Wentylacja w łazience - na co zwrócić uwagę?

Oceń artykuł:

50%
50%

Kłęby pary wodnej, kropelki wody na lustrze i tlenek węgla w powietrzu – z tymi wszystkimi problemami będziemy się zmagać na co dzień, jeśli nie zadbamy o prawidłową i skuteczną wentylację w łazience. Dlatego, wybierając drzwi, warto kierować się nie tylko ich estetyką, lecz także funkcjonalnością.

Wentylacja w łazience - na co zwrócić uwagę?

Drzwi do łazienki

Przepływ powietrza w mieszkaniu jest tak zaprojektowany, aby odbywał się od pokoi w kierunku kanałów wentylacji wywiewnej, które znajdują się w łazience. Dlatego wilgoć powstaje tam nie tylko podczas kąpieli, prania i suszenia, lecz przenika także z innych pomieszczeń.

Najszybciej kropelki wody zobaczymy na lustrach i szybie, ale wilgoć wnika także w ściany, posadzkę, a nawet sufit. Skraplanie pary jest kłopotliwe, a przede wszystkim groźne dla budynku oraz zdrowia domowników. Na zawilgoconych powierzchniach może pojawić się pleśń lub grzyb.

Jednym z istotnych kroków, aby wentylacja łazienki była skuteczna, jest dobranie odpowiednich drzwi. Powinny mieć prawidłowe wymiary – szerokość co najmniej 80 cm (rozmiar 80) i wysokość 2 m. Ponadto, aby powietrze swobodnie przepływało, niezbędne jest wykonanie w drzwiach otworów albo kratki o łącznej powierzchni 200 cm².

zdjecie4305a Porta FOCUS

Kratka wentylacyjna to najczęściej stosowane rozwiązanie. Innym sposobem zapewnienia cyrkulacji powietrza między łazienką a pozostałymi pomieszczeniami jest wykorzystanie tulei wentylacyjnych. To okrągłe otwory w dolnej części drzwi. Przeważnie są osłonięte ozdobnymi nakładkami. W drzwiach mogą być jeden lub dwa rzędy tulei. Pamiętajmy jednak, że dają one małą powierzchnię wymiany powietrza.

Oprócz kratek wentylacyjnych i tulei często stosuje się także tzw. podcięcie wentylacyjne. Na spodzie drzwi wycina się otwór w taki sposób, że powstaje szczelina między podłogą a skrzydłem.

Jaką wentylację wybrać?

Chociaż odpowiednie drzwi łazienkowe pełnią istotną rolę w swobodnej cyrkulacji powietrza, nie można pominąć kolejnego ważnego czynnika, mającego wpływ na skuteczne odprowadzanie wilgoci. Są nim systemy wentylacyjne. Kiedy powinniśmy się zdecydować na dane rozwiązanie?

Jeśli dysponujemy małą łazienką, w zupełności powinna nam wystarczyć wentylacja grawitacyjna. Wilgotne i zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz przez niewielki szyb wentylacyjny, na początku którego znajdują się kratki wentylacyjne. Istotne jest to, żeby były one umiejscowione jak najdalej od drzwi łazienkowych – powinno to umożliwić jak najlepszą cyrkulację powietrza. Ważna jest także wysokość, na której zostaną zamontowane – nie niżej niż 15 cm od sufitu.

Warto zaznaczyć, że wentylacja domu przy zastosowaniu tego sposobu działa tym lepiej, im większa jest różnica temperatury (gdy na zewnątrz jest zimno, wewnątrz zaś ciepło), dlatego najmniej skuteczna będzie latem, najbardziej zaś zimą. Co jednak zrobić, jeśli wilgoć nadal zbiera się w domu? Rozwiązaniem może być wentylacja mechaniczna.

Kratka wentylacyjna z wentylatorem, bo o niej mowa, jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli potrafimy z niej należycie korzystać. Wentylację mechaniczną montuje się, gdy podstawowe rozwiązanie grawitacyjne nie spełnia swoich zadań. Powodów może być wiele – od zbyt niskiego komina do częstych, niekorzystnych kierunków wiatru, które uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Kratka z wentylatorem najskuteczniej wspiera proces pozbywania się wilgoci, kiedy jest umiejscowiona tuż nad prysznicem lub wanną – czyli w miejscach, w których stężenie pary wodnej jest największe.

zdjecie4305b

O czym należy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na wentylatory mechaniczne?

W przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej wentylacja mieszkania przebiega samoistnie – nie musimy w ogóle o niej myśleć. Jeśli zaś zdecydujemy się na wentylatory łazienkowe, wyposażone w elektryczny wiatrak, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jeśli wentylator nie chodzi, powierzchnia łopatek skutecznie ogranicza cyrkulację powietrza. Dlatego trzeba pamiętać o włączaniu go podczas przebywania w łazience. Nie można też stosować tego typu wentylacji, jeśli znajduje się w niej jakieś gazowe urządzenie grzewcze z otwartą komorą spalania. Jeżeli wentylator nie zostanie włączony, spaliny nie będą mogły skutecznie opuścić łazienki.

Wspierajmy wymianę powietrza

Nie tylko łazienka potrzebuje wentylacji. Warto o nią zadbać w pomieszczeniach, takich jak garderoba czy spiżarnia, które są narażone na wilgoć i nie mają okien. Idealnie sprawdzą się tam szczeliny wentylacyjne. Rozciągają się one na 80% szerokości skrzydła. Są specjalnie wyprofilowane, dlatego w porównaniu do kratek, tulei i podcięć, są niemal niewidoczne. Nie można też przez nie zajrzeć do wnętrza pomieszczenia.

Warto także pamiętać o tym, aby regularnie wietrzyć dom, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dużo rzadziej jesteśmy skłonni otwierać okna. Wpłynie to w pozytywny sposób na nasze zdrowie.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym