Jak kupić mieszkanie, aby wieść wygodne życie i cieszyć się pięknymi wnętrzami?

Oceń artykuł:

100%
0%

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając idealną przestrzeń do życia. Co tak naprawdę ma znaczenie: metraż czy układ pomieszczeń? I przede wszystkim – jak czytać plan upatrzonego mieszkania?

Jak kupić mieszkanie, aby wieść wygodne życie i cieszyć się pięknymi wnętrzami?

Czasami w kawalerce lepiej się mieszka niż w mieszkaniu z większą liczbą pokoi. Dlaczego? Ponieważ na odbiór przestrzeni wpływa nie tylko metraż, podział ścian, ale także wpadające światło, wielkość okien, ciągi komunikacyjne. Jak dobrać mieszkanie do stylu życia? To jeden z najtrudniejszych etapów wyboru wymarzonego lokum.

Jak urządzić nowe mieszkanie, aby spełniało oczekiwania domowników?

Przede wszystkim musimy zrobić małe podsumowanie potrzeb i marzeń. Czy w najbliższych kilku latach zamierzamy powiększyć rodzinę? Czy dzisiaj mamy wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie rzeczy? Gotowanie – jemy więcej na mieście czy w domu? Marzy nam się wyspa kuchenna, ale rzadko przygotowujemy posiłki? Realistyczne podejście do tematu to połowa sukcesu. Warto także wymienić marzenia na sprawdzone rozwiązania. Często wygodne życie to nie inspirujące sesje w magazynach wnętrzarskich, ale kilka podstawowych zasad architektury wnętrz.

Dostęp do światła z widokiem – aranżacja okien

Rozkład mieszkania warto zacząć analizować od okien. Muszą one dobrze doświetlać każde pomieszczenie – najlepiej zatem, gdyby były duże. Architekci przekonują, że idealny rozkład pomieszczeń jest następujący: kuchnia powinna być na wschodzie; salon i gabinet od strony południowej. Pokój dziecka czy sypialnia od wschodu, tak by dzień zaczynać razem ze słońcem.

Drogocenne centymetry – jak urządzić małe mieszkanie w bloku? 

Zasady urządzania mieszkania są podporządkowane komfortowi lokatorów. Wygodne życie w mieszkaniu to przede wszystkim miejsce na rzeczy oraz sprytne przechowywanie. To także wygodne odległości do pokonywania między salonem a kuchnią czy przedpokojem i łazienką. Korytarze w mieszkaniu powinny mieć co najmniej 120 cm szerokości. Wstawimy tam regał czy szafę, ale tylko w przypadku, gdy będzie miał 150 cm.

TO CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE: Jak urządzić mały przedpokój?

Szafa przesuwna? Tak, ale w przedpokoju 180 cm z wnęką o głębokości 65 cm. Jeżeli mieszkanie jest niewielkie, warto się zastanowić, czy ścianki działowe korytarza są nam potrzebne. Może lepiej postawić na otwartą przestrzeń od samego wejścia?

Sprawdzony układ – urządzamy małe mieszkanie w bloku

Wchodząc do mieszkania, powinniśmy widzieć jego najładniejszą część, np. kuchnię, salon, ale nie szafę czy drzwi. Najwygodniej jest, gdy pokój dzienny znajduje się przy kuchni lub tworzą one wspólną całość. Bardzo często w projektach deweloperów znajdziemy dziwne kształty przestrzeni kuchennej, które tworzą albo za długie, albo za krótkie ciągi komunikacyjne. Prawdopodobnie normy są zachowane, ale niekoniecznie będzie nam wygodnie gotować czy podawać do stołu. Warto wtedy wziąć pod uwagę zmianę układu nawet kosztem korekty instalacji. Najlepsza wysokość pomieszczenia? 2,7 m – daje poczucie przestrzeni, ale nie wpływa na koszty ogrzewania.

Sypialnia i pokój dziecka

Lepiej nasłoneczniony pokój powinien być przeznaczony dla najmłodszych domowników. To dla nich kluczowa jest ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Z kolei sypialnia dorosłych powinna sprzyjać wyciszeniu. Dla kogo większy pokój? Także dla dziecka. To jego przestrzeń przede wszystkim musi spełniać kilka funkcji – miejsca do nauki, zabawy, odpoczynku i przechowywania rzeczy. Dorośli swoje książki, bibeloty mogą trzymać w salonie lub w garderobianych szafach.

Zanim zdecydujemy się kupić

Warto na oglądanie mieszkania zabrać ze sobą eksperta, np. architekta, projektanta wnętrz albo zaufanego specjalistę od remontów, który przeanalizuje rozkład mieszkania i przedstawi propozycje na aranżacje wnętrz w bloku. Kogoś, komu opowiemy o swoich potrzebach, kto fachowym okiem oceni ich szansę na realizację. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, musimy zobaczyć mieszkanie o każdej porze dnia. Jeżeli budynek jest już zamieszkany, dopytajmy sprzedających o sąsiadów i hałas. Wybierzmy się do spółdzielni, by poznać okolicę, sposób zarządzania osiedlem, koszty i planowane remonty. Zapytajmy także o plany zagospodarowania najbliższego otoczenia – szczególnie jeżeli naokoło są pustostany lub zieleń.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym