Drzwi z lustrem - sposób na rozjaśnienie mieszkania

Oceń artykuł:

100%
0%
Przez długie lata w większości polskich domów znaleźć można było jedynie dwa lustra. Pierwsze dumnie wisiało w przedpokoju, a drugie, zwykle dużo mniejsze, w łazience. Te czasy dawno już jednak minęły. Od kilku sezonów zauważyć można bowiem tendencję do wykorzystywania luster w aranżacji wnętrz. Zwierciadła wkroczyły więc i do innych pomieszczeń, udowadniając, że nie dadzą się zepchnąć do korytarza… Efekty dekorowania wnętrz przy użyciu luster mogą być bardzo satysfakcjonujące i…. zaskakujące. Pomyśl – a gdyby tak lustro zamontować na drzwiach?
Drzwi z lustrem - sposób na rozjaśnienie mieszkania

Lustra we wnętrzach – co nam dają?

Powiedzmy sobie szczerze – w wersji tradycyjnej lustra służą nam przede wszystkim w momentach, gdy chcemy sprawdzić, jak wyglądamy (albo mile połechtać swą dumę, przyglądając się swojemu boskiemu odbiciu). Przy urządzeniu małego mieszkania warto jednak pamiętać, że tafla zwierciadła ze względu na swoje właściwości fizyczne może też – a nawet powinna! - pełnić inne funkcje. Co więc wchodzi w zakres lustrzanych obowiązków?

Ich pierwszym i najważniejszym zadaniem, zwłaszcza w małych pokojach, jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Lustrzane odbicie sprawia bowiem wrażenie niezwykłej przestronności. Co więcej, lustro pomaga doświetlić wnętrze – czy to mała kawalerka, czy duży salon w domu jednorodzinnym. Przy jego pomocy można też skutecznie wyeksponować ciekawe miejsca w pomieszczeniu. Samo lustro zresztą – jego kształt czy interesująca rama – stanowić mogą atrakcyjny element dekoracyjny.

Jeśli Twoim głównym celem jest optyczne powiększenie małego lub wąskiego pokoju, powinieneś zamontować lustro na najdłuższej ścianie pomieszczenia - najlepiej naprzeciwko okien, drzwi lub otwartych przestrzeni, które, odbite w lustrze, nadadzą wnętrzu wrażenia przestronności. Lustro ma służyć przede wszystkim celom dekoracyjnym? Przed zakupem zastanów się nie tylko nad jego parametrami i estetyką (kształt, wielkość, obramowanie itd.), ale też nad miejscem, w którym zawiśnie i obrazem, który będzie się w nim odbijał. Warto to wykorzystać szczególnie w sytuacji, gdy jesteś tym szczęśliwcem, który za oknem ma ładne widoki: piękny ogród czy ciekawe obiekty architektoniczne. Powieś lustro naprzeciw okna, a podwoisz siłę rażenia. Może się zdarzyć i tak, że posiadasz wyjątkowy przedmiot, który chcesz wyeksponować – wówczas zamontuj lustro vis a vis tego artefaktu.

Lustra, które mają służyć wszystkim tym funkcjom, nie muszą być jednak oddzielnymi wolnostojącymi czy zawieszonymi na ścianie obiektami. Mogą pojawiać się w różnych miejscach i w różnym towarzystwie. Szafy lustrzane to już dziś norma. A co powiecie na lustrzane… drzwi?

Drzwi z lustrem – doskonałe rozwiązanie na aranżacje wnętrza

To trend stosunkowo nowy, ale szybko zyskujący na popularności. Dobrze przemyślany i wkomponowany w całą aranżację wnętrza robi niesamowite wrażenie i nadaje mieszkaniu nowoczesny charakter.

Gdzie najlepiej zamontować drzwi z lustrem? Istnieje kilka typów wnętrz, w których sprawdzą się one idealnie. Po pierwsze: wąskie i długie korytarze lub przedpokoje. Lustrzane drzwi, będąc długim i względnie wąskim elementem pomieszczenia, optycznie zbilansują jego proporcje. Dzięki temu korytarz sprawi wrażenie znacznie większego niż jest w rzeczywistości.

Po drugie: niskie, niewymiarowe wnętrza, na przykład te na poddaszu. Często sprawiają wrażenie klaustrofobicznych i przytłaczających, prawda? Pionowe lustro na drzwiach pozwoli temu zapobiec, nadając pomieszczeniu przestronności. Po trzecie: ciemne pomieszczenia, głównie sypialnie lub salony. Tam drzwi z lustrem doskonale sprawdzą się w funkcji rozświetlającej. Idealnie byłoby, gdyby znajdowały się wówczas naprzeciw okna. Będą wtedy zbierać światło i rozpraszać je na całe pomieszczenie.

Drzwi z lustrem okazują się zatem zarówno funkcjonalne, jak i bardzo designerskie. Można je z powodzeniem zastosować zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. W tych pierwszych istotniejszy okaże się ich aspekt funkcjonalny, w większych – pozwolą na ciekawe wnętrzarskie eksperymenty. Gdzie szukać drzwi lustrzanych w propozycjach PORTA DRZWI? Jeśli interesuje Cię to rozwiązanie, koniecznie przejrzyj takie kolekcje jak Porta GRANDE, Porta INSPIRE, a także Natura CLASSIC. Z pewnością znajdziesz tam modele, które doskonale wkomponują się w wystrój Twojego mieszkania. Przeglądaj, sprawdzaj, personalizuj i… montuj! Życzymy powodzenia!

041

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym