Czego nie lubią psy i koty w naszym mieszkaniu?

Oceń artykuł:

0%
0%
Jedne boją się torebek foliowych, inne odkurzacza, ale prawie wszystkie nie lubią rozstania ani zmiany mieszkania czy nawet remontu. Pupile użytkują nasze domy trochę inaczej niż my, ale warto pomyśleć o dostosowaniu ich potrzeb do naszych możliwości.

Jako właścicielka dwóch kotów od lat wiem, czego mogę się spodziewać, jeśli chodzi o mieszkanie z tym zwierzakiem. Przeszłam już przeprowadzki i zmiany kanap (ze stresu obsikiwanych), liczne zadrapania na sofach czy fotelach albo podrapane podłogi. I choć to wszystko może wyglądać jak istny Armagedon, to wcale nim nie jest, gdy odpowiednio dostosujemy mieszkalną przestrzeń dla naszych zwierzaków. Instynktu jednak często nie da się obejść.

Kocie meble

Jest mnóstwo pięknych, designerskich mebli dla zwierzaków czy zabawek, dzięki którym zwierzaki poradzą sobie w naszej przestrzeni. – Gdy właściciel jest w mieszkaniu, to każdy pies - mały czy duży - sobie poradzi. O ile będzie miał zapewnione na przykład spacery, urozmaicone zadania do wykonania itp. – mówi lekarz weterynarii Magdalena Tworek z Gabinetu Weterynaryjnego Centrum Zdrowia Pupila na warszawskim Kamionku. - Trudniej jest z kotami. Rozwiązaniem kocich problemów jest na przykład rozmieszczenie wysoko półek, by pupile mogły obserwować życie domowników, miały teren do zwiedzania i urozmaicone terytorium.

Kociarze dostosowują też drzwi do łazienki, gdzie koty mają kuwetę, produkowane są także małe szafki, w których ukrywa się kuwetę. Niektórzy producenci oferują drzwi z klapką, która umożliwia swobodne przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami, inni (jak firma Porta) na zamówienie wycinają otwory na takie drzwiczki w produkowanycch przez siebie modelach.

Źródło: Sure Flap

Lęk przed zmianą

- U psów największym problemem jest obecnie lęk separacyjny, gdy na przykład właściciela nie ma długo w domu - opowiada Magdalena Tworek. - Problemem u psów i kotów jest też nowy członek rodziny, kolejne zwierzę czy różnego rodzaju przeprowadzki.

Koty silnie reagują na remonty w mieszkaniu i te u sąsiadów. – Są terytorialnymi zwierzętami – dodaje Magdalena Tworek. – Mają dzienny harmonogram zwiedzania i obserwacji swojego terytorium oraz własne rytuały.

Potrzeba drapania

Właściciele zwierzaków borykają się z problemem podrapanych i pogryzionych mebli: kanap, narożników, foteli. Nie pomaga to, że zapewnimy pupilom zabawki czy drapaki – nawet te wymyślnie zaprojektowane (np. narożne drapaki na kanapy, sofy, itp.).

Właściciele psów na pewno też mogą coś o tym powiedzieć, szczególnie w szczenięcych latach. Za to odpowiedzialny jest instynkt, którego nie jesteśmy w stanie pokonać. Oczywiście wiele zależy również od charakteru kota i psa, bo są też takie, które grzecznie się bawią tym, co dostaną.

Lekarz weterynarii Magdalena Tworek podkreśla, że u kotów ogromnie ważna jest potrzeba zapachu. – Chodzi o znaczenie terytorium. To wynika z samego zachowania kota, bo musi on zaznaczać teren przy przejściu – czy to moczem, czy zapachem z okolicy policzka, czy nawet drapaniem.

Siatka w oknach i na balkonie – konieczność?

Piękny balkon i z gracją przechadzający się po balustradzie kot nie jest wcale powodem do dumy, bo niezabezpieczony może być przyczyną nieszczęścia. Z psem już tego problemu nie ma.

– Instynkt łowczy u kotów jest silniejszy niż bariery – stwierdza Magdalena Tworek. – Może nam się wydawać, że zwierzak tak ładnie chodzi po balustradzie, ale gdy zobaczy na przykład ptaka, jest to na tyle silny instynkt, że kot skoczy za nim, żeby go złapać.

Mogłoby się wydawać, że dostosowanie przestrzeni własnego mieszkania dla zwierząt jest fanaberią, ale ułatwi to życie i nam, i zwierzętom. Grunt, żeby starać się żyć w zgodzie z kocią lub psią naturą, mając jednocześnie na uwadze nasz komfort, co jest wykonalne przy odrobinie wysiłku i pomysłu.

Oceń artykuł:

0%
0%