Horoskopy to bzdura, ale Kosmos i tak wpływa na twoje życie

Oceń artykuł:

0%
0%
Spowodowałeś wypadek? Według niektórych naukowców możesz poskarżyć się na… Słońce. Może brzmi to nieprawdopodobnie, ale wpływ Kosmosu na nasze życie jest ogromny, mimo że nie ma to nic wspólnego z wiedzą z horoskopów.

Co to są burze magnetyczne?

Wikipedia informuje, że to "nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi (magnetosfery). Zaburzenia te powodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków, wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego". Ma to znaczący wpływ na życie człowieka.

10 marca 1989 roku astronomowie zaobserwowali ogromną eksplozję na powierzchni Słońca. Skalę można było porównać z jednoczesnym wybuchem tysięcy bomb atomowych. Nic więc dziwnego, że na Ziemi odczuto skutki eksplozji. Fale radiowe zostały zakłócone. Przestało działać Radio Wolna Europa, więc automatycznie podejrzenie spadło na Kreml. Dwa dni później mieszkańcy Florydy i Kuby oglądali ogromną zorzę polarną. 13 marca sieć energetyczna Quebecu przestała działać na 12 godzin. W Montrealu zamknięto metro. Straty kanadyjskiego przemysłu oszacowano na 2 mld dol. Problemy z sieciami energetycznymi miały też stany Nowy Jork i Nowa Anglia. To nie był pierwszy raz, kiedy w taki sposób odczuwaliśmy negatywne skutki wybuchów na Słońcu. W 1859 roku burza słoneczna spaliła ziemskie telegrafy.

Ostatnio media o burzy magnetycznej wspominały pod koniec 2016 roku, kiedy do Ziemi zbliżała się kolejna. Od razu przewidywano, że jej skutki nie będą aż tak znaczące, jak miało to miejsce w Kanadzie w 1989 roku. Ale i tak ostrzegano, że smartfony mogą nie działać, a GPS-y wariować.

Burze magnetyczne a spadek koncentracji

Wpływ takich burz na zdrowie człowieka jest niewielki, choć niektórzy mogli odczuwać np. bóle głowy. Naukowcy z Wydziału Fizyki Kosmicznej Rosyjskiej Akademii Nauk twierdzili, że burze magnetyczne mogą hamować szybkość reakcji u ludzi. I właśnie dlatego w okresie występowania silniejszych burz dochodzi do wypadków drogowych. Wszystkiemu winny jest spadek koncentracji. Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że Ziemia przed takimi skutkami chroni nas za pomocą pola magnetycznego i grubej atmosfery. Inni zauważają zaś, że zminimalizujemy ryzyko, jeśli dzień wcześniej po prostu lepiej się wyśpimy i odpoczniemy.

Większe problemy mogą mieć zwierzęta

Niektóre gatunki do orientacji w terenie wykorzystują ziemskie pole magnetyczne. Wszystkie zakłócenia powodują, że występują problemy z naturalną nawigacją. I tak wieloryby i walenie w wyniku burz magnetycznych mogą dopłynąć do rejonów, w których normalnie nie występują. Również ptaki mogą zgubić wówczas drogę.

A pozytywne skutki?

Najbardziej znanym skutkie burz magnetycznych jest występowanie zorzy polarnej tam, gdzie zwykle nie da się jej oglądać. Wówczas jest możliwa do zaobserwowania nawet w Polsce.

Tu, na Ziemi, jesteśmy bardziej bezpieczni, ponieważ jesteśmy chronieni. A co z tymi, którzy tej naturalnej bariery nie mają? Mowa tu przede wszystkim o astronautach, którzy są narażeni na promieniowanie kosmiczne. Może ono doprowadzić choćby do rozwoju nowotworów. NASA dba o swoich ludzi i dokładnie wylicza, jak długo człowiek może przebywać w Kosmosie. Co jednak ciekawe, negatywne skutki promieniowania odczuć można nawet w… samolocie.

Spokojnie, na trasie Warszawa - Londyn, nawet pokonywanej bardzo często, nic wam się nie stanie. Nawet przy dalszych podróżach możecie lecieć bezpiecznie. Nie da się jednak ukryć, że załoga samolotów jest bardziej narażona na zachorowanie na raka. Trwa cały czas dyskusja, czy to wina promieniowania, czy innych przyczyn. Naukowcy zauważyli, że największe promieniowanie występuje podczas przelotów nad wysokimi szerokościami geograficznymi.

Spory wpływ na nas ma też Księżyc

Naukowcy potwierdzili, że podczas pełni Księżyca wiele osób może gorzej spać. Coś, co przez niektórych uznawane było za “dziwactwo” i “wymysł”, stało się naukowym faktem. Co ciekawe, nie trzeba widzieć Księżyca w pełni, by odczuć skutki. Niekoniecznie chodzi więc o blask. "Badacze wykazali, że u ochotników w okolicach pełni aktywność mózgu powiązana z fazą głębokiego snu spadała prawie o jedną trzecią. Obniżał się też poziom melatoniny. Dodatkowo uczestnicy, nieświadomi celu badania, zasypiali pięć minut dłużej i spali w sumie o 20 minut krócej" - pisała Polska Agencja Prasowa, cytując pracę naukowców z Uniwersytetu Bazylejskiego.

Księżyc ma też związek z przypływami i odpływami na morzach i oceanach. Najsilniejsze pływy występują, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce znajdują się w linii prostej, a najsłabsze, kiedy Księżyc, Ziemia i Słońce tworzą kąt prosty.

Z pełnią Księżyca związane są też trzęsienia Ziemi

Japońscy naukowcy zbadali, że spośród dwunastu największych odnotowanych trzęsień Ziemi aż dziewięć wydarzyło się w czasie, gdy Księżyc był bliski nowiu lub pełni, a naprężenia spowodowane przez siły pływowe - największe. Gdy widoczna była tylko część Księżyca, ziemia drżała słabiej. "Wprawdzie te obserwacje nie pozwolą lepiej przygotować się na trzęsienia Ziemi, ale odkrycie może w przyszłości pozwolić na lepsze zrozumienie procesu powstawania trzęsień Ziemi" - pisał portal naukawpolce.pap.pl.

Wiara w horoskopy i inne aspekty astrologii nie jest z pewnością szczególnie racjonalna. To nie znaczy jednak, że Kosmos nie ma wpływu na nasze życie. Owszem, ma – choć czasami inne, niż mogłoby się wydawać.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym