Dlaczego trzeba pielęgnować drzwi fornirowane i jak to robić?

Oceń artykuł:

50%
50%

W swoich wnętrzach coraz częściej staramy się łączyć naturę z wysmakowaną elegancją. Elementy kamienne czy drewniane robią furorę w dzisiejszych najmodniejszych aranżacjach wnętrz. Jeśli chodzi o drzwi, jednym z najchętniej wykorzystywanych zabiegów jest montaż drzwi fornirowanych. Fornir, czyli naturalna okleina skrzydeł drzwiowych sprawia, że są one piękne i niezwykle gustowne. By jednak ich urokiem móc cieszyć się przez lata, należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Jak je czyścić i jak dodatkowo o nie dbać, by nie traciły swojego naturalnego blasku?

Dlaczego trzeba pielęgnować drzwi fornirowane i jak to robić?

Czym charakteryzują się drzwi fornirowane?

Dla lepszego zrozumienia, dlaczego niektóre zabiegi są dla drzwi z okleiną fornir zabójcze, warto może na początku dokładniej wyjaśnić, czym jest sam fornir. Fornir to cienkie płaty drewna, które uzyskuje się przez skrawanie płaskie z okrągłego drewna o dużych średnicach.

Wykorzystuje się go bądź do oklein, bądź do obłogów. Okleina fornir to okleina naturalna, którą odróżnić od drzwi wykonanych w 100 % z drewna. Wymaga jednak nieco więcej uwagi niż okleina sztuczna.

Woda to wróg forniru

Mycie drzwi tego typu stanowi zatem pewne wyzwanie. Wystarczy jednak znajomość kilku zasad, by nie zrobić im krzywdy. Przede wszystkim unikaj kontaktu forniru z dużą ilością wody. Czyszcząc drzwi fornirowane, zadbaj, by nie spływały po nich strugi wody. Musisz też zachować szczególną uwagę podczas mycia podłóg – uważaj, by mokry mop nie dotykał dolnej krawędzi skrzydła. Może to bardzo zaszkodzić Twoim drzwiom.

Detergenty w kąt

Czego więc używać, by wyczyścić drzwi fornirowane? Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku delikatnie zwilżona, wyciśnięta ściereczka bez zawartości jakichkolwiek detergentów. Szczególnie szkodliwe okazują się popularne płyny do mycia podłóg, kafelków czy spraye do mebli.

Z pewnością sprawdzają się one w przypadku innych rodzajów okleiny – okleina fornir jest jednak na kontakt z takimi chemikaliami zdecydowanie zbyt wrażliwa.

Konserwacja forniru powinna więc opierać się przede wszystkim na niewielkich ilościach wody. Możesz też jednak spróbować używać do czyszczenia pewnych specjalnych preparatów. Na rynku znajdziesz bowiem bez trudu delikatne mleczka dedykowane fornirowanym powierzchniom.

Godne polecenia są z pewnością produkty firmy OTTIMO. W ich ofercie znajdziesz specjalny zestaw do profesjonalnego czyszczenia i regeneracji powierzchni drzwi z forniru lakierowanego oraz tworzyw drewnopodobnych.

Zaletą tego środka jest bez wątpienia fakt, że nie zmienia stopnia połysku, a także działa antystatycznie i usuwa zabrudzenia. Ponadto nie zawiera wosku, silikonu czy substancji toksycznych, dzięki czemu jest bezpieczny zarówno dla drzwi, jak i dla… zdrowia sprzątającego.

Ważny jest też sposób, w jaki czyścisz skrzydła drzwiowe okleinowane fornirem. Powinny być to płynne, okrężne ruchy. Pocieraj powierzchnię delikatnie – w przeciwnym razie możesz ją naruszyć. Na koniec przetrzyj dokładnie skrzydło suchą tekstylną szmatką. To ważne, by nie zostawała na nich woda.

Konserwacja drzwi fornirowanych – jak często?

Mycie drzwi i towarzysząca mu ich konserwacja powinny odbywać się dość regularnie i systematycznie. Zabiegi kosmetyczne i regeneracyjne, jeśli chodzi o drzwi fornirowane, warto przeprowadzać co 2-3 tygodnie, w przypadku zabrudzeń – nawet częściej. Najlepiej będzie zaopatrzyć się we wspomniany już wcześniej zestaw do konserwacji drzwi fornirowanych i poddawać je kolejno działaniom z ich użyciem.

Warto pamiętać, że konserwacja drzwi nie powinna skupiać się wyłącznie na skrzydle i na ościeżnicy. Równie ważna jest dbałość o okucia, bez których cała mechanika drzwi zacznie szwankować. Jeśli chcesz mieć pewność, że będą funkcjonować bezproblemowo, musisz naoliwić je preparatem, który zapobiegnie tarciu oraz ochroni przed korozją.

Jakie specyfiki sprawdzą się w tej roli najlepiej? Świetnie do tego celu nadaje się na przykład wazelina, biały smar, oliwka do maszyn do szycia lub smar grafitowy. Ten zabieg również należy wykonywać regularnie podczas mycia drzwi.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc nie czekaj, aż Twoje drzwi zaczną skrzypieć – naoliw je już wcześniej, by ten problem nie pojawił się w Twoim domu.

Drzwi fornirowane to świetny wybór – zadbaj więc o to, by nie straciły swego uroku!

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym