Planujesz letnie malowanie? Zobacz, jakie kolory wybrać

Oceń artykuł:

0%
0%
Od wielu lat nie odświeżałeś ścian? Opatrzyły ci się kolory, które otaczają cię na co dzień? Nie możesz już znieść nudnej deweloperskiej bieli? Letnie malowanie to świetny pomysł na urozmaicenie w domu – nowa aranżacja poprawi ci samopoczucie, doda energii do działania i zainspiruje do zmian również w innych sferach życia. Opłaca się jednak do niego porządnie przygotować, biorąc pod uwagę głos specjalistów i przestrzegając kilku podstawowych zasad.

Warto poświęcić więcej czasu na wybór zarówno rodzaju, jak i koloru farby, aby upewnić się, że końcowy efekt sprawi nam satysfakcję. Nie decyduj o kolorach wyłącznie po obejrzeniu ich na komputerze czy smartfonie – różne ekrany różnie oddają barwy, wszystkie też nieco je przekłamują. Możesz oczywiście dokonać wstępnej selekcji w internecie, ale zawsze warto również obejrzeć kolory na próbnikach, najlepiej przykładając je do ścian w domu – pamiętając jednocześnie, że pomalowana większa powierzchnia będzie sprawiała wrażenie ciemniejszej niż mały fragment koloru na wzorniku. Na nasze postrzeganie barw największy wpływ ma oświetlenie – dana farba inaczej będzie zatem wyglądała rozświetlona zachodzącym słońcem, a inaczej białą jarzeniówką w markecie budowlanym. Trzeba to wziąć pod uwagę!


Szukając inspiracji, można wziąć pod uwagę wskazania Instytutu Kolorów Pantone – ogłosił on niedawno zestaw trendów kolorystycznych, które będą modne w 2018 roku. Nastąpić ma stopniowo odwrót od pasteli w kierunku barw metalicznych i opalizujących, które bardziej pasują do intensywnego trybu życia. Na topie mają być również kolory egzotyczne, które wypierają popularne do niedawna stonowane beże i szarości.

Źródło: Pantone

Eksperci instytutu przygotowali osiem palet kolorystycznych, które mają podbić nasze serca w przyszłym roku. Dominują w nich odważne połączenia barw – na przykład odcieni błękitnych i pomarańczowych, różnorodnych zieleni czy żółci. Modne mają być także róże, czerwienie i fiolety. Decydując się na gotowe palety odcieni i rozwiązania kolorystyczne, oszczędzamy nie tylko czas, ale także minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu.

To też cię zainteresuje: Jak dobrać drzwi do koloru podłogi?

Rozważając wszystkie specjalistyczne zasady i przestrogi ekspertów, pamiętajmy jednocześnie, że to my mamy się czuć dobrze w naszym domu. Pozwólmy zatem dojść do głosu również naszym własnym intuicjom i gustom. Subiektywne i indywidualne odczucie koloru jest bowiem również ważne jak psychologiczne i optyczne przykazania.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym