Drzwi przesuwne. Rozwiązanie, które oszczędza miejsce w domu

Oceń artykuł:

0%
0%
Choć kojarzą się raczej ze współczesną architekturą, były dobrze znane mieszkańcom luksusowych willi w Pompejach i starożytnym Chińczykom. Projektanci od dawna stosują drzwi przesuwne w aranżacjach wnętrz i nie zanosi się na to, by to rozwiązanie wyszło z mody. Tym bardziej że można je z dobrym skutkiem zamontować zarówno w małym mieszkaniu, jak i w luksusowym apartamencie.

Do wyboru jest wiele modeli drzwi przesuwnych różniących się materiałami, wysokością, parametrami technicznymi, wreszcie sposobem montażu. Dwa podstawowe rodzaje to drzwi naścienne oraz systemy z kasetą. W tym drugim przypadku skrzydła można schować w grubości ściany, w tzw. tunelu. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania ścianek działowych, co najłatwiej osiągnąć przy urządzaniu nowego mieszkania lub w trakcie kapitalnego remontu. Systemy naścienne są łatwiejsze do zamontowania na dowolnym etapie aranżacji. W niektórych budynkach problemem mogą być krzywe ściany lub niewypoziomowane podłogi.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Główną zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Skrzydło poruszane jest wzdłuż linii ściany, nie odchyla się na boki. Pozwala to projektantom optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, co ważne jest szczególnie w małych mieszkaniach. Dużym atutem jest możliwość łatwego łączenia przyległych pomieszczeń w większą całość, zwłaszcza że drzwi przesuwne mogą być szerokie i sięgać od podłogi do sufitu. W takiej formie od wieków wykorzystywane były w architekturze Dalekiego Wschodu.

Japońskie ekrany shoji, czyli ruchome ścianki działowe, umożliwiają błyskawiczne dostosowanie wnętrza do potrzeb użytkowników. Duża sala zmienia się w razie potrzeby np. w szereg kameralnych sypialni. W Europie funkcjonalny podział mieszkania jest wyraźniej zaznaczony, ale i tu coraz bardziej ceni się "elastyczność" mieszkania.


Z drugiej strony, w niektórych aranżacjach projektanci specjalnie eksponują prowadnice i wózki jezdne. Takie rozwiązania najczęściej można zobaczyć we wnętrzach w stylu industrialnym. Solidne elementy z metalu stają się wówczas ozdobą.

Trudności aranżacyjne

Inaczej niż w przypadku pozostałych typów drzwi, przesuwne skrzydło zamontowane naściennie nie styka się z futryną i nie zamyka szczelnie otworu drzwiowego. Musi być odsunięte od ściany na kilka milimetrów, by powierzchnie nie tarły o siebie przy przesuwaniu. W rezultacie powstaje szczelina, która nie wpływa korzystnie na izolacyjność akustyczną drzwi. Jeśli pomieszczenie ma być odizolowane dźwiękowo od pozostałej części mieszkania, lepiej zdecydować się na inny system.
Pod tym względem lepiej od naściennych sprawdzają się drzwi montowane w kasecie, natomiast inwestorzy poszukujący modeli o podwyższonej izolacyjności łatwiej znajdą coś dla siebie wśród drzwi rozwieralnych.

Na ścianie z naściennymi drzwiami przesuwnymi nie można ustawić mebli, które blokowałyby ruch skrzydła. Nieco utrudnia to aranżację pomieszczeń, a w małym mieszkaniu bywa kłopotliwe.

Jakie drzwi wybrać?

Niezależnie od wybranego systemu drzwi powinny być funkcjonalne i dopasowane do wystroju mieszkania. Najłatwiej przesuwa się te z dobrej klasy łożyskami i kółkami pokrytymi warstwą teflonu. Wózki na ogół toczą się ciszej po prowadnicach z aluminium niż ze stali.

Zobacz koniecznie: W jakich wnętrzach sprawdzą się białe drzwi?

Równie ważna jest estetyka. Najbezpieczniej wybrać skrzydła o neutralnym kolorze, bez dekoracji. Po kilku latach łatwiej będzie planować ewentualną zmianę wystroju. Wyraziste wzory dziś są atrakcyjne, ale za kilka lat mogą się opatrzeć. Lepiej więc zostawić je dla tych elementów wystroju, które łatwo wymienić. Drzwi muszą dobrze wyglądać widziane z obu pomieszczeń, które oddzielają. Warto, by w całym mieszkaniu były podobne, inaczej może powstać wrażenie bałaganu.

Więcej o drzwiach przesuwnych przeczytaj w Blogu PORTA

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym