Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie, w którym mieszkają czworonogi?

Oceń artykuł:

0%
0%
Już na etapie planowania nowego mieszkania i wyboru materiałów wykończeniowych warto wziąć pod uwagę zwyczaje i możliwości pupila. Obecność zwierzaka wpływa bowiem znacznie na wygląd mieszkania. Czy wiesz, które miejsca w domu są szczególnie niebezpieczne dla psów i kotów?

Bardzo ważny jest wybór podłóg odpornych na zarysowania – psy i koty mają pazury, a te nawet regularnie skracane bywają niebezpieczne dla miękkich parkietów. Znacznie lepiej sprawdzą się panele podłogowe, a płytki będą wręcz idealne. Na ściany warto wybrać zmywalne farby, które łatwo wyczyścić zwilżoną szmatką. Zapomnij o tapetach, dekoracjach nieodpornych na pazury i zabrudzenia. Drzwi wejściowe warto zabezpieczyć przed drapaniem specjalnymi nakładkami.

Na koniec – meble. Psy uwielbiają rozciągać się na kanapach, a koty skakać z fotela na regał. Jasne tkaniny, delikatne materiały mogą nie przetrwać takich codziennych, wielokrotnie powtarzanych zabiegów. Co się sprawdza? Ciemniejsze kolory, wzory. Idealne są wymienne pokrowce, które można wyprać w pralce. Na co się nie decydować? Na biel albo skórzane obicia – koty lubią wbijać pazury w kanapę, czworonogi pozostawiają też wszędzie sierść.

Trujące rośliny i detergenty

Psy i koty są jak dzieci - trzeba je trzymać z daleka od wszelkiego rodzaju trucizn - czy to naturalnych, czy zamkniętych w plastikowych butelkach. Pupilom może zaszkodzić ogromna liczba domowych kwiatów doniczkowych. Niebezpieczną listę roślin toksycznych dla zwierzaków otwierają draceny, filodendrony, difenbachie, monstery dziurawe, skrzydłokwiaty, cyklameny, gwiazdy betlejemskie oraz zamiokulkasy. Zjedzenie trującej rośliny w najlepszym przypadku skończy się kłopotami trawiennymi,

Rośliny doniczkowe powinno się ustawiać wysoko lub w miejscach, gdzie psi nos i kocia łapa nie sięgają. Zwierzęta lubią bliski kontakt z naturą, ale ich właściciele nie lubią sprzątać po podobnych zabawach. Co do wazonów i kwiatów ciętych – lepiej ich unikać lub stawiać poza zasięgiem pupili.

Kupując bukiet kwiatów właścicielom kotów lub psów, warto pamiętać, że ozdoba może nie postać w salonie zbyt długo – wyląduje za zamkniętymi drzwiami sypialni lub w śmietniku, zależnie od tego, kto będzie szybszy: właściciele czy zwierzaki.

Okna zabezpieczone siatką

Brzmi kuriozalnie? 20 lat temu nikt tak nie robił? Cóż, lepiej potraktować posiadanie zwierzaka poważnie niż bać się, że spadnie z wysokości, bo nieopatrznie zostawiliśmy otwarte drzwi balkonowe. Jeśli mieszkasz na pierwszym piętrze lub wyżej, zadbaj o bezpieczeństwo psów i kotów. Te pierwsze w ferworze zabawy mogą polecieć za daleko za piłeczką, te drugie - wychylić się niebezpiecznie, z ciekawości zaglądając do sąsiadów mieszkających piętro niżej.

Zresztą groźnych sytuacji może być więcej. Jeśli właściciele czworonogów są także rodzicami, zamontowanie siatki zabezpieczającej na balkonie jest jeszcze ważniejsze. Oczywiście można tego nie robić i liczyć, że nic nikomu się nie stanie. Tylko po co ryzykować?

Schody za bramkami

W mieszkaniu, w którym mieszkają zwierzęta inne niż złote rybki lub chomiki, przydadzą się też bramki znane wszystkim rodzicom i właścicielom lokum ze schodami w jednym. Po co? Dzięki bramkom psy biegnące za piłką lub inną zabawką z pewnością nie skończą z kontuzją po upadku ze schodów. W szale "polowania" psiak może niestety za późno zauważyć, że ma do czynienia ze stromizną.

Kable trudne do przegryzienia

Aby nie narazić zwierząt na porażenie prądem, a siebie na koszty wymiany okablowania, warto ukrywać kable w osłonach, zabezpieczając je tak, by zęby i pazury nie miały do nich łatwego dostępu. Na rynku nie brakuje specjalnych tub do kabli i maskownic.

Jeżeli czworonogi nie ustają w gryzieniu i drapaniu nie tylko kabli, ale też drzwi lub mebli, przydać mogą się spryskiwacze rozpylające nieprzyjemny dla nich zapach. Spraye odstraszające nie są drogie, a na sporą część zwierzaków skutecznie działają.

Udostępnijcie kotom okna

Kociaki uwielbiają wylegiwać się na parapetach. Nie tylko po to, by cieszyć się ciepłem słońca, ale też by zwyczajnie popodglądać, co dzieje się na zewnątrz. Psy zresztą też z chęcią okupują przyokienne rejony mieszkania. Zakrywanie okien firanami, zasłonami, a na dodatek żaluzjami albo roletami wygląda stylowo, ale bywa utrudnieniem dla zwierzaka. Może się to skończyć porwanymi tkaninami lub śladami pazurów na nietanich okiennych aranżacjach.

Dlatego zrezygnuj z ozdabiania okien tkaninami i przysłaniania ich żaluzjami albo odsuwaj zasłony, gdy wstaje dzień, by kot był zadowolony, a zasłona cała. Nie trzeba chyba wspominać, że kwiaty na parapecie stawiasz na własną odpowiedzialność?

Co robić, aby czworonogi nie zniszczyły mieszkania?

Niestety psy kochają gryzienie i wyżywają się na meblach, a koty tępią pazury nie na drapaku, lecz na ścianach lub oparciu sofy. Często psy zostawiane na wiele godzin w samotności reagują gryzieniem wszystkiego, co trafi im w łapy – zaczynając od ubrań, przez kapcie, na meblach kończąc.

Wówczas warto chować własne rzeczy do szaf i szafek, a psu zostawiać kości do podgryzania i zabawki. Jedna z nich powinna być wyjątkowa, podrzucana psu jedynie na czas, gdy właścicieli nie ma w domu. Można też próbować zwierzę odgrodzić od reszty mieszkania, choćby zamykając drzwi do większości pomieszczeń – to pomoże zminimalizować ewentualne straty.

Ważne jest zadbanie o pupila – psu trzeba poświęcać dużo uwagi, bawić się z nim, spacerować lub biegać, w zależności od rasy i charakteru. Wymęczony, zadowolony czworonóg będzie mniej skory do czynienia w domu psot niż psiak znudzony, niedopieszczony lub przepełniony energią.

Te same zabiegi zastosuj w przypadku niesfornego kota. Warto mu kupić duży, atrakcyjny drapak, udostępnić do biegania regały – koty kochają skakać i leżeć na wysokościach.

Ostatecznym rozwiązaniem jest zakup odpowiednio dużej klatki i pozostawienie w niej zwierzaka z zabawkami, jedzeniem i piciem na czas nieobecności właścicieli. Niektórzy właściciele korzystają z takiego rozwiązania. Nie wszystkie psy czy koty jednak chętnie zamienią wolność i swobodę na okratowane legowisko. Poza tym – czy po to przygarnia się czworonoga, by trzymać go w klatce? Decyzja o adopcji psa lub kota to ogromna odpowiedzialność i trzeba mieć świadomość, że ślady po psich zębach lub kocich pazurach na meblach to jedna z konsekwencji.

Oceń artykuł:

0%
0%