Nowoczesność w architekturze. Najciekawsze projekty i zastosowane rozwiązania

Oceń artykuł:

0%
0%
Z jednej strony minimalizm i skromny dekor, z drugiej zaś otwarcie się na otoczenie i troska o ekologię – współczesna architektura dynamicznie się zmienia. Na elewacjach budynków pojawiają się ogrody wertykalne, a niższe zużycie energii to już standard. Sprawdź, czym potrafi zaskoczyć nowoczesność w architekturze!

Domy pasywne i energooszczędne

Na początek warto się przyjrzeć architekturze domów jednorodzinnych. Współcześnie coraz chętniej wybierane są domy pasywne i energooszczędne. Te pierwsze mają w założeniach jak najniższe zużycie energii potrzebnej do ogrzewania – na poziomie maks. 120 kWh/mkw./rok. W przypadku domu energooszczędnego jest to nie więcej niż 250 kWh/mkw./rok.

Źródło: Massive Passive

Jak najmniejsze straty energii to także wspomaganie się ekologią. Ciepło można wtórnie pozyskiwać dzięki wentylacji z rekuperatorem, a dodatkową energię elektryczną dostarczają chociażby kolektory słoneczne. Można śmiało powiedzieć, że wspomniane rodzaje domów to przyszłość budownictwa jednorodzinnego.

Minimalizm i duże przeszklenia

Rok 2016 należał do polskiego architekta Roberta Koniecznego. Za projekt domu Arka we wsi Brenna koło Cieszyna otrzymał prestiżową nagrodę "Best new private house" magazynu "Wallpaper". W realizacji widać kilka ważnych trendów architektonicznych. Po pierwsze, minimalizm – dom niemal w całości został wykonany z betonu.

Po drugie, efektowne przeszklenia. W ten sposób wnętrze otwiera się na otoczenie i wchodzi z nim w dialog. Po trzecie, nietypowa konstrukcja. Z dala Arka wygląda, jakby wspierała się na odwróconym dachu. Taki zabieg ma jednak ogromne znaczenie praktyczne. Woda spływa swobodnie po stoku, na którym wznosi się dom.

Neomodernizm wciąż aktualny

Neomodernizm to nurt w architekturze, który popularność zdobył na przełomie XX i XXI w. Powstał w kontrze do skomplikowanych i niekiedy kontrowersyjnych form postmodernistycznych, a także nie zawsze kontrolowanego współczesnego eklektyzmu. Jakie są jego znaki rozpoznawcze? Proste formy, najczęściej kubiki, nacisk na funkcjonalność i podkreślenie praktycznych elementów konstrukcyjnych, ale też subtelne rozwiązania niejako "dla efektu", jak np. ciekawie zaprojektowane przeszklenia.

Źródło: Birchmeier Kaufmann Architekten

Jednym z wzorcowych projektów neomodernistycznych jest dom wielorodzinny w Zurychu pracowni Birchmeier Kaufmann Architekten. Choć neomodernizm swoją młodość ma już nieco za sobą, wciąż oddziałuje na współczesną architekturę.

Zielone biurowce

Współczesne biurowce powstają w oparciu o zasady ekologii. Chodzi o energooszczędność, materiały pochodzące z recyklingu czy maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Pracownicy mają zaś do dyspozycji ścieżki rowerowe wokół oraz parkingi dla jednośladów. Ponadto na co dzień trzymają się zasad prawidłowej segregacji odpadów. Dzięki temu tzw. zielone budynki nie tylko pozytywnie oddziałują na środowisko, lecz także sprzyjają lepszemu samopoczuciu zatrudnionych oraz ich większej wydajności w pracy.

Za najbardziej "zielony", ekologiczny budynek w Polsce uznawana jest warszawska siedziba firmy Deloitte.

Z naturą za pan brat

Ekologia w architekturze to również silna integracja z naturą. Coraz większą popularność zdobywają zielone ściany, czyli ogrody wertykalne, które mogą pokrywać nawet całą fasadę budynku. Do tego dochodzą mech na ścianach w środku czy ogrody na dachu. Takie rozwiązania powstają nie tylko dla efektu. Aktywne, żywe rośliny produkują więcej tlenu w środowisku miejskim oraz zapewniają wyższą jakość powietrza.

Pierwszym w Polsce i w ogóle w Europie Środkowej budynkiem z pionowym ogrodem jest modernistyczna willa na warszawskim Mokotowie – siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Za niezwykłą rewitalizację odpowiada pracownia FAAB Architektura.

To cię też zainteresuje: Drzwi zewnętrzne - PCV czy drewniane? Sprawdziliśmy, które lepsze

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym