Wymiana drzwi zewnętrznych na dźwiękoszczelne. Podpowiadamy, co wybrać

Oceń artykuł:

58%
42%

Mieszkanie czy dom trudno uznać za komfortowe miejsce do życia, jeśli mieszkańcy narażeni są na hałas. W takiej sytuacji często niezbędne są dźwiękoszczelne drzwi.

Wymiana drzwi zewnętrznych na dźwiękoszczelne. Podpowiadamy, co wybrać Porta Eco POLAR PASSIVE

Brak hałaśliwych sąsiadów za ścianą wcale nie gwarantuje ciszy. Ruchliwa droga, linia kolejowa, szczekające psy, kosiarki strzygące trawę w sobotni poranek – źródeł hałasu jest wiele i trudno się przed nimi uchronić. Można zamieszkać w leśniczówce gdzieś w puszczy, ale dużo prostszym rozwiązaniem jest akustyczne odizolowanie od otoczenia. Lita ściana skutecznie odgradza od hałasu, słabym ogniwem są za to okna i drzwi.

Cicha aranżacja wejścia do domu

We współczesnej architekturze mieszkaniowej dość często projektuje się domy zwrócone "plecami" do ulicy. Fasada takiego budynku ma małe okna, natomiast obszerne przeszklenia usytuowane są od strony ogrodu. W takim układzie salon jest maksymalnie odsunięty od chodnika, a zieleń i dystans chronią mieszkańców. W ten sposób projektanci uzyskują dobre doświetlenie wnętrza, a równocześnie zmniejszają natężenie hałasu. Żeby poprawić warunki akustyczne, trzeba jednak zadbać także o odpowiedni dobór stolarki okiennej i jej prawidłowy montaż oraz wybrać odpowiednie drzwi wejściowe.

Możesz samodzielnie zadbać o wygłuszenie drzwi zewnętrznych i zająć się tymi, które już masz. Należy jednak mieć na względzie, że wygłuszanie metalowych drzwi wejściowych wcale nie jest takie proste. Potrzebna będzie pianka wygłuszająca, a i tak nie uzyskasz takiego efektu, jaki gwarantuje ci montaż drzwi dźwiękoszczelnych.

Wygłuszające drzwi antywłamaniowe – jakie wybrać?

Drzwi drzwiom nierówne. Na izolacyjność akustyczną poszczególnych modeli wpływają między innymi: konstrukcja skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, rodzaj wypełnienia skrzydła, uszczelki, obecność przeszkleń i typ szkła. Skuteczną barierą chroniącą przed hałasem jest wielowarstwowe wypełnienie. Wysokiej jakości produkty mogą być zbudowane z kilku warstw płyt oraz blachy. Budowa niektórych modeli jest bardziej skomplikowana, producenci stosują m.in. warstwy korka, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, stali – dobre drzwi budowane są przecież nie tylko z myślą o akustyce, ale też o ochronie przed włamaniem oraz pożarem. Z tego względu warto zastanowić się nad drzwiami antywłamaniowymi. Jakie wybrać? Najlepiej z kilkoma ryglami i idealnie wygłuszone.

W karcie produktu powinna się znaleźć informacja o poziomie izolacyjności wyrażona w decybelach. W ten sposób wyznaczona jest granica hałasu, który pozostanie niesłyszalny wewnątrz. Nie wszyscy producenci podają ten (oznaczany jako Rw) parametr. Brak informacji lepiej potraktować jako przestrogę.

To cię też zainteresuje: Cenisz ciszę w domu? To idealne rozwiązanie dla ciebie

A jakie drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

W każdym budynku wielorodzinnym trzeba się liczyć z hałasem na klatce schodowej, dlatego warto przemyśleć, jakie drzwi wejściowe do mieszkania w bloku sprawdzą się najlepiej. Drzwi do mieszkania powinny przede wszystkim chronić przed niepożądanymi dźwiękami. Minimalna wartość Rw dla tzw. drzwi akustycznych to 28 decybeli, czyli mniej więcej poziom zwykłej cichej rozmowy. Osoby, które nie mieszkają w cichych i spokojnych kamienicach, powinny jednak rozważyć kupno drzwi o lepszych parametrach, na poziomie 32 dB.

W niektórych lokalizacjach trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane, a równocześnie droższe rozwiązania. Oferowane przez niektórych producentów drzwi akustyczne mają Rw na poziomie 40 dB, a nawet wyższym. Żeby były skuteczną barierą dla dźwięków, wyposaża się je między innymi w tzw. listwy uszczelniające, zamontowane w dolnej części skrzydła. Podczas zamykania drzwi uszczelki opadają, zamykając szczelinę między skrzydłem a posadzką. Natomiast przy otwieraniu drzwi wsuwają się do korpusu listwy.

Im wyższa wartość współczynnika Rw, tym lepiej. Co ważne, poziom natężenia dźwięku opisywany jest logarytmicznie, a nie liniowo, a więc wzrost izolacyjności o 3 decybele przekłada się na dwukrotne zmniejszenie odczuwalnego hałasu.

Zakładanie drzwi wewnętrznych o zwiększonej dźwiękoszczelności

Wiele osób uważa, że w typowym mieszkaniu z cienkimi ściankami działowymi izolacyjność akustyczna drzwi nie jest szczególnie istotna. To mylny stereotyp. Dobrze wykonana przegroda z płyt gipsowo-kartonowych jest całkiem skuteczną barierą dla głosu, a odpowiednio dobrane drzwi okazują się przydatne. Doceniają je zwłaszcza osoby pracujące w domu – można zamontować je np. w gabinecie, oddzielając go akustycznie od pozostałych pomieszczeń. Do tego celu nie wystarczą jednak najtańsze drzwi z kartonowym, ażurowym wypełnieniem. Ich współczynnik Rw może być na poziomie zaledwie 15 dB.

Montaż drzwi wejściowych

Nawet najlepsze drzwi nie sprawdzą się, jeśli nie zostaną zamontowane we właściwy sposób. Czasem problem wynika z niewłaściwie założonych uszczelek czy źle zamocowanego progu. Ważne jest równe osadzenie i wyregulowanie drzwi, a także całkowite wypełnienie ościeżnicy pianką, inaczej przez szczeliny do wnętrza docierać będzie hałas. Poprawki bywają kłopotliwe, więc lepiej od razu powierzyć pracę doświadczonym wykonawcom i po prostu zapłacić za drzwi wejściowe wraz z montażem. Dotyczy to szczególnie zakładania lepszych modeli – w tym przypadku błędy montażu są szczególnie widoczne. Mogą obniżyć izolacyjność akustyczną nawet o 10 decybeli w stosunku do zakładanego poziomu.

Parametry akustyczne drzwi da się dodatkowo poprawić, naklejając matę izolującą albo pokrywając skrzydło tapicerką.

Oceń artykuł:

58%
42%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym