Inteligentny dom: rozwiązania, które poprawią komfort życia

Oceń artykuł:

0%
0%
Inteligentny dom nie musi oznaczać wielkich nakładów i skomplikowanych rozwiązań. Dzięki rozwojowi konsumenckiej elektroniki w zasięgu każdego z nas są dzisiaj rozwiązania, które jeszcze niedawno kosztowały fortunę i były dostępne tylko dla nielicznych. Warto poznać ich możliwości i pozwolić, aby otaczające nas urządzenia zaczęły ułatwiać nam życie.

Rezydencja Billa Gatesa

Bill Gates, najbogatszy człowiek świata (z krótką przerwą na Jeffa Bezosa), co pewien czas organizuje charytatywne licytacje. Stawką w nich jest możliwość zwiedzania Xanadu 2.0 - rezydencji założyciela Microsoftu. To unikalna możliwość zobaczenia na żywo mitycznego, inteligentnego domu.

Media od lat z zachwytem – i mało konkretnie – opisują cuda z rezydencji Gatesa. Pomieszczenia rozpoznające domowników, sceny świetlne dostosowane do sytuacji, muzyka wędrująca po domu za tym, kto jej słucha, elektroniczne obrazy i czujniki monitorujące wszystkie istotne dla domowników parametry. Robi wrażenie? Z pewnością robiło 15 lat temu, gdy opisywane rozwiązania wydawały się niezwykle innowacyjne. Dzisiaj – zachowując uznanie dla rozmachu czy jakości wykonania – można podsumować je jedynie wzruszeniem ramion. Przyczyna jest prosta: rozwiązania, które kilkanaście lat temu mogli mieć w swoich domach jedynie najbogatsi ludzie świata, dzisiaj są dostępne dla każdego.

Inteligentny dom dla każdego

Swoje prywatne Xanadu 2.0 bez problemu urządzimy również i w Polsce, korzystając z rozwiązań takich, jak Fibaro (najprostsze, o stosunkowo ograniczonych możliwościach) czy Vision BMS (kompleksowe i skalowalne). Ich użycie warto uwzględnić już na etapie projektowania domu czy mieszkania.

To propozycja dla maksymalistów i osób, które dopiero myślą o budowie lub remoncie. Z punktu widzenia całej reszty warto jednak przyjrzeć się rozwiązaniom, które – choć nie zastąpią inteligentnego domu zaprojektowanego od podstaw i łączącego elektronikę z różnymi rozwiązaniami architektonicznymi – są w stanie bardzo ułatwić życie. A to wszystko stosunkowo niskim nakładem środków i bez konieczności przebudowy.

Głosowe centrum sterowania

Pierwszą grupą urządzeń są rozwiązania oferowane przez największych producentów elektroniki, proponujących autorskie standardy i ekosystemy sprzętów i połączonych z nimi usług. W praktyce jest to zazwyczaj głośnik wyposażony w komunikację bezprzewodową i – co kluczowe – któregoś z popularnych głosowych asystentów.

Dzięki temu mamy możliwość sterowania wszystkimi kompatybilnymi urządzeniami, co w sprowadza się np. do regulacji oświetlenia, włączania i kontrolowania muzyki czy uruchamiania różnych sprzętów. Przykładem takich rozwiązań są m.in. Apple HomePod (asystent Siri), Amazon Echo (Alexa), Google Home (Google Assistant) czy Harman/Kardon Invoke (Cortana).

Źródło: Harman/Kardon

Pamiętajmy przy tym, że w przypadku inteligentnego domu działa efekt synergii – suma korzyści wynikających z zastosowania kompleksowych rozwiązań będzie zazwyczaj większa niż zastosowanie tylko wybranych gadżetów. Mimo tego to właśnie te drugie są najłatwiej dostępne, nie wymagają remontu czy przebudowy i w większości przypadków nadają się do zastosowania natychmiast, bezpośrednio po zakupie.

Termostat Nest

Przykładem takiego urządzenia jest termostat Nest. To urządzenie, które doczekało się już trzeciej generacji, jest dziełem Tony'ego Fadella, odpowiedzialnego za powstanie pierwszego iPoda. Dlaczego istotna jest osoba twórcy? Nest pozwala w bardzo prosty sposób zarządzać skomplikowanymi procesami związanymi z ogrzewaniem. Użytkownik po prostu ustawia żądaną temperaturę, a resztę bierze na siebie urządzenie.

Źródło: Nest

Termostat uczy się zarówno zwyczajów domowników – tego, kiedy są aktywni, jak długo przebywają w pomieszczeniach, kiedy wychodzą i wracają – jak również charakterystyki termicznej konkretnego obiektu, czyli np. tego, jak szybko wychładza się dom przy określonej temperaturze i wietrze. Dysponując odpowiednimi danymi, Nest jest w stanie optymalnie zarządzać ogrzewaniem domu – robi to w taki sposób, by z punktu widzenia domowników było tak samo ciepło jak wcześniej, ale spadało zużycie energii potrzebnej do ogrzewania.

Oświetlenie Philips Hue

W sklepach znajdziemy wiele żarówek określanych przez producentów mianem "inteligentnych". Ta „inteligencja” sprowadza się zazwyczaj do tego, że – korzystając ze smartfonowej aplikacji – możemy sterować parametrami oświetlenia, poczynając od jasności, poprzez barwę światła, po harmonogram pracy.

Opracowany przez Philipsa Hue idzie o krok dalej. Choć nadal możemy ręcznie sterować wszystkimi parametrami, Hue może współpracować ze sprzętem innych producentów, jak choćby Apple, Nest czy Logitech. Oznacza to, że np. światła będą samoczynnie wyłączały się, gdy wyjdziemy z domu, a po powrocie będą miały naszą ulubioną barwę.

Ciekawą funkcją jest możliwość połączenia oświetlenia z telewizorem wyposażonym w Ambilight – diody rozświetlające krawędzie ekranu kolorem, który dominuje przy krawędzi obrazu. Dzięki Hue możemy rozszerzyć to na cały pokój i np. gdy na ekranie telewizora zobaczymy scenę rozgrywającą się pośrodku lasu, kojąca zielenią rozświetli się cały pokój.

Czujnik dymu Nest

Umieszczenie w tym zestawieniu drugiego urządzenia tego samego producenta nie jest przypadkiem – po prostu wykupiony kilka lat temu przez Google'a Nest robi to dobrze, łącząc dopracowany sprzęt, przemyślane funkcje i prostotę obsługi.

Oferowany przez Nest czujnik dymu i dwutlenku węgla rozpoznaje rodzaje zagrożeń, przesyła informację na smartfona właściciela, powiadamia odpowiednie służby, a do tego może np. oświetlić drogę ewakuacji albo na czas pożaru wyłączyć domowy piec. Wartym uwagi detalem jest również to, że – choć pracuje na zasilaniu bateryjnym – jest w stanie kontrolować zapas energii w taki sposób, by o rozładowującym się zasilaniu przypominać w dzień, a nie budzić w środku nocy.

Kamera Netatmo

Wśród bogatej oferty domowych kamer Netatmo wyróżnia się zarówno wyglądem, jak i możliwościami. Forma metalowego walca ucieszy zwolenników minimalizmu, a sama kamera oferuje interesującą funkcję rozpoznawania domowników. Dzieje się to nie za pomocą archaicznych przypinek, dzięki którym dom Billa Gatesa może śledzić domowników, ale poprzez rozwiązanie znacznie nowocześniejsze. Netatmo po prostu rozpoznaje ludzi po wyglądzie.

Dzięki temu, poza standardowymi funkcjami, jak monitoring, archiwizowanie nagrań czy przesyłanie ich do chmury, kamera może przesyłać do właściciela raporty związane z tym, kto i o której wchodzi do danego pomieszczenia, albo choćby informację o tym, o której dzieci wróciły do domu ze szkoły. Co więcej, może współpracować z czujnikami informującymi np. o otwarciu drzwi czy okien albo o ryzyku zalania.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym