Hale targowe podbijają Europę. Gdzie można znaleźć najpiękniejsze?

Oceń artykuł:

100%
0%

Zakupy w hipermarketach zaczęły nas ostatnio nudzić. Większość centrów handlowych wygląda przecież bardzo podobnie. Szukamy więc miejsc „z duszą”, gdzie spotkamy znajomych sprzedawców i kupimy zdrowe produkty z wiadomych źródeł. Gdzie możemy spotkać się w wolnej chwili ze znajomymi i przyjemnie spędzić czas.

Hale targowe podbijają Europę. Gdzie można znaleźć najpiękniejsze?

Rosnąca popularność hal targowych narodziła się z takich właśnie potrzeb. Bardzo często ich powstaniu towarzyszy odnowienie zabytkowego budynku, który dotychczas stał niemalże odłogiem. Kilka takich hal stanowi prawdziwe perełki architektury. Wybraliśmy te najbardziej znane, aby pokazać, że zakupy mogą być wspaniałym estetycznym doznaniem.

Wielki Bulwar – Budapeszt, Węgry

Powstały pod koniec XIX wieku Wielki Bulwar stanowi obecnie jedną z wielu atrakcji turystycznych węgierskiej stolicy. Na pierwszy rzut oka przypomina trochę dworzec kolejowy. Spoglądając ku potężnemu sklepieniu budowli, trudno nie poczuć ducha epoki Gustava Eiffla oraz Antoniego Gaudiego.

Można tu kupić wiele lokalnych specjałów. Słodkie langosze sąsiadują z tradycyjnie pikantnymi daniami węgierskiej kuchni. Szczególnym powodzeniem cieszą się węgierskie wina oraz papryka, dostępna prawie we wszystkich możliwych odmianach.

Markthalle Neun – Berlin, Niemcy 

Stolica naszego zachodniego sąsiada może się pochwalić wieloma świetnymi halami targowymi. Jednak my zatrzymamy się przy miejscu szczególnym. Markthalle Neun to miejsce z historią. Choć Berlin kojarzy się raczej z ciężką, monumentalną architekturą, wnętrze Hali Targowej nr IX robi wszystko, by ten stereotyp zmienić. To miejsce tętniące życiem i pełne kolorów.

Co czwartek organizowany jest tutaj festiwal Street Food. Stragany aż uginają się pod ciężarem niemieckich specjałów – pysznego lokalnego piwa oraz wędlin. Dodatkowo rozrywkowy charakter Markthalle Neun podkreślają liczne bary i pobliskie puby.

Le Marché Couvert La Chapelle – Paryż, Francja

Nie mogło w naszym zestawieniu zabraknąć stolicy państwa, w którym kuchnię podniesiono do rangi sztuki. Le Marché Couvert La Chapelle, zwany też Targiem Oliwkowym, to obowiązkowy punkt na mapie Paryża. Sufit w kształcie parasola przyciąga wzrok i świadczy o charakterystycznej dla francuskich architektów fantazji.

Na Targu Oliwkowym można kupić wiele artykułów nieodłącznie kojarzonych z Francją. Kwiaty, mięsa, sery, pieczywo, owoce i warzywa wabią kupujących na każdym kroku. To doskonałe miejsce, by poznać smaki znad Sekwany i poczuć klimat właściwy tylko Paryżowi.

Mercado da Ribeira – Lizbona, Portugalia

Ogromny targ rybny funkcjonuje w stolicy Portugalii już od stu lat. Tak naprawdę dopiero niedawno został odkryty przez mieszkańców i turystów na nowo, przede wszystkim za sprawą otwarcia hali gastronomicznej Time Out Mercado da Ribeira.

Wielkość złożonego z dwóch hal budynku może przyprawiać o zawrót głowy. Mercado da Ribeira to prawdziwe centrum handlu portowego miasta. Jego oferta obfituje w ryby i owoce morza. Strefa Time Out daje zaś możliwość najedzenia się do syta w doborowym towarzystwie.

Mercado de San Miguel – Madryt, Hiszpania

Półwysep Iberyjski halami targowymi stoi. Nie inaczej jest w stolicy Hiszpanii. Tutejszy Mercado de San Miguel oferuje dostęp do najlepszych tapas, tak charakterystycznych dla regionu. To także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i koncertów.

Podobnie jak wiele innych przedstawionych hal targowych, także ta ma długą tradycję. Powstała w 1916 roku, lecz w ciągu kilku dziesięcioleci uległa zaniedbaniu. Dopiero prywatni inwestorzy nadali jej w 2003 roku dzisiejszą postać – tętniącej życiem nowoczesnej hali targowej z food courtem (tym mianem określa się usługi gastronomiczne w centrach handlowych).

Östermalms Saluhall – Sztokholm, Szwecja

Do tego pięknego budynku w Sztokholmie nie powinni wchodzić goście łatwo ulegający pokusom. Działająca nieprzerwanie od 1888 roku Östermalms Saluhall to miejsce, gdzie można zakupić najlepszą szwedzką czekoladę.

Oszklone wnętrze w świetle wieczoru wydaje się niemal wykonane ze złota i brązu. Na półkach dominują potrawy rybne, choć nie brakuje również wspomnianych już słodkich smakołyków. Bardzo ciekawie prezentuje się szwedzka odmiana sushi – Sushi Baren.

Hala Gwardii – Warszawa, Polska

A teraz coś z naszego podwórka. Hala Gwardii w Warszawie może się poszczycić równie długą historią jak poprzedniczki z różnych stron Europy. Już na początku XX wieku warszawiacy robili zakupy w pięknych budynkach na Mirowie. Przez ponad sto lat w Halach Mirowskich tętniło życie handlowe i sportowe stolicy, którego puls tylko na krótko przerwała wojna.

Obecnie odrestaurowana Hala Gwardii służy jako nowoczesne, wypełnione po brzegi straganami centrum handlu. Można tu kupić świeże produkty, a także dobrze zjeść. Dzięki akcjom takim jak Sezonowa Akcja Zakupowa mieszkańcy stolicy zdążyli poznać Hale Mirowskie, a nawet się w nich zakochać.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym