Jak wybierać rozmiar drzwi zewnętrznych?
Oceń artykuł:
Szerokość drzwi wejściowych
Jest to najważniejszy wymiar drzwi zewnętrznych, mający ogromny wpływ na ich funkcjonalność. Codziennie kilka razy przekraczamy próg swojego domu, witamy gości, a wielokrotnie wnosimy też meble i inne sprzęty, których gabaryty są często pokaźne. Z tych właśnie względów należy decydować się na drzwi wejściowe najszersze z możliwych.
Minimalna szerokość drzwi zewnętrznych powinna wynosić 90 cm. Jednak trzeba przyznać, że nie wszędzie jest to możliwe. Producenci w standardzie mają więc najczęściej drzwi o szerokościach 80, 90 i 100 cm. Jeśli można sobie na to pozwolić, warto wybrać drzwi o szerokości 100 cm, które zagwarantują znakomity komfort.
Warto też pamiętać, że podana szerokość dotyczy skrzydła drzwi. Otwór w ścianie, w którym należy zamontować ościeżnicę, z reguły musi być większy o około 12 do 15 cm.
Na zamówienie producent przygotuje drzwi zewnętrzne na wymiar wskazany przez klienta, ale w przypadku drzwi jednoskrzydłowych nie ma co przesadzać z szerokością. Im ten wymiar jest większy, tym szybciej zużywają się same drzwi, zawiasy, klamki, a nawet zamki. Jest to szczególnie widoczne przy drzwiach o szerokości, która przekracza 100 cm.
Wysokość drzwi zewnętrznych
Minimalną wysokość drzwi wejściowych określa się na co najmniej 200 cm. Wysokość ta daje pewność, że nawet wysoka osoba nie uderzy się w głowę wchodząc do środka. Dwa metry wysokości to także spory komfort przy wnoszeniu większych elementów do wnętrza domu czy mieszkania.
Trzeba jednak cały czas pamiętać, że otwór pozostawiony w ścianie na osadzenie ościeżnicy musi mieć o 6-7 cm większą wysokość niż skrzydło drzwi.
Grubość drzwi zewnętrznych
Najczęściej na rynku występują skrzydła drzwi o grubości od 50-55 mm do 68-70 mm. Standardowe skrzydło zewnętrznych drzwi składa się z ramy, która wzmacniana jest dodatkową kratownicą w przypadku drzwi antywłamaniowych.
Rama pokryta jest poszyciem z obu stron, które może być wykonane z płyt lub płycin, a w drzwiach antywłamaniowych stosuje się blachę. Środek wypełniony jest materiałami izolacyjnymi i często też dźwiękochłonnymi. To wszystko sprawia, że grubość drzwi wejściowych osiąga całkiem sporo.
Zbyt cienkie drzwi zewnętrzne często bywają niestabilne i nie dają żadnej pewności, że do środka nie będzie przedostawał się chłód, nie mówiąc już o nieproszonych gościach. Z kolei zbyt grube drzwi mogą być bardzo ciężkie, co może skutkować szybkim zużyciem zawiasów i innych elementów drzwi.
Podejmując decyzję o zakupie drzwi zewnętrznych, warto skonsultować się z fachowcami. Pozwoli nam to uniknąć wielu błędów. Dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie drzwi na wymiar, gdzie profesjonaliści sami dokonują pomiarów, a następnie zajmują się montażem drzwi.
W bogatej ofercie drzwi PORTA znajduje się wiele kolekcji drzwi zewnętrznych – zarówno do domu, jak i do mieszkania – o rozmaitych właściwościach, znakomitej jakości i ciekawym designie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami i skorzystania z pomocy ekspertów.
Oceń artykuł: