Jak urządzić dom dla wielodzietnej rodziny? Radzi architekt

Oceń artykuł:

100%
0%

Duża rodzina to duży harmider, zabawa, mnóstwo ciepła, ale też sporo wyzwań. Jak zorganizować przestrzeń, by znalazło się miejsce dla każdego? Jak sprawić, by dom był funkcjonalny i wygodny? To nie jest łatwe, ale możliwe. O projektowaniu dla rodziny wielodzietnej opowiada Joanna Mizgier - architekt wnętrz, a prywatnie mama nastoletniej córki i dwóch dorastających chłopców.

Jak urządzić dom dla wielodzietnej rodziny? Radzi architekt Fot. IKEA

Elżbieta Minałto: Co jest największym wyzwaniem przy projekcie mieszkania dla rodziny wielodzietnej?

Joanna Mizgier: Zorganizowanie funkcjonalnej przestrzeni wspólnej i znalezienie kawałka własnej intymnej przestrzeni dla każdego członka rodziny. Powierzchnia mieszkania nie zawsze pozwala na to, aby każde dziecko miało własny pokój, ale warto szukać rozwiązań, aby w domu każdy znalazł dla siebie choć skrawek miejsca.

O czym trzeba myśleć, projektując pokoje dla dzieci?

Pokój dla dziecka musi łączyć wiele funkcji: jest sypialnią, ale też miejscem nauki i zabawy. W zależności od tego, jakim metrażem dysponujemy, możemy ograniczyć ten program i na przykład zabawę przenieść do przestrzeni wspólnej. Najważniejsze, aby dziecko miało swoje miejsce do spania, w drugiej kolejności warto powalczyć o odrębne dla każdego miejsce do nauki.

Jak zorganizować wspólną część domu?

Z uwagi na to, że większość aktywności domowników będzie się odbywać właśnie tam, bardzo fajnym rozwiązaniem jest pokój dzienny połączony z kuchnią. Rodzic przygotowujący posiłki może wtedy być z dziećmi, obserwować je i uczestniczyć w ich zajęciach. Warto jednak pamiętać, że kuchnia, mimo że jest częścią salonu, powinna mieć pełne wymiary i kompletny program funkcjonalny. Dla rodziny wielodzietnej jest to pomieszczenie strategiczne.

Bardzo ważnym elementem jest duży stół, który może stać się miejscem do pracy, nauki i zabawy. Młodzi ludzie, projektując swoje pierwsze mieszkanie, często rezygnują ze stołu na rzecz barku czy wyspy kuchennej. jednak dużej rodzinie proponowałabym multifunkcjonalny stół, przy którym domownicy będą celebrować świąteczne spotkania, a dzieci odrabiać lekcje z rodzicem czy grać w planszówki.

Czym należy się kierować przy projektowaniu mieszkania dla rodziny z takimi potrzebami?

Na pierwszym miejscu należy postawić funkcjonalność, ponieważ jeżeli tu popełnimy błąd, będzie nam to przeszkadzać na co dzień. O ile singiel czy para młodych ludzi bez dziecka spędza większość czasu poza domem, o tyle duża rodzina gotuje, uczy i bawi się w domu, więc takie błędy będą uprzykrzać nam codzienność. Dlatego namawiam, by przestrzeń wspólna zajmowała jak najwięcej miejsca. Pamiętajmy, że dorośli ludzie wracają do domu, by odpocząć, dzieci z kolei wracają, by dalej bawić się i skakać - dlatego należy pamiętać, by zapewnić im odpowiednią przestrzeń.

Ważną kwestią dla domowników jest przechowywanie…

Na etapie projektu warto wydzielić pomieszczenie gospodarcze. Dobrze, gdy jest możliwość wydzielenia w łazience miejsca na pralkę, odkurzacz, mop czy wiadro. W wielodzietnej rodzinie pranie i sprzątanie jest codziennością. Pamiętajmy, że rzeczy, które nie mają swojego miejsca, i tak nam towarzyszą. Więc jeśli nie mamy dla nich szafy, zabudowy czy odrębnego pomieszczenia, będą leżeć na wierzchu. Może warto pomyśleć o wspólnej garderobie, która pomieści wszystkie rzeczy zakłócające ład w pokojach.

A co z łazienką? Czy walczyć o dwie toalety? Czy oddzielać toaletę od łazienki?

Tak, na pewno warto je oddzielić. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na dwie łazienki, to przynajmniej warto oddzielić ubikację. Wystarczy wyobrazić sobie poranek pięcioosobowej rodziny i nastolatkę, która malując rzęsy, blokuje pozostałym domownikom dostęp do toalety.

Co brać pod uwagę, organizując pokoje dla kilkorga dzieci?

Ich wiek. W przypadku nastolatka i malucha różne są nie tylko potrzeby, ale też godziny aktywności. Małe dziecko wcześnie wstaje i wcześnie kładzie się spać. Nastolatek zaczyna odrabiać lekcje, gdy młodsze rodzeństwo kładzie się do łóżek. Ważne, by "pogrupować" rówieśników w osobnych pokojach. W przypadku braku wystarczającej przestrzeni rodzice powinni rozważyć rezygnację z osobnej sypialni i łóżko zamienić na wygodną kanapę w salonie.

Czy są kanapy, które sprawdzą się także jako wygodne łóżko do spania na co dzień?

Nie ma ich wiele. Ważne, by szukać informacji, czy jest to kanapa z funkcją spania codziennego, czy sporadycznego. Naprawdę warto dokładnie przeczytać katalog producenta. Przestrzeń do spania po rozłożeniu musi mieć pełne wymiary, tj. 2 m długości. Musi też być tak skonstruowana, aby użytkownik całą długością ciała leżał na wypełnieniu jednego rodzaju.

file.salon Fot. IKEA

Co ze sprzętem do innych pomieszczeń? Czy warto inwestować w wielogabarytowe lodówki i kuchenki z sześcioma palnikami?

Z własnego doświadczenia powiem, że warto zainwestować w sporą lodówkę, jeśli naszą motywacją nie są czysto gadżeciarskie intencje. Dzięki takiej lodówce możemy ograniczyć liczbę wypraw po zakupy do dwóch razy w tygodniu zamiast codziennie i oszczędzić sporo czasu.

Wielopalnikowa kuchenka już jest kwestią fantazji kucharza. Nie wpływa na ilość przygotowanego jedzenia, ale na stopień skomplikowania serwowanych dań. Warto jednak pamiętać, że przy tak intensywnej eksploatacji sprzętów trzeba zwracać uwagę na ich klasę energetyczną.

Wiele uwagi wymaga również zaplanowanie oświetlenia, tak aby przemieszczanie się wielu użytkowników pomiędzy pokojami nie rodziło ciągłej konieczności zapalania i gaszenia światła. Można podzielić oświetlenie na podstawowe i pomocnicze, o niskim zużyciu prądu, które może być ciągle włączone, przy małych dzieciach, nawet w nocy.

Czy i jak organizować przechowywanie i podział rzeczy, zabawek, książek dzieci?

Gdy dzieci są w podobnym wieku, to nawet ze względów wychowawczych namawiałabym, by gry planszowe, klocki, materiały papiernicze czy książki były wspólne. Najważniejsze, by wszystkie te rzeczy pod koniec dnia trafiły na swoje miejsce. Proponuję zamykane regały lub system wsuwanych szuflad/pudełek, zabawki wrzucone do kosza czy ustawione na podłodze. Gdy pozostają widoczne, robią wrażenie nieładu i rozpraszają dzieci.

Jeśli w mieszkaniu żyje tyle osób o różnych zainteresowanych i aktywnościach, czy warto pomyśleć o wygłuszeniu pomieszczeń?

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli ktoś ma kino domowe i lub oglądać filmy z efektami dźwiękowymi, może pomyśleć o oddzieleniu akustycznym takiego pokoju od reszty mieszkania. Na wstępnym etapie projektu, kiedy nadajemy pomieszczeniom funkcje, warto oddzielić przestrzeń dzienną (głośną),w której znajdzie się salon i kuchnia, od tej cichej, gdzie znajdą się sypialnie. Wtedy dodatkowa izolacja akustyczna nie jest konieczna.
To wszystko oznacza dużo pracy i planowania

Obecnie, kiedy portale "wnętrzarskie" cieszą się dużą popularnością, planowanie mieszkania często zaczynamy od wyboru inspirujących zdjęć i aranżacji, które chcemy naśladować lub powtórzyć w swoim wnętrzu. Nie dajmy się złapać w pułapkę, że mieszkanie ma być pięknym obrazkiem, który robi wrażenie na gościach. Pamiętajmy, że projekt mieszkania musi być skrojony na miarę potrzeb i sposobu życia mieszkańców. Musi elastycznie dostosować się do rodziny i dzieci, które dorastają. Dobrze, gdy warstwa wizualna aranżacji pozwala wyrazić gust i osobowość domowników.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym