Najciekawsze książki dla kobiet o kobietach

Oceń artykuł:

0%
0%
Mówi się, że książka to nasz najlepszy przyjaciel – i nie ma w tym przesady. Czytając, przeżywamy nie tylko swoje życie. Zwłaszcza książki dla kobiet i o kobietach pozwalają swoim czytelniczkom rozwinąć skrzydła. Które tytuły odmieniły literaturę kobiecą i dlaczego warto po nie sięgnąć, zwłaszcza gdy potrzebujemy wsparcia i otuchy albo po prostu chcemy zapomnieć o problemach?

Jane Austen: królowa literatury kobiecej

„Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna”, „Emma”, „Perswazje”, „Mansfield Park” i „Opactwo Northanger”. Oto książki, w których zaczytują się kolejne pokolenia kobiet. Choć akcja wszystkich powieści Jane Austen toczy się na początku XIX wieku w środowisku mniej lub bardziej zamożnej angielskiej klasy wyższej, żadna z nich nie straciła na aktualności. Czasy się zmieniają, ale kobieca natura i związane z nimi dylematy wciąż rozpalają nasze głowy i serca, a angielska pisarka rozumiała je jak mało kto w historii światowej literatury.

Z życzliwością czujnego obserwatora, odrobiną złośliwości i zawoalowanym poczuciem humoru na kartach swoich dzieł opisała złożoną psychikę kobiet, które z jednej strony próbują wyrwać się ze sztywnego gorsetu patriarchalnych zasad: „co wypada, a czego nie wolno” pannie z dobrego domu, a z drugiej marzą o mężczyźnie, najczęściej przystojnym arystokracie, który będzie ich dopełnieniem.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Myślisz, że komiks to głupie opowieści dla dzieci? Te tytuły udowodnią, że się mylisz!

Bohaterki Austen nie są idealne: bywają zagubione, złośliwe, dumne, infantylne i kapryśne. Niemal każda musi się sparzyć i przekonać na własnej skórze, że nic nie jest dane od razu, zwłaszcza wielka miłość, o którą trzeba czasem walczyć nawet przez kilkaset stron. Bywa i tak, że wymarzony ukochany to nie panicz, w którego żyłach płynie błękitna krew, lecz prawdziwy i niedoskonały człowiek, który jest obok nas od lat. Na szczęście morał historii spod pióra Austen jest krzepiący: zawsze warto wierzyć, że dobro i uczciwość zwyciężą przeciwności losu, a ci, którzy lubują się w intrygach i przede wszystkim kierują się zimną kalkulacją, w ostatnim rozdziale stracą najwięcej.

Wpływ twórczości Austen na literaturę kobiecą jest niebywały. Widać to także dziś, choćby w bijącej rekordy popularności serii o Bridget Jones.

Śmiech aż do łez, czyli być jak Bridget Jones

Perypetie zmagającej się z nadwagą i problemami sercowymi Brytyjki kilkanaście lat temu podbiły serca czytelniczek na całym świecie. Nagle okazało się, że w końcu możemy przeczytać o prawdziwej kobiecie z krwi i kości, która tak jak my zaczyna dietę od kolejnego poniedziałku, nosi wyszczuplające (dosłownie) majty, zaczytuje się w poradnikach i umawia nie z tymi co trzeba mężczyznami. Samotna, choć otoczona wianuszkiem oddanych przyjaciół. Tak, 30-kilkuletnia Bridget Jones według Helen Fielding stała się uosobieniem współczesnej kobiety, która wbrew innemu modnemu w tym samym czasie stereotypowi, nie goni za karierą, ale przede wszystkim chce być z kimś szczęśliwa. Całości dopełnia chwilami niepoprawny i bardzo niegrzeczny czarny humor (w końcu to Anglia!) oraz bogaty repertuar przekleństw głównej bohaterki. Tej dziewczyny nie można nie lubić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Te filmy błyskawicznie poprawią ci humor

Co nam dała seria książek Helen Fielding? Przypomniała, że niegrzeczni chłopcy są fajni, ale ciężko z nimi ułożyć sobie życie, za to gburowaci mężczyźni, których znamy od lat (patrz Pan Darcy z „Dumy i uprzedzenia”), pod maską niedostępności często skrywają wrażliwe i piękne oblicze, wystarczy tylko się na nie otworzyć. Oraz dziesiątki niekontrolowanych wybuchów śmiechu.

W końcu jutro też jest dzień...

Trudno wyobrazić sobie historię kina bez awanturniczej i grymaszącej panny, która przez wiele lat goniła za miłością niemożliwą, nie widząc, że ma u boku zakochanego w niej mężczyznę zdolnego do każdego poświęcenia, byle tylko była zadowolona. Zanim jednak historia Scarlett O'Harry zadebiutowała na srebrnym ekranie, w 1936 roku amerykańska pisarka Margaret Mitchell „podarowała” ją światu, nie wiedząc nawet, jak wiele kobiet po dziś dzień będzie szukać siebie w głównej bohaterce „Przeminęło z wiatrem”.

To cię też zainteresuje: Najważniejsze polskie książki XXI wieku. Wstyd nie znać

Scarlett to postać, którą tak samo żarliwie można kochać, jak i nienawidzić. Z jednej strony to piękna, dumna i wojownicza kobieta, którą dramatyczne przemiany polityczno-społeczne z okresu wojny secesyjnej zmusiły do wyjścia ze strefy komfortu i zmierzenia się z największymi lękami. Z drugiej humorzasta i próżna pannica, przyzwyczajona do luksusu i adoracji. Do czasu, ponieważ każdy kiedyś musi dorosnąć i zrozumieć, co jest naprawdę w życiu ważne.

Ile razy, żałowałaś, że nie wykorzystałaś danej szansy? Że miałaś szczęście na wyciągnięcie ręki, ale stchórzyłaś lub poddałaś się za szybko? A może ktoś pozbawił cię tego, o czym tak bardzo marzyłaś? Każdy popełnia błędy, a los nie zawsze nam sprzyja, ale tak jak Scarlett w ostatniej scenie podnosi się po największym upadku, wierząc, że przegrała bitwę, ale nie wojnę, tak również miliony kobiet od prawie stu lat biorą z niej przykład, powtarzając: „W końcu jutro też jest dzień”.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym