Fence house: gablota w przedpokoju

Oceń artykuł:

0%
0%
Za przeszkloną ścianą w korytarzu stoi wyścigowy samochód, regały zbudowano z wiekowych belek, a stare drewno połączono z betonem i szkłem. Niezwykły dom w okolicach Poznania zaprojektowali architekci z biura mode:lina.

Mój dom, moja twierdza

W Borówcu koło Poznania zakończyła się budowa Fence House. Nazwa (fence – płot, ogrodzenie) nie jest przypadkowa, inwestorom zależało na prywatności i dom jest odwrócony od ulicy. Architekci z biura mode:lina ograniczyli do minimum liczbę okien, konieczne przeszklenia zakryli żaluzjami albo zielenią. Na zewnątrz wysunięta jest tylko szara bryła garażu. Usytuowana skośnie względem elewacji, jak bastion osłania wejście do budynku. Niski murek, brama, metalowe słupki ogrodzenia tworzą dodatkowe bariery. Zupełnie inaczej wygląda elewacja ogrodowa z wielkimi przeszkleniami i otwartym tarasem.

Dwie bryły

Powierzchnia domu przekracza 290 mkw. Żeby bryła nie wydawała się zbyt duża, rozdzielono ją na dwie części. Sprzyja to doświetleniu wnętrza. Skrzydła przekryto dwuspadowym dachem, zgodnie z warunkami planu zagospodarowania.
Podział ma uzasadnienie funkcjonalne, na piętrze można było dzięki temu wyznaczyć strefy dla rodziców i dla dzieci. Parter jest częścią wspólną.

Bolid za szybą

Garaż większy od salonu? W wielkopolskim domu takie rozwiązanie okazało się optymalne. W garażu jest miejsce dla dwóch samochodów, kąt na rowery, wydzielone pomieszczenie gospodarcze z regałami, a przede wszystkim specjalne miejsce na efektowny bolid z czerwoną karoserią. Auto można podziwiać z korytarza. W ścianie dzielącej pomieszczenia umieszczono okno z szybą wystarczająco dużą, by widoczna była cała maszyna. Z wnętrza domu lśniący pojazd wygląda jak umieszczony w gablocie.

Belki i beton

Schody ze szklaną barierką prowadzą na piętro. Jedno ze skrzydeł służy rodzicom. Gospodarze domu mają do dyspozycji apartament z sypialnią, łazienką i toaletą, biblioteką i balkonem nad kuchnią.

Detale

Oszczędność wystroju została przełamana wyrazistymi detalami. Podwójne lustro w formie wielkich okularów, żółty fotel wśród szarych mebli czy delikatne lampy z metalowej siatki przyciągają wzrok dzięki neutralności tła. Wnętrza zyskują dzięki tej pieczołowitości, ale o ich atrakcyjności decyduje przede wszystkim otwarcie domu na otoczenie. Do wysokiego salonu przez panoramiczne okna wpływa mnóstwo naturalnego światła, a przy tym wyeksponowany został ogród i sosnowy las otaczający działkę.

Efektowne rozwiązania aranżacji wnętrza wyróżniają Fence House, dla architektów najważniejsza była jednak funkcjonalność i dopasowanie do potrzeb użytkowników.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym