Najlepsze rozwiązania do walki z sierścią w mieszkaniu

Oceń artykuł:

0%
0%
Psy czy koty to część rodziny. Jak każdy z jej członków czasem coś pobrudzą lub … obsypią sierścią. Tylko my sprzątamy po sobie - nasi pupile tego nie potrafią, więc trzeba ich wyręczać. Sposobów na walkę z sierścią jest na szczęście całkiem sporo.

Jeszcze większy problem z utrzymaniem czystości jest wtedy, gdy mamy w domu alergika. W takiej sytuacji trzeba starać się szczególnie, bo nie tylko sierść, ale też kurz czy roztocza są tu kluczowe. Warto więc skorzystać ze sprzętów oraz zasad, które nam w tym pomogą.

Odkurzacz z odpowiednim filtrem

W domu, w którym mieszka alergik, teoretycznie powinno unikać się dywanów z gęstym włosiem, zasłon czy mebli tapicerowanych. Ciężko jednak zupełnie bez nich żyć. Struktura tych wszystkich tkanin gromadzi sierść, kurz, ludzki naskórek, roztocza, grzyby itp. Warto mieć w zanadrzu dobry odkurzacz z odpowiednim filtrem – to jest z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki. Takich filtrów mamy kilka do wyboru, a najbardziej skutecznym dla alergików jest ten z klasą 13 lub wyższą. Filtrują one powietrze prawie w 100 procentach i nie przepuszczają cząsteczek powyżej 0,3 mikrona.

Ważne też, by sprawdzić, w jaki sposób kurz jest zatrzymywany wewnątrz odkurzacza. Przełomem jest filtr elektrostatyczny – kurz przyczepia się do niego i dzięki filtrowi nie pozwala na wydostanie się na zewnątrz. Oprócz filtra warto używać odpowiednich końcówek przeznaczonych do odkurzania mebli czy różnych rodzajów podłóg.

Sprzątaj codziennie. Tak łatwo powiedzieć

Przy alergiku jest wskazane odkurzanie codzienne, najlepiej ze zmywaniem podłóg włącznie. Tym, którzy nie mają na to czasu, można polecić odkurzacze-roboty. Nieduże urządzenia ze sprzątaniem radzą sobie samodzielnie, eliminując również psią i kocią sierść. Oczywiście nie dosięgną wszędzie, więc odkurzać zwykłym odkurzaczem i tak trzeba. No i nie są najtańsze, więc to gadżety raczej dla zamożnych.

Odpowiedni materiał

Żeby uniknąć przenikania alergenów do wnętrza mebli (np. tapicerowanych), warto wybierać gładkie obicia (np. winylowe). Albo po prostu skórzane, które łatwo czyści się z kurzu i sierści. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem takich mebli, pozostają ci obicia gładkie lub meble, które można "ubrać" w pokrowce, które można prać i zmieniać. Wśród bogatej gamy produktów dla alergików znjadziesz też pokrowce na materace, kołdry czy poduszki. Nawet wśród legowisk dla pupili można znaleźć te zrobione z materiałów przyjaznych dla alergików. Nie zbierają sierści i kurzu i łatwo je wyprać.

Pralka w walce z sierścią

Pościel jest najbardziej narażona na bytowanie roztoczy, ale też sierści – o ile zwierzaki zaglądają do sypialni. Często wietrzenie pościeli i materacy pomaga w tej walce, ale jeszcze ważniejsze jest pranie. Temperatura 60 stopni to obowiązek, ale warto czasem użyć programu z 90 stopniami. Pozbędziesz się szkodliwych mikroorganizmów, ale też usuniesz w ten sposób przykry zapach z pralki. Niektóre urządzenia mają też specjalne programy antyalergiczne, które pomogą w walce z alergenami.

Na rynku dostępne są też produkty pomagające w pozbyciu się sierści z ubrań. To specjalne kule, które wrzuca się do bębna wraz z praniem.

Walka z sierścią w mieszkaniu jest żmudna i przypomina syzyfową pracę, ale nie jest skazana na przegraną. Wystarczy trochę systematyczności i dobrego sprzętu, a wtedy nawet przy alergii już nic nie będzie nam straszne.

Oceń artykuł:

0%
0%