Metamorfozy polskich mieszkań. Tak to robi Dorota Szelągowska

Oceń artykuł:

0%
0%
Dorota Szelągowska od kilku lat odczarowuje polskie mieszkania i za pomocą swoich programów sprawia, że żyje w nich lepiej. Tak też się dzieje w "Domowych rewolucjach" na kanale HGTV Home & Garden, gdzie prowadząca w ciągu kilku dni potrafi wyremontować i nadać nowy charakter nawet bardzo zniszczonym wnętrzom. Przy okazji pokazuje, z jakimi mieszkaniowymi bolączkami Polacy mierzą się na co dzień.

W każdym odcinku "Domowych rewolucji” widzowie poznają historię ludzi, którzy pragną zmian, bo ich obecne mieszkanie przynosi więcej problemów niż radości, a według prowadzącej dom ma nas cieszyć, relaksować i sprawiać, że czujemy się w nim spełnieni. W jednym z ostatnich odcinków wystąpiło zakochane młode małżeństwo, któremu teoretycznie do szczęścia nic nie potrzeba: mają siebie, pracę, którą lubią, ale niestety ich mieszkanie pozostawia wiele do życzenia. A przecież to tam spędzają większość czasu. Z pomocą przybyła Dorota Szelągowska.

w tym odcinku pierwsze skrzypce grały drzwi Porta VECTOR Premium, piękne, białe i klasyczne.

Mieszkanie głównych bohaterów wymagało gruntownej przemiany – już od progu przypominało studenckie czasy, jakie małżeństwo zostawiło już dawno za sobą. Co więcej, na każdym kroku wychodziła na wierzch prowizorka, która choć zazwyczaj ma ratować sytuację na chwilę, zostaje z domownikami na lata, irytując ich niemal codziennie. Sytuacji nie polepszała mała, niefunkcjonalna łazienka, brzydka kuchnia i pokój, który sypialnią był tylko z nazwy. Ostatecznie pomoc Doroty okazała się nieoceniona i dzięki niej mieszkanie stało się wymarzonym miejscem, do którego chce się wracać po pracy. Przy okazji historia ta przypomniała, jak wiele osób narzeka na podobne problemy, jak wielu Polaków wciąż mieszka w domach, którym potrzebna jest... dobra wróżka.

Na co najczęściej narzekamy?

Choć w programach Szelągowskiej za każdym razem poznajemy nowych bohaterów, co rusz wracają dobrze znane bolączki. Jedną z nich są mieszkania, które nie odzwierciedlają życia i zainteresowań domowników. Bywają zabałaganione, ciemne, sterylne, nijakie lub jak z katalogu z meblami. Bywa, że właściciele odziedziczyli po krewnym lokum i nie mają pomysłu, jak je zmienić, aby było im wygodnie. Nie znają się też na nowych trendach, bo nigdy się nimi nie interesowali. Czują, że chcieliby coś zmienić, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać, a na projektanta i gruntowny remont ich nie stać.

Często wraca też temat dziecięcych pokoi, zwłaszcza gdy mieszka w nich rodzeństwo w różnym wieku. Każde dziecko ma inne potrzeby i oczekiwania, a rodzice zamartwiają się, jak zaprojektować ich niewielki, nieustawny pokoik i każdemu małemu lokatorowi zapewnić własny kącik. Normą jest również fakt, że dzieci po prostu wyrastają ze swoich pokoi – różowy kolor na ścianach lub łóżko w kształcie wyścigówki nie cieszą już jak kiedyś, ba, wręcz powodują zawstydzenie przed kolegami.

O mieszkaniowych bolączkach sporo mogłyby powiedzieć duże rodziny, które mieszkają na niewielkiej przestrzeni. To jest do opanowania i niewielkie lokum też może cieszyć, problem pojawia się wtedy, gdy nie wiemy, jak sprytnie je zaaranżować i wykorzystać każdą powierzchnię, a rzeczy jest aż nadto... Rozwiązań jest mnóstwo, trzeba tylko je poznać, a do tego bywa potrzebny ekspert w postaci Doroty i jej ekipy.

Białe Porta NOVA świetnie wpisały się w jasny klimat mieszkania.

Rodziny występujące w programach Szelągowskiej narzekają także, że nie mają wspólnego, dobrze zaaranżowanego i wygodnego pomieszczenia, w którym domownicy mogliby wspólnie spędzać czas. Niby kuchnia stanowi serce domu, ale brakuje w niej często miejsca. Wtedy mieszkańcy przenoszą się do salonu, lecz co zrobić, gdy znajdziemy w nim twardą wersalkę i krzesła, od których boli kręgosłup? Jak oglądać tu telewizję, słuchać muzyki lub grać w gry planszowe? Takie wnętrze nie sprzyja budowaniu rodzinnych więzi.

Liczną grupę stanowią także rodzice, którzy oddali dzieciom swoją sypialnię, aby te miały swój wymarzony pokój, a sami przenieśli się do salonu. Czasami ciężko mieszkać w pomieszczeniu, które w dzień jest salonem, jadalnią (nawet z aneksem), by w nocy stać się sypialnią. Jak tu odnaleźć intymność i własny kąt?

Klasyczne drzwi Porta ROYAL odzwierciedlają styl właścicieli mieszkania: są stonowane i eleganckie, nie narzucają się, ale od razu po wejściu do domu zwracają na siebie uwagę

Ci, którzy lubią pomajsterkować, ale nie wiedzą, gdzie szukać inspiracji, również skorzystają na poradach Doroty. Prowadząca dzieli się patentami na łatwe i tanie meble oraz dekoracje. Każdy może je zrobić, a potem cieszyć się własnoręcznie zbudowaną pufą, stolikiem do kawy lub ramką z rodzinnymi zdjęciami. To też dobra wiadomość dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na duże wydatki.

Nie można też zapomnieć o osobach chorych lub niepełnosprawnych. To szczególnie ważne, aby mieszkanie było przystosowane do ich potrzeb i maksymalnie wygodne. Ułatwi to nie tylko ich życie, ale również ich bliskich.

Drzwi, które wybrała Dorota Szelągowska, doskonale pasują do remontowanego wnętrza – już teraz widać, że to była dobra decyzja.

Ostatnią bolączką Polaków są mieszkania, które od lat nie przeszły remontu. Pamiętają jeszcze czasy Gierka lub kiczowate i krzykliwe lata 90., gdy popularną maksymą było hasło: nie jakość, ale ilość. Tego typu wnętrz wciąż jest mnóstwo, mimo że mało komu się już podobają. To także lokale, w których króluje wspomniana wcześniej prowizorka. Dopóki się trzyma, to znaczy, że nie trzeba ruszać...

Oceń artykuł:

0%
0%