Łódź - miasto wielowarstwowe

Oceń artykuł:

0%
0%
Poematy o przemysłowym i awangardowym mieście, premiery teatralne, koncerty, wydarzenia dla dzieci – do odwiedzenia Łodzi zachęca Joanna Karpińska, rzecznik prasowy festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Łódź - miasto wielowarstwowe

Krzysztof Zięba: Dziesięć dni, kilkadziesiąt wydarzeń. Co wybrać z tegorocznego programu?

Joanna Karpińska: Wydarzenia festiwalu podzielone są na cztery główne obszary, czyli teatr, muzykę, literaturę i film oraz sztuki wizualne. Każdy z nich ma swojego kuratora i odbiorców, wydarzeń jest przeszło 50. Myślę, że dla każdego uczestnika "pierwsza trójka" najważniejszych byłaby inna. Te obszary są wewnętrznie mocno zróżnicowane. W jednym dziale mamy street art, murale, potężne instalacje artystyczne, jak praca Roberta Rumasa, wśród teatralnych premier lalkową "Złotą rybkę" i performatywny spektakl Marty Ziółek "Is It Pamela?/Inkarnacje".

 

Sam podział ma charakter macierzowy. Mamy więc kolejne warstwy. W pierwszej są muzyka czy teatr, ale też edukacja, program dla rodzin, duże wielowymiarowe spotkania. Na kolejnym poziomie przez wszystkie elementy programu przewija się motyw czterech łódzkich kultur: niemieckiej, polskiej, rosyjskiej i żydowskiej. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest "Alfabet dialogu", czyli szukanie porozumienia, wspólnego języka. Wspólną płaszczyzną jest sztuka, przez którą poznajemy miasto. Równocześnie w programie mamy wydarzenia uniwersalne, w które można się włączyć bez znajomości tych kontekstów. Taki jest nasz koncert finałowy, podczas którego dwanaście świetnych polskich wokalistek zaśpiewa piosenki Leonarda Cohena, czy "Antygona w Nowym Jorku". Pokazują współczesne miasto i człowieka przez pryzmat sztuki, odwołując się do specyfiki Łodzi - zbudowanej w XIX wieku przez przedstawicieli kilku kultur.

Cohen i kobiety, mural z opiekuńczą boginią, konferencja. Feministyczny wątek jest w tej edycji ważny.

Dialog, o którym mówimy, toczy się w wielu obszarach. Kiedy kobiety śpiewają męską poezję albo gdy wracamy do niezauważanych kobiet stojących przy dawnych fabrykantach, otwierają nam się nowe obszary doświadczeń. Mamy też spotkania między pokoleniami, gdy Jan Młynarski interpretuje na nowo utwory ojca.

Co do dzieci – w programie jest sporo wydarzeń specjalnie dla nich.

Zaplanowaliśmy przedstawienia teatralne, a na Starym Rynku będzie się toczyć fabularna gra miejska. Jej uczestnicy będą szukać zaginionego kwartału miasta. Łącząc tropy historyczne i współczesne, odkryją, jak przed laty zniknęła część miasta. Wskazówkami mają być zapachy, smaki, dźwięki, a w rezultacie odkryją zagubione obiekty takie jak Fabryka Cukrów i Czekolady "Arkadia".

Konkurs na poemat też zaskoczył.

Złożono 54 prace i muszę przyznać, że byliśmy pod wrażeniem. Oczywiście, dopiero kiedy jury pozna je bliżej, będziemy mogli powiedzieć coś więcej. Aspekty literackie są zresztą bardzo ważne dla festiwalu. Pojawiają się nawet w wydarzeniach ulicznych. Opowieści o Łodzi mieszają się z muzycznym folklorem, od muzyki kapeli podwórkowych po hip-hop i powstają z nich "Złódzone piosenki". Zaplanowaliśmy też warsztaty scenariuszowe z Andrzejem Krakowskim, pula miejsc wyczerpała się błyskawicznie.

 

Robert Rumas ma w tym roku przekształcić przestrzeń Starego Rynku. Będzie prowokował?

O szczegółach koncepcji na razie nie mówimy, pewne jest, że instalacja powstająca przy współpracy z firmą PORTA jest mocno zainspirowana historią tego miejsca i historycznymi zdjęciami ukazującymi najbliższą okolicę Rynku, z istniejącą nieopodal kładką łączącą od 1940 do 1945 dwie części getta. Robert Rumas był poruszony historią tego miejsca i zapowiada, że da to odczuć uczestnikom festiwalu. Instalacja będzie duża i mocna, angażująca. Szanujemy wolę artysty i odsłaniamy szczegóły powoli. Pierwszego dnia festiwalu, czyli 8 września, zostanie odsłonięta pierwsza część pracy. Przez kolejne dni będzie rozbudowywana, aż do finału 13 września.

Festiwal Łódź Czterech Kultur rozpoczyna się w piątek 8 września i trwa do niedzieli 17 września 2017. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Za tegoroczny program odpowiadają kuratorzy Teresa Latuszewska-Syrda, Przemysław Owczarek, Jakub Porcari i Marcin Tercjak. Główne spotkania toczyć się będą na terenie Starego Miasta, ale zaplanowano także wydarzenia na Widzewie (Wi-MA), Górnej (Centralne Muzeum Włókiennictwa), na Polesiu (Klub Wytwórnia), na Bałutach (Centrum Dialogu) oraz w Śródmieściu (Teatr Nowy, OFF Piotrkowska). W programie 54 wydarzenia muzyczne, teatralne, filmowe, literackie i z dziedziny sztuk wizualnych, a także lekcje o wielokulturowej Łodzi dla szkół, gra miejska, dwie konferencje naukowe i spotkania o łódzkich czterech kulturach.
Więcej informacji http://www.4kultury.pl/program

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym