Poznaj miejsca, które aż kipią naturą i historią

Oceń artykuł:

0%
0%
Wśród wspomnień z dzieciństwa ważne miejsce zajmują te wakacyjne. Pod namiotem, w lesie, w babcinej stodole nie było zwykle żadnych wygód, ale klimat i atmosfera pozostały na całe życie. Teraz wiele takich miejsc można odwiedzić, nie rezygnując z komfortu i wygód.

Powrót do szkoły

Jeśli komuś marzy się powrót do szkoły, może to zrobić, wyjeżdżając nad jezioro Łaśmiady do Piasków k. Ełku. Pensjonat Stara Szkoła ma dziesięć klimatycznych pokoi, które już dawno nie przypominają dawnych sal lekcyjnych. Z dawnego boiska schodzi się wprost na pomost, gdzie można się opalać i zacumować łódkę. Okolicę uwielbiają kajakarze, od lat organizowane są tam spływy rzeką Ełk i Łaźną Strugą. Można przyjechać z własnym kajakiem, ale także wypożyczyć go w pobliskich wypożyczalniach. Okolice Starej Szkoły to miejsce gniazdowania wielu rzadkich gatunków ptaków. Można je poznawać razem z miejscowym ornitologiem.

Wakacje na drzewie

Domki na drzewach to niezrealizowane marzenie wielu dorosłych dzieci. Teraz można nadrobić zaległości – w Nałęczowie działa hotel wybudowany na drzewach. Po zawieszonych kilka metrów nad urwiskiem schodach wchodzi się do niewielkich domków wyposażonych we wszystko, co konieczne do komfortowego wypoczynku. Pomysłodawcy drzewnego hotelu chcieli stworzyć miejsce jak najbliżej natury i udało im się to doskonale. Pensjonat w koronach drzew położony jest nad zalesionym wąwozem, każdy domek nosi nazwę drzewa, które jest jego gospodarzem. Obowiązkowym wyposażeniem domków są lornetki, które ułatwiają podglądanie przyrody.

Biwak luksusowy

Dla tych, którzy dzieciństwo spędzali pod namiotem, ośrodek Glendoria w Ględach na Warmii będzie spełnieniem marzeń o luksusowym campingu. Na terenie sporego gospodarstwa właściciele stworzyli namiotowe pokoje wyposażone we wszelkie udogodnienia. Można także wynająć klasyczny apartament z tarasem lub pomostem do jeziora. Goście korzystają z podgrzewanego basenu i prywatnej plaży nad jeziorem. Jeśli decydują się na SPA, to na świeżym powietrzu i w pięknym, zielonym otoczeniu. W dawnej stodole urządzono kino domowe z dużą kolekcją filmów.

Noc w starym wiatraku

XVIII-wieczny holenderski wiatrak stoi w Lędzinie, maleńkiej miejscowości niedaleko Niechorza, ledwie 2 km od wybrzeża Bałtyku. Zachował się w nim oryginalny mechanizm napędzający skrzydła, który ciągnie się od szczytu dachu do samego dołu. Na różnych kondygnacjach usytuowane są pokoiki do wynajęcia. Im wyżej, tym widok na okolicę jest piękniejszy. Zobaczymy jezioro Liwia Łuża, trasę nadmorską, okoliczne stadniny koniny. Wiatrak Lędzin położony jest w rejonie pięknego wybrzeża Bałtyku. Plaże w Niechorzu czy Trzęsaczu uważane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce.

Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Leśne atrakcje

Jeśli chcielibyście przypomnieć sobie, jak odpoczywa się w lesie, rozważcie wakacje w samym środku lasu. W Porażynie, 50 km od Poznania, działa ośrodek Lasów Państwowych. Położony jest w 27-hektarowym parku z siłownią pod chmurką, alejkami do biegania i spacerów. Okoliczne lasy pełne są grzybów. W sezonie ściągają tam grzybiarze z całej Polski. Ośrodek wybierają przede wszystkim osoby poszukujące ciszy i spokoju.

Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Chatka leśnej wróżki

Na dwuhektarowej działce w Miedzianej Górze k. Kielc maleńkie drewniane domki pochowane są w zaroślach, nad strumykiem albo jeziorkami. Sucholand, bo tak nazywa się położony pod górą Miedzianką ośrodek, zaprojektowany jest tak, by każdy mógł się czuć jak w leśnej głuszy. Okoliczna roślinność, łąki i uroczyska tworzą klimat miejsca nieodkrytego przez cywilizację. Wbrew pozorom jednak odpoczywa się tam bardzo komfortowo, a poszukiwacze wróżek na pewno poczują się jak u siebie.

Spanie na sianie

By zakosztować klimatu starej stodoły, nie trzeba wyjeżdżać daleko od Warszawy. W Regowie, ledwie 40 km od stolicy, stoi przetransportowana z Mazur Stodoła Wszystkich Świętych. Mieści hotel, sale konferencyjne i salę weselną. Dookoła podziwiać możemy ogromne łąki i brzozowe zagajniki. Gospodarze dbają o dobrą kuchnię i święty spokój. Okolica oferuje ogromne przestrzenie na wędrówki i rowerowe wycieczki.

Carska salonka

Jeśli marzy się wam wyprawa pociągiem retro sprzed wieku, możecie zainteresować się wakacjami w zabytkowej stacji kolejowej Białowieża Towarowa, którą w 1903 roku wybudowano dla cara Mikołaja II. W dawnej hali dworcowej mieści się stylowa restauracja, a w pobliskich zabudowaniach apartamenty dla turystów. Wielką atrakcją są cztery carskie salonki – zabytkowe wagony przekształcone w luksusowe apartamenty. Apartamenty zlokalizowano także w bani, czyli rosyjskiej saunie, a nawet w zabytkowej wieży ciśnień.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym