6 programów, 10 kuchni. Za kulisami popularnych programów kulinarnych

Oceń artykuł:

0%
0%
Programy o gotowaniu cieszą się sporą popularnością. Poszczególne odcinki "Master Chefa” odnotowały oglądalność na poziomie od nieco ponad 2 do prawie 5 milionów widzów. Polacy chętnie oglądają "gotowanie na ekranie”, a część telewidzów na pewno później samodzielnie odwzorowuje zaprezentowane przepisy. W jakich wnętrzach kręcone są programy o gotowaniu, telewizyjne zmagania kucharzy-amatorów, a także kulinarne porady w telewizjach śniadaniowych? Zobaczcie!

"Dzień Dobry TVN"

Studio śniadaniówki stacji TVN zmienia się cyklicznie co kilka miesięcy w zależności od pory roku. Ostatnio nową wersję studia widzowie zobaczyli, gdy program "Dzień Dobry TVN" zniknął z anteny, a na jego miejsce weszła urlopowa wersja, czyli "Dzień Dobry Wakacje". Wcześniej zaproszeni goście – gwiazdy i kucharze – prezentowali swoje umiejętności w pastelowym wnętrzu z geometrycznymi ozdobami na ścianach. Szafki miały ładny, delikatnie zielony odcień idealnie pasujący do dekoracyjnych trójkątów.

Trójkątna była również wyspa. Trzeba przyznać, że dość oryginalna, bo mieszcząca w sobie nie tylko blat do pracy, ale i płytę indukcyjną. Wokół białej wyspy z drewnianym blatem biegnie "rynienka", na której można ustawiać na przykład kwiaty doniczkowe. W nowej odsłonie tego elementu wystroju i urządzenia wnętrza nie zmieniono.

Najnowsza wersja kuchni wyposażona została w białe, proste fronty. Zamiast drewnianych żaluzji w oknach powieszono panele w liściasty wzór i takie przypominające shuttersy. Całość jest świeża i lekka. Stanowi świetną inspirację, jeśli zastanawiacie się nad aranżacją własnej kuchni.

"Pytanie na śniadanie"

Kuchnia w programie śniadaniowym TVP jest duża i pełna mebli. Mnóstwo w niej szafek i regałów. Również ona przeszła ostatnio renowację. Niedawno widzowie mogli oglądać kucharzy gotujących we wnętrzu ciepłym, ozdobionym jasnym drewnem.

Uzupełnieniem zabudowy była "ażurowa" wyspa wykonana z tego samego, co pozostałe meble, materiału. Zabudowa sięgała wysoko w górę, a każda półeczka była zapełniona słoikami z przyprawami, makaronami, przetworami. Domowego charakteru dodawały studyjnemu wnętrzu… warkocze czosnku.

Na lato kuchnia zyskała lżejszy wygląd – szafki zostały pomalowane na delikatny liliowy kolor, odjęto część półek i pozbyto się słoików na rzecz innych dodatków. Za głównymi szafkami umieszczono barwne rośliny. Przemalowano także wyspę. Efekt? Pomieszczenie nadal wygląda nieco sztucznie i sprawia wrażenie dekoracji, ale przynajmniej stylowej.

"Master Chef"

Program kulinarny zadebiutował na antenie TVN-u w 2012 roku. Umiejętności uczestników oceniają jurorzy: Magda Gessler, Anna Starmach i Michel Moran. Wnętrza, w których nagrywany jest show, wyglądają podobnie niezależnie od kraju, który wykupił licencję na show, a jest ich ponad 40!

W Polsce konkurujący o tytuł Mistrza Kuchni gotują przy długich wyspach w czarno-brązowych kolorach, na wierzchu znajdują się blaty ze stali nierdzewnej. Każdy z rywali ma do dyspozycji zlew, kuchnię gazową, piekarnik. Pomieszczenie jest na tyle duże, by pomieścić kilka rzędów wysp – na nich przygotowano stanowiska dla kilkorga uczestników. Klimat walki podkreśla dość ciemne wnętrze, czerwone oświetlenie i żarzące się logo programu.

Zobacz koniecznie: Perfekcyjne patenty na małą kuchnię w bloku

Studio ozdobiono surowym drewnem, warzywami, doniczkami z ziołami. Zawodnicy mają również do dyspozycji market, który ma przypominać targ ze świeżą, wiejską żywnością. Drewno, wyraziste światło i stal to przepis na udaną kuchnię nie tylko w ogromnym studiu.

"Ewa gotuje"

Ewa Wachowicz od lat para się profesjonalnym gotowaniem. W 2007 roku ruszył program, emitowany w Polsacie, w którym gwiazda kucharzy w swojej prywatnej kuchni. Jej przepisy są proste, ale smaczne, a była miss udowadnia, że sztuką kulinarną może parać się każdy.

Kuchnia Wachowicz nie zawsze wyglądała tak jak obecnie. Teraz Ewa przygotowuje dania we wnętrzu wypełnionym beżowymi szafkami. To mieszanina standardowych mebli, szafek kredensowych, półek. Pod nimi znajduje się jasna ściana, a marmurowy, ciemny blat dla bezpieczeństwa i komfortu gotowania "zahacza" i o nią. Na stalowych relingach powieszono ozdobne pojemniki oraz ręczniki papierowe. Pod ręką znajdują się łyżki i chochle. Wachowicz nie zapomniała też o świeżych ziołach w barwnych doniczkach, które ożywiają kuchnię w neutralnym kolorze.

Kuchnia prawdziwej szefowej nie może obyć się bez dwóch piekarników i płyty indukcyjnej umieszczonej na wyspie. Tam też znajduje się blat do pracy. Uwagę przyciąga lodówka, do której Wachowicz przyczepia magnesy przywiezione z licznych podróży.

"Pyszne 25"

Anna Starmach para się nie tylko jurorowaniem. Prowadzi także program, w którym pokazuje, jak gotować szybko i niedrogo. Jej pomysły bywają zaskakujące, a ona sama niezwykle urocza i sympatyczna. Program emitowany jest przez stację TVN Style. Najnowsza edycja jest już czwartą! I zarazem pierwszą, w której Starmach gotuje w plenerze. W sezonie trzecim i drugim oglądaliśmy natomiast inną kuchnię niż zaprezentowaną w premierowym.

Na początku Ania kucharzyła w dość "biurowym" wnętrzu. Kuchnia była biała, prosta, a charakteru dodawały jej porozkładane wszędzie, nawet na parapecie, rekwizyty – warzywa, zioła. Piekarnik i kuchenka mikrofalowa były zabudowane, płyta indukcyjna znajdowała się na wyspie.

Drugie zaprezentowane w show wnętrze było dużo ciekawsze i znacznie lepiej pasowało do charyzmatycznej prowadzącej. Starmach oglądaliśmy w kuchni ozdobionej cegłą i farbą tablicową. Lodówka była wolno stojąca, szafki miały ciekawe, białe fronty, a część sprzętów była wbudowana w ścianę. Oczywiście blat roboczy i kuchenka, tym razem gazowa, zostały umiejscowione na wyspie. Gdyby było inaczej, oglądalibyśmy plecy szefów kuchni, a przecież nie o to chodzi.

"Kocham Gotować"

Na koniec kuchnia z programu, którego nie zobaczycie w telewizji, ale który podbija internet. "Kocham Gotować" to kanał na YouTube prowadzony przez Piotra Ogińskiego, szefa kuchni. Niektóre z jego filmików mają ponad 2 miliony wyświetleń!
Ogiński gotuje na tle ściany wymalowanej farbą tablicową, na której pojawiają się różne napisy, rysunki, listy. Wnętrze jest przytulne, bo ozdobione drewnianymi skrzynkami pełniącymi funkcję półek, w tle widać szafki ze stali nierdzewnej i zawieszone noże.

Wcześniej szef kuchni działał w innym wnętrzu z szarymi szafkami, ciemnymi blatami i jasną ścianą. To pomieszczenie również pozbawione było górnych szafek – zastąpiono je długą półką.

Która kuchnia podoba wam się najbardziej?

Oceń artykuł:

0%
0%