pragnienie, by mieszkanie prezentowało się jak na zdjęciach z Instagrama, z charakterystycznymi i popularnymi w całej Europie elementami. Jest biel, jest drewno, zdarza się klimat industrialny, ale częściej luksusowy, glamour – bez tandety, za to z amerykańskim zacięciem.

Mieszkanie w stylu loft rodem z Pragi

Stolica Czech urzeka zabudową zlokalizowaną w starej części. Jednak mieszkania młodych mieszkańców nijak mają się do romantycznych widoczków. Warto wspomnieć, że w tym kraju żyje znacznie mniej niż w Polsce osób powyżej 25. roku życia, które wciąż dzielą lokum z rodzicami. Studenci i zaczynający karierę zawodową Czesi wypuszczeni „na swoje” (wynajmowane, ponieważ zakup nowego mieszkania w Pradze oznacza wydatki podobne do tych, z którymi mierzą się warszawiacy) nie mają funduszy, by mieszkać w stylu glamour.

Może dlatego wydaje się, że Czesi lubią styl industrialny i kochają meble oraz dodatki ze szwedzkiego giganta. Tak, tak, IKEA rządzi nie tylko w polskich miastach - jest równie widoczna w mieszkaniach wielu Europejczyków. Podobnie jak… książka będąca hitem, a stworzona przez Polaków, czyli "Mapy" Mizielińskich. Pozycja znajduje się na półkach w niedalekiej Pradze, ale również w odległym Sydney – to fenomen.

Czesi uchodzą za naród, który do życia podchodzi lekko, z uśmiechem. Są otwarci, przyjaźni. Czy to widać w ich mieszkaniach?

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym