Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
Oceń artykuł:
Nieszczelne drzwi wejściowe tracą swoje właściwości, na których z pewnością nam zależało w czasie ich zakupu. Drzwi nie zapewniają już komfortu termicznego i ciepło ucieka z naszego domu, a rachunki za ogrzewanie rosną. Dotyczy to zarówno drzwi zewnętrznych w domach jednorodzinnych, jak i drzwi wejściowych w domach wielorodzinnych. Drzwi przestają także zabezpieczać właściwie przed hałasami.
Drzwi tracą szczelność najczęściej na skutek zużycia się uszczelek. Czasem zdarza się też, że interwencji wymagają progi do drzwi zewnętrznych, ale tu jest konieczna pomoc fachowca. Uszczelki do drzwi można natomiast wymieniać samodzielnie.
Czy wiesz, że ważny jest rodzaj uszczelki?
W drzwiach zewnętrznych nie wolno instalować przypadkowych uszczelek. Trzeba więc wiedzieć, że istnieją specjalne uszczelki do drzwi zewnętrznych i tylko takie instalujemy w drzwiach wejściowych. One się zdecydowanie różnią do uszczelek przeznaczonych do drzwi wewnętrznych.
Aby drzwi wejściowe służyły przez długi czas, trzeba zdawać sobie sprawę, że uszczelki do drzwi zewnętrznych są niezbędne i spełniają bardzo ważne funkcje. One nie tylko zapewniają izolację termiczną i akustyczną, ale także są efektywnym amortyzatorem.
Ciężkie drzwi zewnętrzne czasem trudno utrzymać, więc zamykane są nawet z dużym trzaskiem, a to powoduje przyspieszone ich zużycie. Właściwa uszczelka wręcz uniemożliwia trzaskanie drzwiami i dobrze wyhamowuje skrzydło drzwiowe.
Dobra uszczelka do drzwi zewnętrznych
By dobrze wywiązywać się ze swojej roli, uszczelki do drzwi zewnętrznych mają zdecydowanie mocniejszą konstrukcję. Najlepsze z nich produkowane są z gumy silikonowej, która jest bardzo trwała i zachowuje sprężystość przed długi czas. Taka uszczelka jest odporna na zmiany temperatury oraz na promieniowanie ultrafioletowe.
Guma silikonowa jest materiałem dość drogim, więc na rynku można też znaleźć uszczelki produkowane z tworzyw TPE i TPV. Wszystkie rodzaje uszczelek mają specjalnie wzmocnioną konstrukcję. Ich grube ścianki są w stanie sprostać naporowi ciężkich drzwi zewnętrznych. Dobra uszczelka do drzwi zewnętrznych powinna uszczelnić drzwi, w których luz mieści się w przedziale od 5 do 9 mm.
To jest niezwykle istotna informacja, ponieważ pojawiający się luz w drzwiach, na skutek na przykład wypaczenia lub skręcenia skrzydła, nie zawsze jest równy w każdym miejscu. Z tego właśnie względu niezbędna jest uszczelka przynajmniej o podanej wyżej tolerancji.
Jak uszczelnić drzwi wejściowe?
Oczywiście należy wymienić bądź zainstalować uszczelkę do drzwi zewnętrznych. Może się jednak okazać, że będzie to działanie niewystarczające. W przypadku dużej utraty szczelności drzwi może się okazać, że niezbędna będzie nowa uszczelka ościeżnicy, albo uszczelki progowe do drzwi.
Trzeba też pamiętać, że niewłaściwie wyregulowane skrzydła drzwiowe może wprowadzać nas w błąd. Czasami niezbędna jest tylko regulacja drzwi, a nie wymiana kolejnych uszczelek.
Oceń artykuł: