Trwałość i wyobraźnia. Zalety mebli wykuwanych ręcznie

Oceń artykuł:

100%
0%

Moda na personalizację wyrobów mocno zakorzeniła się w dziedzinie wystroju wnętrz. Coraz bardziej cenimy sobie meble i akcesoria wykonane przez specjalistę na zamówienie, a urządzenie mieszkania staje się pretekstem do wprowadzenia oryginalności. A może kryje się za tym coś więcej niż chwilowy trend?

Trwałość i wyobraźnia. Zalety mebli wykuwanych ręcznie

Na pewno wielu z nas pamięta mieszkania lub domy naszych dziadków i babć. Wystrój wnętrz w starym stylu zdecydowanie nie przypominał strony wyrwanej żywcem z katalogu branżowego. Wręcz przeciwnie, każdy mebel wydawał się jedyny w swoim rodzaju, funkcjonalny i ozdobny zarazem. Co więcej, prawie bez wyjątku służył naszym przodkom przez dłuższy okres, może nawet kilka pokoleń.

Cena za jakość

Właśnie za połączenie tych wszystkich cech pokochaliśmy ręcznie kute meble. Urządzenie mieszkania w tym stylu nie jest tanie, ale piękno, trwałość oraz funkcjonalność to walory, za które jesteśmy w stanie zapłacić nawet kilkakrotnie więcej niż za powszechnie dostępne, seryjnie produkowane meble.

Na przykład za ręcznie kuty stół do pokoju gościnnego możemy zapłacić dwukrotność lub nawet trzykrotność ceny standardowego mebla. Wydatek około 400-500 zł urasta wtedy nawet do 1,5 tys. zł. Za krzesło zapłacimy z kolei dwukrotnie więcej (od 200 do 400 zł). Podobnie wygląda sytuacja z akcesoriami, takimi jak wieszaki czy klamki do drzwi.

Na określenie ceny takiego mebla bądź akcesorium wpływ ma wiele czynników. Wybrane ozdobniki, materiał, stopień skomplikowania wzoru – to tylko kilka z nich. Oprócz wysokiej ceny liczy się również czas. Klientów mających tak ciekawe pomysły na aranżację wnętrz nie odstrasza nierzadko długi termin oczekiwania na realizację zamówienia, wynoszący od dwóch tygodni do miesiąca.

Meble jedyne w swoim rodzaju

Jedną z podstawowych zalet ręcznie kutych mebli jest ich wyjątkowość. W zasadzie każdy podobny produkt jest inny. Nawet jeśli, dajmy na to, dwa łóżka wyjdą spod ręki tego samego kowala, zachowają one swoje indywidualne cechy. Dzięki temu na przykład aranżacja sypialni może przynieść wyjątkowe efekty.

Niektórzy rzemieślnicy pozwalają klientom na dużą swobodę, jeśli chodzi o styl wykonania mebli. Popularne są roślinne motywy dekoracyjne, bogate w ozdobne kwiaty. Do łask wraca również pełen ostrych form i ciemnych barw styl gotycki. Klienci często stawiają też na prosty skandynawski design i wystrój, utrzymany w zdecydowanie jaśniejszych barwach.

Ręcznie wykonane meble charakteryzują się dużą trwałością. Wynika to z wiedzy rzemieślników na temat metalu oraz jego właściwości. Również ręczne malowanie pozwala lepiej zabezpieczyć meble przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to zwłaszcza mebli, które mają stać na zewnątrz – ławek, stolików, a nawet całych pawilonów.

Fach w ręku

Odrębnym aspektem omawianego sposobu wykonywania mebli jest długa tradycja, która się z nim wiąże. Kowali, czyli osoby, które opanowały technikę obróbki metali, już w starożytności darzono wielkim szacunkiem. Żaden zamek czy wioska nie mogły się obyć bez usług podobnego specjalisty. Na ich usługi stać było jednak tylko ludzi majętnych. Do dziś posiadanie ręcznie kutych mebli jest kojarzone z prestiżem i goście w naszym domu z pewnością szybko zwrócą na nie uwagę.

Wykuwanie mebli wymaga zręczności i siły. Stal nierdzewna wykorzystywana do tego celu niechętnie poddaje się wszelkim modyfikacjom. Czasami trzeba ją rozgrzać do czerwoności, aby osiągnąć pożądany kształt. Dużo cierpliwości wymaga również skucie bądź zespawanie ze sobą dwóch osobnych części mebla. Trzeba zarówno umieć odnowić stare meble, jak wiedzieć, jak zrobić nowe, zupełnie od podstaw. Niedbale wykonany stół czy krzesło nawet niedoświadczony klient pozna od razu, na czym ucierpi z pewnością internetowa reputacja kowala.

Ze względu na swój charakter wykuwane meble najlepiej wyglądają w obszernych salonach i pokojach gościnnych. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, musimy zadbać o to, by wystrój pomieszczenia dobrze z nimi współgrał. Jeśli zamierzamy urządzić nasz pokój gościnny w stylu minimalistycznym, ozdobne kute meble mogą go niepotrzebnie przytłoczyć swoją formą. Idealnie za to prezentują się w salonach w stylu retro. Dobrze oświetlone, bogate w ozdoby pomieszczenia wydają się wręcz stworzone dla mebli kutych ręcznie.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym