Lustro w domu. Mnóstwo ciekawych aranżacji!

Oceń artykuł:

0%
0%
Lustra to doskonała alternatywa dla obrazów. Poza tym są bardzo funkcjonalne, nie może ich więc zabraknąć w naszych wnętrzach. Oprócz tego, że w niektórych pomieszczeniach są niezbędne, lustra ciekawie odbijają światło, ubrane w ładne ramy zdobią wnętrze, a poza tym optycznie dodają mu objętości. Czy nie o tym marzą właściciele własnego M? By mieszkanie było duże oraz przestronne? Dzięki lustrom lokum może stać się również dużo jaśniejsze.

Lustro w łazience

Można nie mieć lustra w przedpokoju lub sypialni, ale nie ma mowy, by nie powiesić go na łazienkowej ścianie. To oczywiste. Jednak lustro w łazience jest nie tylko po to, by móc się w nim przejrzeć po wstaniu z łóżka.

Łazienki w polskich mieszkaniach, nawet tych większych, zaprojektowanych z myślą o rodzinie, a więc 70-80-metrowych, są maleńkie. Zazwyczaj mają mniej niż 5 metrów kwadratowych. Architekci wolą dać potencjalnym mieszkańcom większy salon kosztem łazienki, a w wielu projektach maleńka łazienka jest musem - korytarze i przedpokój zajmują mnóstwo przestrzeni. Bywa, że blisko tyciej łazienki jest tycia toaleta, co oznacza, że wannę lub prysznic, pralkę, szafki oraz umywalkę trzeba zmieścić na bardzo niewielkiej przestrzeni. Wówczas lustra są nieocenione, a im większa powierzchnia przeszklenia, tym lepiej.

Warto pamiętać, że lustro w łazience nie musi być zwyczajne, proste, przyklejane lub montowane do płytek. Również w tym pomieszczeniu możemy powiesić lustro w drewnianej czy złoconej ramie, w wiejskim stylu lub glamour. Wszystko zależy od tego, jak urządzisz łazienkę. Lustro może przyciągać wzrok i być wspaniałym dodatkiem.

Doskonałym pomysłem jest zastąpienie płytek lustrem – można nim przykryć całą ścianę za umywalką lub wanną, a w lustrze położonym od podłogi do sufitu będzie można zawsze sprawdzić, czy z naszym strojem wszystko w porządku. Wówczas nie trzeba już montować lustra w przedpokoju.

Lustro w przedpokoju

Gdy przedpokój jest mały i wąski, dobrze jest oszukać oko i powiększyć go dużą taflą. Ten patent sprawdzi się zresztą i w innych wnętrzach. W jednym z nich powinno być takie lustro, w którym swobodnie można się przejrzeć przed wyjściem z domu. Jeśli nie masz go gdzie zamontować, kup lustro stojące. Podobne konstrukcje często zaopatrzone są w wieszaki lub półeczkę – sprawdzą się w niedużym przedpokoju jako mebel wielofunkcyjny.

Bardzo popularnym sposobem na powiększenie i doświetlenie przedpokoju jest zastosowanie szaf z lustrzanymi drzwiami. Czasem lustro łączy się z drewnem, jednak taki miszmasz może być kiczowaty – bywa, że samo lustro prezentuje się znacznie bardziej szykownie, szczególnie gdy wykończone jest eleganckim szlifem.

Gdzie wieszać lustra, a gdzie tego nie robić? Jedna z zasad feng shui mówi, by lustra nie montować naprzeciwko drzwi wejściowych – odbija to bowiem energię wpływającą do pomieszczenia. Nie powinno się także wieszać luster naprzeciw siebie, by nie odbijały wzajemnie swojego obrazu. Trzeba wystrzegać się jeszcze jednego – lustra nie powinny pokazywać tego, co brzydkie, niewykończone, niezadbane. Jeśli więc chcesz w przedpokoju umieścić powiększającą go taflę, zadbaj o przeciwległą ścianę.

Przy okazji, lustrzane wykończenie szaf to zmora młodych rodziców, których dzieci nieustannie odciskają na gładkich powierzchniach ślady palców, dłoni. Warto o tym pamiętać, planując odświeżenie wnętrza lub remont – brudne lustra nie są tym, co chcemy oglądać we własnym domu.

Lustro w sypialni

Jeśli wierzysz w chińską sztukę planowania przestrzeni, zapewne wiesz, że według niej w sypialni nie powinno być luster wcale. Mają one bowiem przeszkadzać w dobrym, spokojnym śnie.

Źródło: Shutterstock.com

Często jednak sypialnie są zaopatrzone w duże szafy, w których trzymamy wszystkie ubrania. Dla wielu osób naturalne jest więc powieszenie na ścianie dużego lustra ułatwiającego decyzję, w co się ubrać. Popularne są też sypialniane szafy z lustrzanymi drzwiami, czy to przesuwnymi, czy otwieranymi standardowo. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie do wysokiej szafy drzwi z lustrami ze szprosami. Podzielone na mniejsze fragmenty może prezentować się niecodziennie i dodawać wnętrzu charakteru.

Bywa, że poziome lustra wieszamy nad zagłówkiem zamiast obrazu. Modne są też niewielkie lustra w różnych rozmiarach, okrągłe lub o innych kształtach, wiszące na sznurkach, łańcuszkach. Decyzja, co ważniejsze, feng shui czy użyteczność i dekoracja, należy do ciebie.

Lustro w salonie

Aby powiększyć i rozjaśnić pokój dzienny, można powiesić lustra na ścianie znajdującej się po przeciwnej stronie niż okna. Wówczas odbijać się w nich będzie światło dzienne, którego, nagle w pomieszczeniu zrobi się dużo więcej niż zazwyczaj.
Lustro w salonie ma jednak nie tylko optycznie dodawać mu metrów czy doświetlać, ale też zdobić. Świetnym pomysłem jest stworzenie galerii – na jednej ze ścian można umieścić lustra w różnych ramach, o odmiennych kształtach, przemieszać je z obrazami, grafikami, zdjęciami w ramkach lub postawić wyłącznie na lustra. Efekt będzie niesamowity.

Lustro w kuchni

Wiedziałeś, że lustra pozytywnie wpływają na trawienie? Jeśli tak jest, nie należy pomijać ich w kuchni i jadalni. Zazwyczaj w tych pomieszczeniach stawiamy na inne ozdoby, ale i tam lustra mogą wyglądać niesamowicie. W jadalni można standardowo umieścić lustro jako ozdobę na ścianie, za to kuchnia daje dużo większe pole do popisu. Eleganckie wnętrze doskonale uzupełni wyspa kuchenna cała zabudowana lustrami, lustra można umieścić także nad blatem roboczym. Lustro w ramie będzie przyciągało wzrok, gdy pojawi się na ścianie zamiast górnych szafek, ale absolutnym hitem, szczególnie w małych kuchniach, są szafki z lustrzanymi frontami. Szkoda, że to rozwiązanie jest niezbyt popularne.

Oceń artykuł:

0%
0%