Komputer jako ozdoba? Ciekawe pomysły i aranżacje z komputerem w roli głównej

Oceń artykuł:

67%
33%

Obudowy komputerów kojarzą się raczej z czymś, co trzeba schować przed wzrokiem innych – najczęściej pod biurko. W najlepszym przypadku obudowa będzie neutralna i zleje się z tłem. Tyle tylko, że wcale nie jesteśmy skazani na posiadanie nudnego, szarego prostopadłościanu. Przeciwnie, odpowiednio dobrana obudowa będzie nie tylko dobrze komponować się z wystrojem pomieszczenia, ale może stanowić oryginalną dekorację wnętrza lub wręcz jego najpiękniejszy element.

Komputer jako ozdoba? Ciekawe pomysły i aranżacje z komputerem w roli głównej

Drewno to szlachetny materiał, który w odpowiednich rękach staje się małym dziełem sztuki. Jeśli podczas wyboru dekoracji mieszkania zdecydowaliśmy się, aby w pracowni dominowały drewniane elementy, dobrze byłoby wybrać również drewnianą obudowę. Plastikowa, standardowa pokrywa komputera może negatywnie wpływać na wystrój, nawet go szpecić. Dlatego warto wybrać „opakowanie” ze szlachetnego surowca.

Pod monitorem znajduje się elegancka obudowa stworzona z drewna, której, jak zapewniają producenci, nie nadgryzie ząb czasu. W pełni ekologiczna, pozwala nie tylko na to, by wnętrze „oddychało” poprzez drewno. Wewnątrz znajduje się system płynnego chłodzenia oraz ultraciche wiatraki. To wyjątkowo istotne, bo wiele osób może powątpiewać w praktyczność takiego rozwiązania. Producenci jednak przewidzieli, że może to budzić wątpliwości. Dlatego uspokajamy – model Volta V to połączenie elegancji i pragmatyzmu. Co najlepsze, jest to połączenie bezkompromisowe.

Zwolennikom futurystycznych wnętrz i designu rodem z powieści Philipa K. Dicka możemy natomiast polecić pomysł radykalny, ale oszałamiający w wykonaniu. Oto bowiem zamiast trzymać oprzyrządowanie komputera wewnątrz pudełka, możemy je dumnie prezentować na ścianie pokoju. Tak jak jeden z internautów, który poświęcił cztery tygodnie oraz około 100 godzin własnej pracy na zbudowanie od podstaw maszyny chłodzonej wodą, która godnie prezentuje się na ścianie.

Oczywiście przygotowanie takiej „obudowy” wymaga nakładu czasu oraz pracy. Ma to jednak swoich kilka niezaprzeczalnych plusów. Przede wszystkim nie jesteśmy skazani na konfigurację sprzętową, którą dostajemy, kupując gotowy już i złożony komputer. To, jak potężna będzie nasza maszyna, zależy już tylko od nas. Po drugie chłodzenie wodą to sposób, by trzymać komponenty w optymalnej dla nich temperaturze. Po trzecie w końcu kolory komputera są zależne tylko od nas – w zależności od tego, jakie warianty kolorystyczne nam się podobają. Co ważne, twórca tej obudowy udostępnił proces tworzenia krok po kroku. Nie musimy zatem błądzić, wystarczy wzorować się na pierwowzorze – a to powinno dużo ułatwić. Kto lubi dekoracje ścian w wersji zrób to sam, może brać się do dzieła.

Kolejna propozycja pochodzi z Polski, a dokładnie z Nowego Sącza. Firma Ząber proponuje przenośną obudowę Sentry. Dzięki opracowaniu jej razem ze społecznością graczy oraz fanów komputerów stworzono urządzenie, które możemy nie tylko dowolnie konfigurować. Łatwo je też przenieść w wypadku chęci zmiany otoczenia. Sentry z wyglądu przypomina konsolę do gier, do której możemy wmontować wybrane przez nas komponenty w efektywny oraz efektowny sposób.

Sentry to idealne połączenie kompaktowych rozmiarów z potężną zawartością. Odpowiednio umieszczona obudowa będzie nie tylko subtelnym i estetycznym dodatkiem w gabinecie, ale też intrygującym elementem wystroju wnętrza. W końcu mało kto ma w domu komputer, który można zmieścić w rozmiarach dorównujących konsoli do gier.

Na koniec zaś coś dla wielbicieli transparentności. Oto bowiem zakupić można wykonaną z akrylu przezroczystą obudowę do komputera. Ma to swój wymiar praktyczny – można na bieżąco śledzić stan techniczny komponentów oraz to, czy do środka komputera nie dostały się niepożądane elementy. Co ważniejsze, można ją również przystroić wedle własnego upodobania.

Jeśli mamy chęć na odrobinę ekstrawagancji, wystarczy umieścić w środku przewody LED w wybranych przez nas kolorach. Komputer będzie wtedy wyglądać jak żywcem wyjęty ze śmiałej wizji kina science fiction. Umieszczone wewnątrz różnokolorowe lampki i przetworniki zaciekawią każdego gościa, który nie tylko będzie mógł zobaczyć, co mamy w maszynie, ale też jak to zostało ułożone i podświetlone. W przypadku przezroczystej obudowy ogranicza nas tylko wyobraźnia.

W ten sposób możemy sprawić, że obudowa nie będzie tylko nośnikiem naszego sprzętu komputerowego, ale też stanie się pełnoprawnym elementem wystroju wnętrza. To zaś, jaką wybierzemy, zależy już tylko od tego, w jaki sposób chcemy je udekorować. Wybór na szczęście zadowoli każdego, komu leży na sercu estetyka oraz praktyczność.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym